Amsterdam Getir ve gibisi şirketlere 1 yıl boyunca yeni dağıtım merkezi müsaade vermeyecek

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
Hollanda’nın başşehri Amsterdam’da, ortalarında Getir’in de bulunduğu süratli teslimat şirketlerinin, “karanlık dükkan” ismi verilen yeni dağıtım merkezleri açmasına bir yıl boyunca müsaade verilmeyecek.

Bu karar kent sakinlerinden gelen yol güvenliği, gürültü kirliliği ve engellenen kaldırımlara dair şikayetleri niçiniyle alındı.

Tüketicilerin yiyecek siparişini 10 dakika ortasında teslim etme sloganıyla hizmet vermeye başlayan süratli dağıtım şirketleri son devirde süratle büyüdü.

Türkiye merkezli Getir firması, Londra’nın akabinde geçen Mayıs’ta Amsterdam’da da faaliyete geçmişti.

Amsterdam’da şu anda Getir’in yanı sıra Zapp, Gorillas, ve Flink üzere süratli teslimat firmaları hizmet veriyor.

Şirketler altı ay ortasında müşteri sayılarını yaklaşık üç kat arttırdı.

Şu anda Amsterdam’da süratli teslimat hizmeti veren 31 merkez bulunuyor. Belediyeye göre, yeni müsaade talepleriyle bu sayının giderek artması planlanıyor.

Dağıtım merkezleri, müşterilere mümkün olduğunca yakın olabilmek için, ekseriyetle yerleşim alanlarının ortasında yer alıyor.

Belediyeye bakılırsa, pencereleri her vakit siyah plastikle kaplı olduğu için “karanlık dükkanlar” olarak isimlendirilen bu merkezler, günlük hayatta probleme yol açıyor.

Amsterdam sakinleri, teslimat şoförlerinin yarattığı gürültü kirliliği, kaldırımları kapatan dağıtım araçları ve gece yarısı mal getiren dağıtım kamyonlarının yarattığı rahatsızlıktan şikayet ediyor.

Birtakım semtlerde, bu rahatsızlıklara son verilmesini isteyen imza kampanyaları düzenleniyor.

Amsterdam Belediye Meclisi Perşembe günü yaptığı görüşmede, yeni “karanlık dükkanların” açılışının bir yıl müddetle dondurulmasını kararlaştırdı.

Amsterdam Belediyesi bu süreçte, önümüzdeki yıl kentte yeni dağıtım merkezlerinin yapılıp yapılmayacağını ve hangi şartlarda yapılabileceğini araştıracak.

Belediye Lider Yardımcısı Marieke van Doorninck’e nazaran, Amsterdam süratli teslimat şirketleri ile ilgili adım atan birinci belediye oldu.

Van Doorninck bu kararla belediyenin “karanlık dükkanların” artışı denetimden çıkmadan evvel bir duraklama baskısı yaptığına işaret etti.

Kamu yayımcısı NOS’a konuşan ve belediyenin şu anda süratli teslimatı düzenlemek için kâfi seçeneğe sahip olmadığını söyleyen van Doorninck, “Çok fazla ulaşım hareketi yaratıyorlar lakin ziyaretçileri yok. Süpermarketlerinkine benzeri bir problem var lakin birebir ruhsata sahip değiller” dedi.

Amsterdam Batı Bölge Yöneticisi Melanie van der Horst Ekim ayında, süratli teslimat sağlayıcılarının ani gelişiyle başşehrin adeta baskına uğradığını belirterek, bu faaliyetlerin imar planına uyumadığını vurgulamıştı.

Hollandalı yönetici teslimat şirketlerinin yerleşim alanları yerine, sanayi bölgelerinde faaliyet gösterebileceğini lisana getirmişti.

“İki heceli Türkçe kelimeyi Hollanda’da da sevdireceğiz” sloganıyla Mayıs 2021’de Amsterdam’da faaliyetlerine başlayan Getir, belediyenin sonucu niçiniyle şaşkın.

Reuters ajansına konuşan bir Getir temsilcisi, sonucu ve bundan daha sonra atılacak adımları değerlendireceklerini belirtti ve “Bu sonucun çalışanlarımız ve hizmetimizi günlük olarak kullanan hayli sayıda müşterimiz üzerinde inkar edilemez biçimde büyük bir tesiri olacak” dedi.

Flink şirketi sözcüsü de “Müşterilerimize çağdaş ve yenilikçi bir hizmet sunuyoruz ve ayrıyeten Amsterdam’daki müşterilere hizmet vermeye devam etmek istiyoruz. Kanunlara ve düzenlemelere hürmet, uzun vadede bir iş kurmak için bundan önceliktir” diye konuştu.