Bitki kaca ayrılır ?

Resat

Global Mod
Global Mod
Baslik: Bitki Kaca Ayrilir?

Adim 1: Bitkilerin Genel Tanimi

Bitkiler, canlilarin en temel yapi taslarindan biridir ve Dunya uzerindeki yasamin buyuk bir bolumunu olustururlar. Fotosentez yapabilme yetenekleri sayesinde gunes enerjisini kullanarak organik bilesikler uretebilirler. Genellikle kok, govde ve yaprak gibi ana organlara sahiptirler. Bitkilerin farkli turleri arasinda buyuk bir cesitlilik bulunur, bu nedenle siniflandirilmalari da oldukca karmasiktir.

Adim 2: Bitkilerin Siniflandirilmasi

Bitkiler, farkli ozelliklerine gore cesitli sekillerde siniflandirilabilir. Birincil siniflandirma genellikle vaskuler (damarli) ve vaskuler olmayan bitkiler arasinda yapilir. Vaskuler bitkiler, iletim dokularina sahiptir ve su ve besinleri koklerinden govdelerine ve yapraklarina tasirlar. Bu gruba agaclar, calilar ve cimenler gibi bircok bitki turu dahildir. Vaskuler olmayan bitkiler ise damar sistemine sahip degildir ve suyu difuzyon yoluyla tasirlar. Bu gruba yosunlar, karayosunlari ve cigerotlari gibi bitkiler ornek verilebilir.

Adim 3: Bitkilerin Kaca Ayrildigi

Bitkiler, siniflandirilmalari gerektiginde genellikle uc ana gruba ayrilirlar: yosunlar (Bryophyta), egreltiler (Pteridophyta) ve tohumlu bitkiler (Spermatophyta). Yosunlar, vaskuler olmayan bitkilerden olusur ve genellikle nemli ve golgeli ortamlarda bulunurlar. Egreltiler ise vaskuler bitkilerdir ve genellikle nemli bolgelerde topragin altinda kok salarak buyurler. Tohumlu bitkiler ise cicekli bitkiler (Angiospermae) ve ciplak tohumlular (Gymnospermae) olmak uzere iki alt gruba ayrilir.

Adim 4: Yosunlar (Bryophyta)

Yosunlar, bitkilerin en ilkel formunu temsil ederler. Vaskuler dokulari olmadigi icin suyu ve besinleri difuzyon yoluyla tasirlar. Bu grup, karayosunlari ve cigerotlari gibi bitkileri icerir. Yosunlar, genellikle nemli ortamlarda bulunurlar ve genellikle kucuk boyutludurlar.

Adim 5: Egreltiler (Pteridophyta)

Egreltiler, tohumlu bitkilerden daha ilkel bir yapiya sahiptirler, ancak vaskuler dokulari bulunur. Kok, govde ve yapraklardan olusan tipik bir bitki organizasyonuna sahiptirler. Bu grup, yarasaotlari, egreltiotlari ve atkuyrugu gibi cesitli bitki turlerini icerir. Egreltiler, genellikle golgeli ve nemli ormanlik alanlarda bulunurlar.

Adim 6: Tohumlu Bitkiler (Spermatophyta)

Tohumlu bitkiler, tohum olusturabilen bitkilerdir. Tohumlar, embriyoyu koruyan ve besleyen bir kabuk icinde bir embriyo ile birlikte depolanan bir besin kaynagidir. Tohumlu bitkiler, cicekli bitkiler ve ciplak tohumlular olmak uzere iki alt gruba ayrilir. Cicekli bitkiler, cicekleri ve meyveleri olan bitkilerdir ve cogunlukla tohumlari meyvelerin icinde bulunur. Bu gruba, cimenler, agaclar, calilar ve bircok sus bitkisi dahildir. Ciplak tohumlular ise tohumlarini meyve icinde degil, acikta tutarlar. Bu gruba ornek olarak cam agaclari ve cam kozalaklari verilebilir.

Sonuc ve SSS

Bitkiler, cesitli ozelliklerine gore siniflandirilabilir ve genellikle yosunlar, egreltiler ve tohumlu bitkiler olmak uzere uc ana gruba ayrilirlar. Yosunlar, en ilkel bitki formunu temsil ederken, tohumlu bitkiler en gelismis formdur. Her bir grup farkli ozelliklere ve adaptasyonlara sahiptir ve Dunya uzerindeki ekosistemlerin onemli bir parcasini olustururlar. Bu siniflandirma, bitkilerin anlasilmasina ve cesitliliginin incelenmesine yardimci olur.