Bakan Koca: Sıhhat çalışanını yaralama, ağır cürüm sayılacak

sagliksal

Aktif Üye
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sıhhat çalışanlarına şiddetle ilgili, “Kasten yaralama kabahati, ceza yargılaması bakımından artık epey daha ağır bir cürüm olacak” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aydın programı çerçevesinde Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’ne (ADÜ) geldi. Burada ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir ile görüşen Bakan Koca, üniversite hakkında bilgi aldıktan daha sonra Tıp Fakültesi öğrencileri ile düzenlenen görüşmede bir ortaya geldi.

Burada konuşan Koca, “Bu ülkenin doktorunun, asistan doktorunun, uzman doktorunun, geçim telaşı duymasına ne bir tabip ne de bakan olarak gönlüm razıdır. Cumhurbaşkanımız, maaş başta olmak üzere özlük haklarının uygunlaştırılması konusunda iradesini beyan etmiştir. Tüm konularda kararlılığını ortaya koymuştur. Çalışma ortamı problemleri bağlamında yardımcı işçi eksikliği öne çıkan başlıklardan. Tahlil için vakte gereksinim var.” ifadelerini kullandı.

“Problemle şahsen ilgileneceğim”

Sağlık Bakanı Koca, Tıp Fakültesi öğrencileri buluşmasında konuşmasına merhum Başbakan Adnan Menderes’ten bahsederek başladı. “Bu ziyaretle, Tıp Fakültesi buluşmaları serisinin bir yenisini daha gerçekleştiriyorum” diyen Bakan Koca, “Bugün, 30 yılda kazandığı yetkinlik sebebiyle, ülkedeki yüzlerce tıbbiyelinin gönlünün olduğu yerdeyim. Profesör Ayhan Aköz hocamız, dekanlık nazaranvini yaklaşık bir ay evvel üstlendi. Kendisi, toplulukta tanınmış Acil Tıp hocasıdır. Biliyorsunuz, meslek, vakit içinde kişiliğin bir bileşeni olur. Fakültemizde gördüğü problemlere bir acilci tavrıyla eğildiğini düşünüyorum. Sıhhat Bakanlığı olarak biz de kendisine verebileceğimiz dayanağı vermeye hazırız. Buraya gelmedilk evvel yaptırdığım araştırmada, asistanlarımızın nöbetlerde kullanılacak dinlenme odalarına muhtaçlığı olduğunu öğrendim. Maaşlardaki yetersizliklerin yol açtığı sonuçlardan biri olarak, bilimsel aktivitelerden mahrum kalma sorunu da lisana getirildi. Yenidoğan servisi yetersiz kaldığı için, hasta sevkinin kaçınılmaz olması asistanlarımızın şikayetleri içinde. Sevki, kendine yakıştıramayan bu mesleksel gurur bence alkışlanmaya pahadır. Sorunla şahsen ilgileneceğim” açıklamasında bulundu.

“TUS’larda derece yapmaya aday kaç bireyiz?”

Bakan Koca, tıp fakültesi öğrencilerinden beklentisini tabir ederek, “Sözümün bu noktasında öğrencilerimizden haklı bir beklentimi lisana getirmek isterim. Önümüzdeki TUS’larda derece yapmaya aday kaç bireyiz? Aydın Adnan Menderes Tıp Fakültesi mezunlarının TUS’taki muvaffakiyet oranının şu ankinden daha yüksek olmasını, bu fakülteye derece kazandırılmasını bekliyorum” diye konuştu.

“Şiddete teşebbüsü azaltacak güçteki kararları mümkün olduğunca yaymalı, duyurmalıyız”

