Demokratik Kongo Cumhuriyeti: Silahlı kişiler bir hastaneye saldırıp hastaları öldürdü; Ituri, çatışmalar nedeniyle neredeyse tamamen izole durumda

Namik

Üye
ROMA – Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde şiddetin yoğunluğu artıyor. Sınır Tanımayan Doktorlar'ın raporuna göre, Ituri eyaletinde bir grup silahlı adam 6 Mart'ı 7 Mart'a bağlayan gece Drodro kentindeki hastaneye saldırıp yağmaladı, tıbbi ekipmanı çaldı ve yatakta yatan bir hastayı öldürdü.MSF). MSF'nin Demokratik Kongo Cumhuriyeti program yöneticisi Stéphanie Giandonato, “Drodro'da yaşananlar dehşet verici” diyor. Çatışmanın tüm tarafları hastalara, tıbbi personele, sağlık tesislerine, sivillere ve insani yardım çalışanlarına saygı duymalı ve onları korumalıdır.”

Gerçekler. Şiddet dalgası bölgeden kitlesel bir göçü tetikledi; binlerce insan Drodro'nun yaklaşık 10 km kuzeydoğusundaki Rho'da kurulan yerinden edilmiş kişiler kampında koruma ve güvenli sığınak arayışına girdi. Başlangıçta maksimum 30.000 kişiyi ağırlayacak şekilde tasarlanan site, şu anda bu sayının iki katından fazlasına ev sahipliği yapıyor. Geçen hafta saldırıya uğrayan hastane artık çalışamaz durumda olduğundan Drodro'da binlerce kişi daha tedaviden ve tıbbi yardım olanağından mahrum kaldı. Organizasyonun altını çizdiği gibi tüm bölge izole durumda, Rho kampındaki mülteciler için su ve yiyecek bulmak bile zor.

Tahliye. MSF, hastane saldırısının ardından personelini geçici olarak şehirden tahliye etti; ancak ekipleri Rho kampına sığınan insanlara birinci basamak sağlık hizmetleri, yoğun bakım stabilizasyon bakımı, cinsel ve üreme danışmanlığı, ruh sağlığı desteği, su hizmetleri ve sanitasyon hizmetleri sağlamaya devam ediyor. Sorun şu ki, şiddet kötüleştikçe bölge giderek daha az güvenli hale geliyor, giderek daha izole hale geliyor ve arzın tükenme riski var.

Bağlam. 2023'ün sonunda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde, çoğu doğu illerinde yaşayan, DRC Silahlı Kuvvetleri ile 23 Mart Hareketi (M23) arasındaki çatışmaların kurbanı olan yaklaşık 7 milyon ülke içinde yerinden edilmiş insan vardı. Goma şehrinin dış mahalleleri gibi nüfusun yoğun olduğu bölgelerde ağır top ve havanların kullanılması büyük hasara neden oldu. Hastaneler, okullar ve yerinden edilmiş insanlara yönelik kamplar gibi sivil altyapılar artık rutin olarak hedef alınıyor, bu da ölü ve mülteci sayısını daha da artırıyor. Şiddetten kaçmak için bu yılın başından bu yana neredeyse 215 bin kişi evlerini ve köylerini terk ederek Goma çevresindeki bölgelerde yaşayan 500 bin yerinden edilmiş insana katıldı.

Silahlı gruplardan insani yardım çalışanlarına yönelik tehditler. Kuzey Kivu'da insani yardıma ihtiyaç duyan 2,6 milyon insan var. Bazı yolların silahlı gruplar arasındaki çatışmalar nedeniyle düzenli olarak kapatılması, yardım çalışanlarının çalışamaması anlamına geliyor. Fransız örgüt, yüzlerce sivilin suya, gıdaya ve ilaca ihtiyacı olduğunu ancak onlara ulaşmanın giderek zorlaştığını açıkladı MERHABADemokratik Kongo Cumhuriyeti'nde faaliyet gösteren ancak diğer STK'lar gibi, operasyonlarını gelen mülteci akışının sürekli arttığı Goma çevresinde yoğunlaştırmak için personelini en tehlikeli bölgelerden tahliye ediyor.