Denizde kurtarma: Acil Durum “Yaşam Destek” gemisi tarafından kurtarılan 202 kazazedenin Ravenna limanında karaya çıkarılması tamamlandı

Namik

Üye
RAVENNA – Geminin kurtardığı 202 kazazedenin tahliyesi bugün saat 10.58'de Ravenna limanında sona erdi. ACİL DURUM Yaşam desteği. 8'i refakatsiz olmak üzere 15'i kadın ve 18'i çocuk olmak üzere kurtarılan kişiler Bangladeş, Mısır, Eritre, Gana, Pakistan, Filistin ve Suriye'den geliyor.

“Korkunç bir yolculuktu.” “Tekne gezisi gerçekten korkutucuydu, neyle karşılaşacağımızı bilmiyorduk. – diyor Suriyeli bir çocuk – Bize geminin alt güvertesine gitmemizi söylediler. Sayımız çok fazlaydı ve birbirimizin bacaklarının üstüne çömelmek zorunda kaldık. Yarım saat sonra bacaklarım ve kollarım zaten korkunç bir acı içindeydi. Hareket edemiyordum ve teknenin altından su gelmeye başladı. Suyu taşımak için kap olarak kullanmak üzere bazı şişeleri ikiye böldük: Batmamak için saatlerce yol aldık. Çok yorulmuştuk. Ülkemde yaşama imkanı kalmadığı için 2016 yılında Suriye'den ayrıldım.”

Yurt dışındaki aile bireyleri tarafından desteklenmektedir. “Çocuğun hikayesine devam eden Suriye'deki aileler hayatta kalmayı başarıyor çünkü yurt dışına yemek için para gönderen aile üyeleri var. Ben de 2017'den beri bir restoranda teslimatçı olarak çalışmak ve eşime para gönderebilmek için Lübnan'da yaşıyorum. ebeveynlerim çok yaşlı. Lübnan'ı terk etmek zorunda kaldım çünkü bana ev sahipliği yapan insanlar ülkeyi terk etmek zorunda kaldı ve kalacak başka yerim yoktu. Güçlü bir ekonomik kriz var ve şu anda Lübnan bile “istiyorum” için doğru yer değil yeni bir hayat kurmaya çalışmak. Ağabeyim ve onun küçük oğlu, yeğenim ile seyahat ediyorum. Avrupa'da yeni bir hayat kurmak istiyorum, özgürce yaşamak istiyorum.”

Libya SAR bölgesinde kurtarma. Gemi kazası geçiren 202 kişinin kurtarılması, 5 Nisan Cuma sabahı Libya SAR bölgesindeki uluslararası sularda gerçekleştirildi. 202 kazazede birbirine çok yakın iki farklı tehlikeli teknedeydi. Yaklaşık 12 ve 10 metre uzunluğundakiler Libya'nın Sabratha ve Zawiya'sından ayrılmışlardı. Her ikisi de aşırı kalabalık olan tekneler radar tarafından tespit edilmişti. MRCC (Deniz Kurtarma Koordinasyon Merkezi) tarafından tahsis edilen Pos (Güvenlik Yeri) olan Ravenna limanına varmak dört günlük bir seyir sürdü.

Bamgladeş'ten bir tanık. “Babam yedi yıl önce öldü. Annem çok hasta, 70 yaşında. Çok pahalı tıbbi bakıma ihtiyacı var ve benim Bangladeş'teki işim nedeniyle bunu karşılayamıyordum. – 35 yaşındaki Bangladeşli bir adamın kurtarıldığını söylüyor Yaşam desteği – Çalışmak istediğim Libya'ya gitmeye karar verdim. Gelir gelmez Libyalı milisler beni kaçırıp hapishaneye götürdü. Özgür olmak için binlerce dolar ödemek zorunda kalırdım. Neredeyse iki haftada bir bizi bir hapishaneden diğerine taşıyorlardı. Korkunç yerlerdir, iki üç günde bir bizi doyururlardı.”

Aileleri para göndermeye ikna etmek için her akşam dayaklar yapılıyor. “Hikaye devam ediyor, her akşam ailelerimizi daha fazla para göndermeye ikna etmek için bizi dövüyorlar. Annem oradan çıkabilmem için evini satmak zorunda kaldı. Ailem fidyeyi ödedikten sonra bir gece bazı adamlar beni almaya geldi. Beni serbest bırakmak yerine tekneye bindirip Akdeniz'i geçmeye karar verdiler. Sebebini bilmiyorum. Gözlerimi kapatıp beni bir arabaya bindirdiler. Nereye gittiğimizi bilmiyordum. Gözlerimi çözdüklerinde Zaviye sahilindeydik. Bizi olduğumuz insanlar için çok küçük bir tekneye bindirdiler. Yukarı çıkmayı reddederseniz sizi silahlarla tehdit ederlerdi. Hepimiz yukarı çıktık. Yolculuk sırasında neredeyse hiçbir şey görmedim çünkü iç ambardaydım. Benzin kokusu dayanılmazdı ve durmak zorunda kaldığım pozisyon son derece acı vericiydi. Şans eseri bizi buldunuz. Şu anda düşünebildiğim tek şey ailemi arayıp iyi olduğumu ve artık Libya'da olmadığımı söylemek.”

Yaşam Desteği 1544 kişiyi kurtardı. Orada Yaşam desteği Denizciler, doktorlar, arabulucular ve kurtarıcılardan oluşan 29 kişilik mürettebatın görev yaptığı ACİL DURUM, Orta Akdeniz'deki 18'inci görevine devam ediyor. Toplamda 1.544 kişiyi güvenli hale getirdi. ACİL, Orta Akdeniz'deki göçmenlere insani yardım sağlama, denizdeki acil durumlara zamanında ve etkili müdahale sağlama konusundaki kararlılığını sürdürüyor.

ACİL DURUM nedir? Savaş, mayın ve yoksulluk mağdurlarına tıbbi-cerrahi bakım sunmak ve aynı zamanda barış, dayanışma ve insan haklarına saygı kültürünü teşvik etmek amacıyla 1994 yılında İtalya'da doğan Gino Strada tarafından kurulan uluslararası bir kuruluştur. . 1994-2022 yılları arasında tüm ACİL sağlık tesislerinde 12,5 milyondan fazla kişi ücretsiz tedavi edildi. ACİL DURUM çalışmaları, müdahalemizi desteklemeye karar veren özel vatandaşların, şirketlerin, vakıfların, uluslararası kuruluşların ve çalıştığımız ülkelerin bazı hükümetlerinin katkısı sayesinde mümkündür. ACİL DURUM çalışmalarını desteklemek ve ihtiyaç sahiplerine ücretsiz, kaliteli bakım sunmak için: bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.