Bolu Belediye Lideri Tanju Özcan: Göçmenler gitsin mi kalsın mı halka sorulsun

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Bolu Belediye Lideri Tanju Özcan: Göçmenler gitsin mi kalsın mı halka sorulsun
Bolu’da yabancı göçmenlerin su, elektrik ve katı atık vergilerine 10 kat artırım yapacağı açıklaması ırkçılıkla suçlanan ve hakkında soruşturma açılan Belediye Lideri Tanju Özcan, bu kere de göçmenlerin kalması ya da gitmesi konusunda halka yönelik bir referandum yapılması teklifinde bulundu.

“GERİ ADIM ATMA DİYEN PARTİLİLER OLDU”

Cumhuriyet’ten İlayda Kaya’nın sorularına cevap veren Özcan, açıklamasının akabinde CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmediğini söyleyen belirtti.

Özcan “Basın açıklamamın başında kendisine bir teşekkürüm oldu. ‘Çok evvel söylemeniz gereken bir şeyi geç de olsa söylemiş olduniz’ dedim. Lakin Kemal Beyin söylemi ile çelişen bir açıklamam olmadığını düşünüyorum. Genel merkezle tabi ki görüşüyoruz. Genel merkezden takviyeler geldi. ‘Kamuoyu senin gerinde. Geri adım atma’ diyen partililer oldu” dedi.

“SÖZLERİM PARTİYİ BAĞLAMAZ”

Belediye lideri seçildikten daha sonra üyesi olduğu CHP rozetini çıkardığını söyleyen Özcan, partisinden kendisine yönelik tenkitler için de, “Benin sözlerim partiyi bağlamaz” dedi.

“GEREKİRSE HALKA SORALIM”

Göçmenler için referandum yapılmasını isteyen Özcan “Meclisin bir devlet siyaseti oluşturması lazım. Gerekirse ‘göçmenler kalsın mı gitsin mi’ diye halka soralım. Referandum sandığı koyalım ve halk karar versin. Ben yanıtı biliyorum lakin farklı karşılık bekleyenlerin yürekleri yetiyorsa, sandığı koysun” diye konuştu.

“HAKKIMDAKİ SORUŞTURMA TAKİPSİZLİKLE SONUÇLANDI”

Özcan, yabancılara yardımı kestiği için daha evvel hakkında başlatılan soruşturmanın da takipsizlikle sonuçlandığını deklare etti.

“DİN KARDEŞLERİMİZ, LAKİN BU MİSAFİRLİK FAZLA UZADI”

“Su ve katı atık vergisinde zam” fikrini belediye meclisinde de gündeme getireceğini tabir eden Özcan, şunları kaydetti:

“Kararlıyım. Önergem olarak vereceğim. Belediye meclisimizde AKP’li, CHP’li, MHP’li ve DÜZGÜN Partili üyeler var. Ben münasebetimi anlatacağım ve takdir sizin diyeceğim. Bu hususta bir devlet siyaseti geliştirilemezse bu beka problemiyle ilgili somut bir adım atılamayan Türkiye, bunu yeniden tartışsın diye ek tedbirler isteyebilirim. Ancak şu an yeni bir adım atmayacağım. Benim isteğim bu mevzunun tartışılmasıydı ve tartışılıyor. Benim kimseye düşmanlığım yok, din kardeşimiz olarak kabul ediyoruz lakin bu misafirlik fazlaca uzadı. Bu iş öteki noktalara gitmeye başladı. Afganistan’dan gelenler içinde hiç bayan ve çocuk görülüyor mu? Onlar yalnızca savaşçı kabileler. Onlar savaşmaktan öbür hiç bir şey yapmamışlar. Makine teknikerlikleri, rastgele bir meslekleri yok. Hükümet gün gelecek “Ben bu yükü kaldıramıyorum göçmen sayısı hayli oldu. Yardımları kesiyorum” dediği noktada ne olacak? Evvel dilenmeye başlayacaklar çabucak sonrasında birilerini haraca bağlayacaklar. Tasam bu. Bunun teminatını bana versinler. Ben de susayım ve tekrar konuşmayayım.”