Burundi, 200.000’den fazla mülteciye komşu ülkelerden gönüllü dönüşlerinde yardım edildi

Namik

Üye
ROMA – Filippo Grandi, “Zorunlu göçe çözüm bulmak için çok az fırsatın olduğu bir dünyada yaşıyoruz” dedi, BM Mülteciler Yüksek KomiserliğiüstündeBMMYK – Çoğu zaman çatışmalar yıllarca sürer, ancak Burundili mültecilerin bunca yıl sürgünde kaldıktan sonra geri dönmeyi seçmelerini görmek cesaret vericidir. Hepimiz onların ülkelerine geri dönüşlerinin sürdürülebilir olmasını sağlamak için çalışmalıyız – diye ekledi – Burundi Hükümeti ve ortaklarının Burundili mültecilerin evlerine dönüşlerini kolaylaştırma çabaları çok cesaret verici ”. Grandi, Rugombo bölgesini ziyaret etti ve burada kısa süre önce geri dönen Burundililerle bir araya geldi ve UNHCR ve ortaklarının geri dönenlere hayatlarını yeniden kurmaları için sağladığı desteğe ilk elden tanık oldu.

yardım nedir? Burundi’ye dönenlere sağlanan yardım, ulaşım, yiyecek, nakit para ve ev eşyalarını içeriyor. İhtiyaçların boyutu dikkate alındığında,BMMYK geri dönenlere desteğini artırma kararı aldı. “Ancak, geri dönen topluluklarda hizmetlere ve geçim kaynaklarına erişimi artırmak için kalkınma aktörlerinin birlikte çalışmasına ihtiyaç var ve bunların da desteklenmesi gerekiyor. Bunlar, ulusal kalkınma planlarına ve girişimlerine entegre edilmesi gereken Burundi vatandaşlarıdır” dedi Filippo Grandi. Burundi ayrıca, Doğu DKC’deki vahşi şiddet ve saldırılardan kaçan insanların bulunduğu, ülkenin kuzeybatısındaki Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DRC) sınırındaki Cishemere geçiş merkezinde 80.000 Kongolu mülteciye cömert bir şekilde ev sahipliği yapıyor.

Burundi dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alıyor. Yakın tarihine, on yıldan fazla süren ve 300.000’den fazla insanın ölümüne neden olan etnik kaynaklı bir iç savaş damgasını vurdu. 2005’te isyancı oluşumların eski lideri Pierre Nkurunziza’nın iktidara gelmesiyle, -birçok Afrika ülkesinde konsolide bir senaryoya göre- iktidara gelir gelmez otoriter ve baskıcı hükümet yöntemlerine olan eğilimini ortaya koydu. Nkurunziza, iktidara gelmesinden on yıl sonra, anayasa tarafından öngörülmemiş olmasına rağmen, üçüncü dönemi için tekrar aday olmaya karar verdi. İnatla iktidarda kalan cumhurbaşkanının seçimi, darbe girişiminin yaşandığı çok sayıda protestoyu ateşledi. Hükümet, Pase’den kaçan yüzlerce insan ve binlerce mültecinin sokaklarda ölmesiyle çok sert bir baskı uyguladı. UNHCR, komşu ülkelerde yaklaşık 345.000 Burundili mülteci hesapladı.

Avrupa Birliği’nin yardımı. Bu bağlamda UNHCR, Avrupa Birliği’nin Burundi’ye yönelik çözümleri destekleyen farklı ortaklara önümüzdeki birkaç yıl içinde 40 milyon Euro’luk cömert bir tahsisat yaptığına dair yakın tarihli duyurusunu memnuniyetle karşılamaktadır. Finansman, bölgedeki Burundili mültecilerin yanı sıra halihazırda geri dönenlerin güvenlik ve onur içinde yaşamak için ihtiyaç duydukları desteğe sahip olmalarını sağlayacak. Yardım, koruma ve dayanıklılık desteği, adli yardım, toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin önlenmesi ve yanıtlanması, okuryazarlık ve tarımsal faaliyetleri içerecektir.