Ağızlarına Sürmüyorlar! Eti Hayatlarından Sonsuza Dek Çıkaran 23 Ünlü İsim

Dünyada vegan ve vejetaryenlerin sayısı süratle artıyor, bunlardan kimileri da dünyaca tanınan ünlüler. Gelin bir arada onları motive eden sebepler ve bu sonucu alma niçinlerine bakalım. ????

1. Katy Perry

www.instagram.com

2021’in başlarında vegan olmaya karar verdiğini açıklayan ünlü müzikçi Katy Perry, büsbütün vegan yiyecekler üreten Impossible Foods isimli şirkete büyük yatırım yaptı. niye vegan olduğunu ise açıklamadı.

2. Özge Özpirinçci

Oyunculuğu kadar hayvanseverliğiyle de gündemden düşmeyen Özge Özpirinçci, glütenli besinler da tüketmiyor. 2016 yılından bu yana kırmızı et ve tavuk tüketmeyen ünlü oyuncu her sabah çörekotu yağı, kefir ve elma pekmezi içiyor.

3. Anya Taylor-Joy

www.instagram.com

The Queen’s Gambit’den tanıdığımız ünlü oyuncu 8 yaşından beri vejetaryen. Uzunca bir süre vegan olduğunu söyleyen oyuncu bu hayat biçimini daha çevreci olmasından dolayı tercih ettiğini söylüyor.

4. Selma Ergeç

Rol aldığı her üretimde yeteneği ve hoşluğuyla ön plana çıkan Selma Ergeç, çocukluk çağlarından bu yana vejetaryen.

5. will.i.am

Black Eyed Peas’in kurucusu will.i.am sıhhat problemlerinden dolayı vegan olmayı tercih etmiş. Yüksel kolesterol ve tansiyon şikayetlerinden şikayetçi olan müzikçi, uzun vakittir hayvanları yemenin yanlış olduğunu, bunun onu rahatsız ettiğini, bunun da vegan olmasında büyük bir rolü olduğunu söylüyor.

6. Ezgi Asaroğlu

Sempatik halleriyle gönlümüze taht kuran Ezgi Asaroğlu da vejetaryen… her insanın üstüne düşeni yapması gerektiğine inanan ünlü oyuncu, beslenmesine gösterdiği ihtimamı şu sözlerle aktarıyor: ‘Hayvanlar üzerinde test edilmeyen, tabiata saygılı eserlere farklı bir ilgim var. Benim için markanın reklam yüzü, şişesi, ambalajı değil; içeriğinde neler olduğu ve markanın dünya görüşü daha değerli. Birkaç yıldır vejetaryen besleniyorum, bunun getirdiği bir hassaslık oluşuyor.’

7. Jessica Chastain

Ünlü aktris Jessica Chastain vegan olma sonucunı isteyerek vermemiş. Uzun vakittir yüksek kolesterol ve halsizlik meseleleri olan müzikçi tahlili bitkisel beslenmekte bulmuş.

8. Zülfü Livaneli

Türkiye’nin en epeyce satan muharrirlerinden biri olmasının yanı sıra bu ülke insanını en epey tanıyan ve başarılı bir biçimde yazıya döken Zülfü Livaneli, 2012 yılında yazdığı köşe yazısında şu biçimde diyor: ‘İnsanlık bir gün, biyolojik olarak kendisine benzeyen, bir ana-babası, yavrusu, yüzü, hisleri olan, acı çeken, keyifli olan, diğer canlıları hunharca öldürüp yeme cinnetinden kurtulacak. Bundan adım kadar eminim. İlerideki nesiller bizim çağımızı şaşkınlıkla okuyacak ve ‘Sahiden mi? Canlıları öldürüp onların meyyit gövdelerini mi yiyorlarmış?’ diye inanamayacaklar.’

9. Sia

2014 yılında vegan olan müzikçi Sia, bu devirden beri etraf ve hayvanları muhafaza aktivisti. Free the Animal, hayvanlara yapılan zulümlere karşı yazdığı bir müzik.

10. İnanç Kıraç

Hem etik tıpkı vakitte sağlıksal sebeplerle hayvansal besinleri hayatından çıkararak vegan olan İnanç Kıraç, bir yılda 30 kilo verdi.

11. James Cameron

James Cameron, etrafa olan ilgisi ve bu beslenme biçiminin sahip olduğu yararlar niçiniyle vegan olmaya karar verdi. Vegan olduktan daha sonra hastalanmadığını belirten ünlü direktör herkese vegan olmayı tavsiye ediyor.

12. Pelin Batu

Şair, müellif, oyuncu, programcı, on parmağında on beceri Pelin Batu çocukken oynadığı kuzuları şişte görmeye dayanamadığını söz ediyor. Yaşadığı sıhhat sıkıntıları niçiniyle vakit zaman köfte ve balık yemek zorunda kaldığını söz eden Pelin Batu, birinci şiirini de bir kuzuya yazmış…

13. Evanna Lynch

www.instagram.com

Eanna Lynch’in insanlara hayvan haklarını ve vegan hayat stilinden bahsetmiş olduğu The ChickPeeps isimli bir podcast serisi var. 11 yaşından vejetaryen olduğunu ve küçük yaşlardan beri et yemeyi sevmediğini söyleyen oyuncu 2014 yılında hayvan mamüllerini büsbütün hayatından çıkarıp vegan oldu.

14. Sadie Sink

Stranger Things’ten tanıdığımız ünlü oyuncu 13 yaşında Food, Inc. belgeselini izledikten ve yiyecek sanayisinin karanlık yüzünü gördükten daha sonra vejetaryen olmaya karar vermiş. Şu anda vegan olan ünlü oyuncunun ana motivasyonu hayvanlara yardım etmek ve onlara daha güzel bir hayat hakkı vermek.