Sağlık Bakanlığının, her şiddet olayı özelinde tek tek verdiği çabanın gereğince bilinmediğini açıklayan Bakan Koca, “Şiddet davaları avukatlarımızca takip edilmektedir. Mağdur arkadaşlarımıza gerekli takviyesi vermeye çalışıyoruz. Değindiğim vilayet asıllı yapı, bir bakan yardımcımın uyumunda bana bağlıdır. Sıhhatte şiddet olaylarının mevcut hukuksal süreçleri yadırganmakta, bunlara mana verilememektedir. Süreçlerin adalet hissimizi tatmin etmediği hayli doğrudur. Ama bu değerlendirmelerde bilgi eksikliğine dayalı yanılgı hisseleri da var. Mevcut yasalar, olayların kıymetli bir kısmında, maalesef, yargı mensupları için tutukluluğu mümkün kılmıyor. Biz isteriz ki, yasanın kararı vicdanımızın verdiği kararla birebir olsun. Birebir değilse, yasa cürmün ciddiyetinin gerisinde kalmış ve eskimişse bu biçimde onu değiştirme iradesine muhtaçlık vardır. Arkadaşlar, irade ortaya konmuştur. Kürsüdeki yargı mensubunun önünde duran yasa, sayılı günler ortasında değişmiş olacak. Hakim ve savcılara, verdikleri yıldırıcı kararlar sebebiyle teşekkürü epeyce görmemeliyiz. Şiddete teşebbüsü azaltacak güçteki kararları mümkün olduğunca yaymalı, duyurmalıyız. Toplumsal medya ve öbür kitle irtibat araçları bu emelle tesirli bir biçimde kullanılmalıdır.”

“Maalesef medya için cürüm cazip, ceza ilgi alımlı değil”

“Denizli Pamukkale Tıp Fakültesi Hastanesinde 15 Ocak’ta yaşanan, iki asistan tabibi amaç alan şiddet olayının failine geçen ay verilen 8 yıl 5 ay mahpus cezası, göz korkutucu bulunmasına karşın toplulukta gereğince husus edilmemiştir” diyerek kelamlarına devam eden Bakan Koca, “Sağlıkta şiddet cürmünü ‘Bir an kendimi kaybettim’ lafıyla açıklayacağını zanniçinlere mevcut türel kaidelerde da söylenecek bir şeyler var. Maalesef medya için kabahat cazip, ceza ilgi alımlı değil. Maalesef şiddet kabahatlerinin ele alınış formu suça teşvik edici. Yasal düzenleme yürürlüğe girdiğinde sizlerden işbirliği talep ediyorum. Umarım yeni hata işlenmez. İşlenirse, taammüden yaralama hatasında tutuklama olacak. O tutuklamaları duymayan kalmamalı. O haberleri hepimiz paylaşmalıyız” dedi.

Şiddet kabahatlerine karşı büyük bir adım atıldığını açıklayan Bakan Koca, “TBMM Adalet Kurulundan bir düzenleme geçti. Taammüden yaralama cürmü Katalog Hataları çerçevesine alınıyor. Bu ne demektir? Taammüden yaralama cürmü, ceza yargılaması bakımından artık epeyce daha ağır bir hata olacak. Kabahatin, Katalog Cürümlerine alınması, tutukluluk için kâfi sebep teşkil edecek. Zihninizde canlansın diye örnek veriyorum. Sıhhat çalışanını yaralama kabahati; artık, taammüden öldürme, azap, intihara yönlendirme üzere hayli ağır hatalarla tıpkı başlık altında toplanıyor. Buna ek olarak; halk içinde “kravat indirimi” denen âlâ hal indirimi kalkıyor. Cürüm, kamu hizmetinin engellendiği başka şiddet hatalarından ayrılarak, ceza artırılıyor.”

“Çalışma mühletini en çok 24 saatle sonlandırmak istiyoruz”

“Bu ülkenin tabibinin, asistan doktorunun, uzman doktorunun, geçim tasası duymasına ne bir doktor ne de bakan olarak gönlüm razıdır. Cumhurbaşkanımız, maaş başta olmak üzere özlük haklarının uygunlaştırılması konusunda iradesini beyan etmiştir. Tüm konularda kararlılığını ortaya koymuştur. Çalışma ortamı meseleleri bağlamında yardımcı işçi eksikliği öne çıkan başlıklardan. Tahlil için vakte muhtaçlık var. Nöbet sorunu, üstesinden bütünüyle gelebileceğimiz bir sorun değil, tahlili vakte yayılacak. Ama 36 saatlik nöbet insani olmaktan uzaktır. Çok ağır bir yük. Uğraşlarıma şahitsiniz. Çalışma mühletini en çok 24 saatle sonlandırmak istiyoruz. Nöbetler için de hakkaniyetli fiyat düzenlemesine gidilmesini amaçlıyoruz. Daha evvelki buluşmalarımızda da söylemiş oldum. Ben bugün Sıhhat Bakanıyım. Lakin yaşadığım sürece meslektaşınızım. Size karşı ödevlerimi biliyorum. Buradan Ankara’ya, Bakanlık binasına yeni ödevlerle döneceğimden emin olun” diye konuştu.