Çad: 335 binden fazla insan yiyeceksiz, 200 binden fazla çocuk, 2 kişiden 1’i temiz sudan mahrum

Namik

Üye
ROMA – Şikayeti Dünya Yemek programı (WFP) açık: Çad’da 200 binden fazlası çocuk olmak üzere 335 binden fazla yiyeceksiz insan var ve her 2 kişiden 1’i temiz suya sahip değil. İnsani yardım kuruluşlarına sağlanan fonların kesilmesiyle milyonlarca insan kendi başının çaresine bakmak zorunda kalacak. Dünya Yemek programı Birleşmiş Milletler’in bu kararı, fonlardaki kesintiler nedeniyle savaştan yeni kaçan Sudanlı mülteciler de dahil olmak üzere Çad’daki 1,4 milyon kişiye gıda ve beslenme yardımını kesintiye uğratma riski taşıyor. Ve bu, WFP ve diğer insani yardım kuruluşlarının, Birleşmiş Milletler’in toplu katliamlar ve tecavüzler arasında soykırım riski olduğuna inandığı Darfur’da patlak veren şiddetin neden olduğu yeni mülteci dalgasıyla yüzleşmeye hazırlanırken gerçekleşiyor.

Mülteci krizi. Yalnızca Sudan’daki son altı aydaki çatışmalarda, 2003’te Darfur krizinin patlak vermesinden bu yana geçen yirmi yılda sınırı geçen mültecilerin sayısı kadar mülteci Çad’a kaçtı. Bu da Çad’daki toplam mülteci sayısını aşıyor. bir milyon: tüm Afrika kıtasındaki en büyük ve en hızlı büyüyen mülteci popülasyonlarından biri. “Unutulan krizlerden sadece biri olan bu, artık dünyanın gözünün başka yerlere, başka acil durumlara odaklandığı için göremediği bir metastazdır. Bu endişe verici ancak son altı ayda önceki yirmi yıla kıyasla daha fazla Darfurlu vatandaşı Çad’a kaçtı. Dünyanın pes etmesine ve hayat kurtaran operasyonlarımızın durmasına izin veremeyiz” diye açıklıyor WFP Çad direktörü Pierre Honnorat. “Sınırı geçerken yanlarında yürek burkan şiddet hikayelerinden başka bir şey getirmeyen insanların gözlerindeki korku ve çaresizliği görebilirsiniz. Bu krizin asıl yükünü çeken kadınları, çocukları ve erkekleri desteklemenin bir yolunu bulmalıyız” diye bitiriyor Honnorat.

Fonların kesilmesi. Azalan finansman ve artan insani ihtiyaçlar, WFP’yi zor seçimler yapmaya zorluyor. Aralık ayında örgüt, yetersiz fon nedeniyle ülke içinde yerinden edilmiş kişilere ve Nijerya, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Kamerun’dan gelen mültecilere yönelik yardımı askıya almak zorunda kalacak. Ocak ayından itibaren bu askıya alma, sınırı geçerken yiyecek alamayacak olan Sudan’dan yeni gelenler de dahil olmak üzere Çad genelinde 1,4 milyon kişiyi kapsayacak şekilde genişletilecek.

Çad’da. Afrika ülkesinde milyonlarca insan, iklim krizinin etkisi, artan gıda ve yakıt fiyatları, azalan tarımsal üretim ve toplumlar arası gerginlikler nedeniyle halihazırda ciddi gıda güvensizliği ve giderek ciddileşen yetersiz beslenmeyle karşı karşıya. Devam eden mülteci krizi, halihazırda hayatta kalma mücadelesi veren aç topluluklar üzerindeki baskıyı daha da artırıyor. Bu yılın ağustos ayı itibarıyla WFP, ihtiyaç sahibi 2,3 milyon kişiden yalnızca 1 milyonuna yardım edebildi.

Yetersiz beslenme. Beş yaşın altındaki 1,36 milyon çocuğu yani 8,6 milyon çocuğu etkilemesi nedeniyle temel endişelerden biridir. Mülteci toplulukları arasındaki durum daha da endişe verici: Doğu Çad’da gerçekleştirilen en son acil gıda güvenliği değerlendirmesine göre, yeni gelenlerin yüzde 90’ı, mültecilerin yüzde 77’si ve yerel toplulukların yüzde 67’si hayatta kalma sınırına kadar gıda tüketiyor. WFP, “Yardım kesintileri beslenme krizlerine, istikrarsızlık krizlerine ve yerinden edilme krizlerine yol açıyor” diye açıklıyor. Kuruluşun gıda güvenliğine ilişkin yakın zamanda yaptığı bir değerlendirme, ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin yüzde 40’ının 2022’ye kıyasla daha az gıda tükettiğini ortaya çıkardı. Birçoğu, eşyalarını satmak veya dilenmek gibi çaresiz önlemlere başvuruyor.