15. Sertab Erener

www.instagram.com

Türk pop müziğinin gelmiş geçmiş en âlâ seslerinden biri olan Sertab Erener, Demir Demirkan’la birlikte olduğu devirde veganlığı seçmişti. Bunu bir çeşit arınma olarak nazarann ve bu süreçte başkalaştığını söz eden ünlü sanatçı hayvanlara yaklaşımını da şu biçimde anlatmıştı: ‘Demir’le Bodrum’da köyde yaşıyoruz ve burnumuzun tabanında inekler var. O ineklerin gözlerinin içine bakıp daha sonra onun kesilmiş etini yiyemeyeceğim. Yiyemiyorum. (…) Öldüren bir makine üzere hissetmeye başladım kendimi. O yüzden de her yaptığımda yavaş yavaş acı çekmeye başladım. Eti yerken gırtlağımdan inmiyordu.’

16. Lewis Hamilton

www.instagram.com

İstatistiksel olarak dünyanın en başarılı Formula1 pilotu olan Lewis Hamilton 2 ana niçinden dolayı vegan olmaya karar vermiş. Daha sağlıklı beslenmek ve gezegene daha az ziyan vermek. Vegan olduğundan beri insanlara bu hayat biçimini teşvik etmeye çalışan ünlü pilot 2018’de yayınlanan Radical Change isimli belgeselin yapımcılığını yaptı.

17. Ruby Rose

www.instagram.com

Baywoman dizisinin yıldızı, gerçek hayatta hayvanların harika kahramanı. Ünlü oyuncu köpekbalığı yüzgeci çorbasının nasıl yapıldığını öğrendikten daha sonra vegan olma sonucu almış.

18. Joaquín Phoenix

Joaquin Phoenix hayvan eserleri tüketmek istemediğini 4 yaşında fark etmiş. bu biçimdedan beri hiç bir hayvan eseri tüketmeyen ünlü oyuncu, karşısına çıkan her fırsatta hayvan eserleri tüketmenin dünyaya ne kadar ziyan verdiğinden ve hayvan haklarından bahsediyor. Oscar mükafatları sırasında en yeterli aktör mükafatını kazandırtan daha sonra da sesini büyük bir kitleye duyurmayı başarmıştı.

19. Nevşin Mengü

Sert çıkışları, ciddiyeti ve önlenemez yükselişiyle Türkiye’nin sayılı anchorwoman’larından biri olan Nevşin Mengü etin tadını dahi bilmiyor. Küçük yaşından beri vejetaryen olduğunu söyleyen Nevşin Mengü, şu kelamlarıyla aslında hepimizin ortasında olduğu durumu ortaya koyuyor: ‘Küçük yaşımdan beri vejetaryenim. Evvelce öbür insanların et yemesini fazlaca da takmazdım ancak sanırım yaşlandıkça hassaslaşıyorum, et yiyen insanların umarsızlığına takılıyorum biraz fakat toplumsal hayatta yönetim etmeye çalışıyorum.’

20. Rooney Mara

Lakin yetişkin olduktan daha sonra vejetaryen olan Rooney Mara, 9 yaşından beri vejetaryen olmak istediğini söylüyor. Hayvansal mamüllerin nasıl yapıldığı hakkında görüntüler izledikten daha sonra vegan olmaya karar veren Rooney Mara şu anda kendi vegan giysi markasına sahip.

21. Murathan Mungan

Yazdığı kitaplar, seçtiği sözler, popülerlikten uzak yaşantısı ve naifliğiyle hepimizi derinden etkileyen Murathan Mungan konutunun bahçesinde kendi sebzelerini yetiştiriyor. Vejetaryenliği seçerken vicdanının sesini dinlediğini tabir eden ünlü muharrir, bu süreci şu sözlerle lisana getiriyor: ‘Kedileri ve köpekleri biz evcilleştirip ömrümüze dahil etmişiz. Öteki bir idrakla bakıyorlar bize. Ben gözleri olan hiç bir canlının ölüsünü yeme hakkını kendimde görmediğim için vejetaryenim. Tıpkı vicdan üzere. İnsanı durup dururken vicdanlı yapamazsınız. İçin hazır olduğunda, tekamül ettiğinde, buraya gelirsin.’

22. Leman Sam

Sesi ve yorumuyla hepimizi derinden etkileyen ve en güzel aşk şarkılarını seslendiren Leman Sam, hem vegan tıpkı vakitte aktivist. Sokak hayvanları için barınaklara yardım eden ve hayvanseverliğiyle hepimize umut dağıtan ünlü sanatçı, Canan Karatay’ın veganlara yönelik sert tenkitlerine şu karşılığı vermişti: ‘Kimse kimseyi beslenme biçimi üzerinden eleştirip hakaret edemez, ben Karatay’a et beyinli demiyorum, onun teklifleri umrumda değil, o hayli zeki olduğu için paralarını telefon dolandırıcılarına kaptırdı, beni kimse bu biçimde tuzaklara düşüremez, Karatay Canan?’

23. Billie Eilish

Muhtemelen hiç et yememiş hayli az insan vardır, Billie Eilish bu istisnalardan biri. Müzikçi, vejetaryen olarak yetiştirildiğini, bu yüzden vegan olmanın onun için güç olmadığını söylüyor. Billie’nin bitki bazlı yiyecekleri tüketme sebebi, hayvanlara özel bir sevgi beslemesi.