Ahmet Davutoğlu: En büyük Kürt kenti İstanbul’dur

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Ahmet Davutoğlu: En büyük Kürt kenti İstanbul’dur
Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, ziyaretleri kapsamında Hakkari’nin Yüksekova ilçesine geldi.

İlçe merezinde esnafı ziyaret eden Davutoğlu, ondan sonrasında Yüksekova Ticaret ve Sanat Odası’nda STK’larla bir ortaya geldi.

“EN BÜYÜK KÜRT KENTİ İSTANBUL’DUR”

Türkiye’de Kürt vatandaşların sorun olarak görülmesi ve meseleyle anılmasına şiddetle karşı olduklarını söyleyen Davutoğlu, şu tabirleri kullandı:

“Kürtler bu ülkede sorun yahut tehdit değil. Biz bölge halkını ne dışlayıcı, ne de ötekileştirici baskıcı bir siyaset ve terör altında ezilmesine müsaade vermeyeceğimizi belirtiyoruz. Dünyada en çok Kürdün yaşadığı ne vilayetler Erbil, nede Diyarbakır’dır. Tam bilakis İstanbul’dur. En büyük Kürt kenti İstanbul’dur.”

“BU HALKI KAYYUM İLE KCK ORTASINA SIKIŞMAKTAN KURTARACAĞIZ”

Kayyum atalarına karşı olduğunu da belirten Davutoğlu, “Kayyum atamasına karşıydım ve şunu söylemiş oldum. KCK’da yanlıştır, kayyum da yanlıştır. Türkiye’nin hudut ötesindeki Kürtlerle yakın diyaloglarını daima sağladım. Zira benim zihnimde Irak’taki, Suriye’deki Kürtlerin himayesi Amerika sıkıntılarını dinleyecek biri olmaz. Onların tarihi ve referansları İstanbul ve Ankara’dır. Çanakale’de, Sarıkamış’ta nasıl birlikte olmuşsak, bundan daha sonrada birlikte olacağız. Büyük bir ekonomik sorunu yaşıyoruz, herkes etkileniyor. Bölge de etkileniyor. Şu an Türkiye’nin en büyük sorun yaşadığı kentler Hakkari, Van, Bitlis ve Muştur. bu biçimde bir ekonomik yıkım, döküm esnasında evvel gençlerimizin terörü yada öteki gayri yasal yollara tevessül etmemesi için, bizim bakılırsavimiz bu gençlere istihdam etmemiz gerekir. Onurlu bir hayat oluşturacağız. Yüksekova’nın dağlarına gittiğimde kendimi Toroslarda zannettim. Hepimiz bu ülkenin asli sahipleriyiz. Ülkenin yarısına gidemedikten daha sonra Kürtçeyi tehdit ögesi üzere, güya bu ülkenin lisanı değilmiş gibi veya Kürtçeyi bir ihanet işareti üzere yansıtanlar, bu ülkenin birliğine hizmet etmezler. Terör örgütünün hendekler ve barikatlar devrinde en çok mağdur ettiği kısımlar Yüksekovalı iş adamlarıydı. Bana geldiler, nerelerde baskı altında olduklarını anlattılar. Kamu nizamını devlet demokrasiyle taçlandıracak, bu halkı KCK ile kayyum ortasına sıkışmaktan kurtaracağız.” diye konuştu.