BM, 26 kişinin hayatını kaybettiği zelzele daha sonrası Afganistan’a yardım gönderecek

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
Birleşmiş Milletler BM İnsani İşler Uyum Ofisi Sözcüsü Jens Laerke, Afganistan’ın Badgis vilayetinde meydana gelen sarsıntının akabinde hasar tespit değerlendirmesi yapmak ve insani yardım ulaştırmak için bölgeye grup gönderildiğini duyurdu.

BM’nin Cenevre Ofisindeki basın toplantısında konuşan Sözcü Jens Laerke, Badgis’te bugün meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki sarsıntının akabinde, son durumu kıymetlendirdi.

Birinci belirlemelere nazaran sarsıntıda 26 kişinin hayatını kaybettiği, 4 kişinin yaralandığı ve yüzlerce meskenin hasar gördüğünü aktaran Laerke, depremdilk evvel başlayan çok yağışların, vilayetteki kerpiç meskenleri sarsıntıya karşı zayıf hale getirdiğinin altını çizdi.

Laerke, “Evi yıkılan yahut hasar nazarann beşerler akrabaları yahut komşularına sığınmış durumdalar. Bölgeden gelen haberlere bakılırsa afetten etkilenenler yemek, barınak ve ısınma yardımlarına acil muhtaçlık duyuyor.” dedi.

BM’ye bağlı takımın yanı sıra öbür kimi kuruluşların da bölgede olduğunu kaydeden Laerke, an prestijiyle afetzedelerden bir kısmına sıcak yemek, su, hijyen ve sıhhat ekipmanı ulaştırıldığı bilgisini verdi.

“BM, acil yardım takviyelerini Tonga’ya ulaştırabilmek için tetikte”

Sözcü Laerke ayrıyeten, Pasifik Okyanusu’nda yaklaşık 170 adadan oluşan Tonga’nın Hunga Ha’apai Adası’ndaki yanardağda 15 Ocak’ta yaşanan patlamaya ait de son ayrıntıları paylaştı.

Tonga hükümetinden alınan bilgilere nazaran patlamaların akabinde şimdiye kadar 3 kişinin hayatını yitirdiğini belirten Laerke, ülkenin ana adası Tongatapu’da 100 meskenin hasar gördüğü ve 50 meskenin yok olduğunu kaydetti.

Laerke, “Patlamanın akabinde Tongatapu’da altyapı hasarları ve Tonga’nın başşehri Nuku’alofa’daki su kordonlarında önemli hasar meydana geldiğine dair bilgi aldık. Patlamanın yaşandığı Ha’apai Adaları’ndan ise hiç bir haber alınamıyor.” açıklamasında bulundu.

Patlamanın akabinde ülkedeki pak su kaynaklarının en büyük kaygı haline geldiğini vurgulayan Laerke, “Tonga hükümeti, su kaynaklarına kül, enkaz ve deniz suyu karışması ihtimaline rağmen halka yalnızca şişelenmiş suları içme tavsiyesinde bulundu. Tonga yetkililerinin, bölgede tam olarak neye muhtaçlık duyulduğuna ait net kıymetlendirme raporu bekliyoruz.” dedi.