En uzun gecede telefonla en hoş ve net fotoğraflar çekmenin püf noktaları

bilimsel

Üye
akıllı telefonla en hoş gece fotoğrafı çekmek, sıradan birkaç teknikle sıkıntı değil. 1826 yılında fotoğraf makinesinin mucidi Joseph Nicephore Niepce, birinci ölümsüz kareyi eline aldığında bugünleri muhtemelen hayal dahi edememiştir. Bilhassa süratle gelişen teknolojinin sunduğu fırsatlarla ve akabinde toplumsal medyanın hayatımızın merkezine oturduğu günlerde, anıları kayıt altına almak için fotoğraf çekmek günlük hayatın vazgeçilmez bir kesimi oldu.

TELEFONLA GECE FOTOĞRAF ÇEKİMİ PÜF NOKTALARI

* Gece modunu kullanın

Geceleri akıllı telefonunuzdan hoş fotoğraf çekmek için telefon kameralarında olan gece modu özelliğini kullanabilirsiniz. bu biçimdelikle hoş bir manzara elde edebilirsiniz.

* Işığı arttırın

Sensörü azaltmak için gereksinimimiz ışıktır. Fotoğraf cekmek için telefonlarda bulunan LED ışık ayarlarını düzenleyebilirsiniz. Ya da ışığın direkt olarak imaja gelmemesini sağlayabilirsiniz.

* Takviye aksesuar kullanın

kimi bazı kameranın titremesi fotoğraftaki netliğin azalmasına sebep olabilir. Bunun için de kamerayı sabit tutmak için bir tripoda gereksiniminiz olacaktır. Taşınabilir aksesuarlarla bunu destekleyebilirsiniz.

* Uzun pozlama yapın

Pozlama müddetini arttırmak için pro modu ya da manuel modu kullanabilirsiniz. Uzun pozlama mühleti 30 saniyedir. Bu saniyede kamerayı oynatmamanız gerekiyor. Bunun için de evvelki unsurda yazdığımız aksesuarlardan yararlanabilirsiniz.

* Telefon flaşını kullanın

Telefonunuzun flaşını kullanabilirsiniz. Bu ortada flaşın yarattığı sert ışıktan da korkmanıza gerek yok. Flaşı biraz engellemek için önüne ince bir bez kullanabilirsiniz. bu biçimdelikle flaşı yumuşatmış olursunuz.

* Dayanak ışık kaynakları kullanın

Işığı denetim etmenize sağlayacak taşınabilir aksesuarları kullanabilirsiniz. Pocket Spotlight ve Smartphone Ring Light bunlardan kimileri. Şayet bu üzere takviye aygıtlara sahip değilseniz gece lambaları, otomobil farı üzere etrafta olan ışıklardan yararlanabilirsiniz.

* Fotoğraf uygulamalarını kullanın

Telefonunuzdan profesyonel fotoğraf çekmek için kimi fotoğraf düzenleme uygulamalarını kullanabilirsiniz. Gerekli ışık, kontrast, gölge üzere ayarlarla oynayarak fotoğrafınızı aydınlatabilirsiniz. İstediğiniz manzarayı bu biçimdelikle elde edebilirsiniz.

* Gren sayısı ve siyah-beyaz olarak ayarlama yapın

Âlâ fotoğraf çekmek için telefondan fotoğrafı çektikten daha sonra ayarlarıyla oynayın. Evvelki unsurda belirttiğimiz üzere fotoğraf uygulamaları içinden siyah beyaz filtre uygulayarak üzerine gren uygulayın. Gren sayısını istediğiniz kadar uygulayabilirsiniz.

* Hassasiyeti arttırın

İmaj kalitesini arttırmak için sensörün ışığını arttırabilirsiniz. bu biçimdece yeterli bir fotoğraf elde edebilirsiniz.

* Beyaz ayarıyla oynayın

Ortama uygun olan ayarı seçin. Fotoğrafı aydınlatacak rengi seçmeye çalışın. Sarı tonlu fotoğraf elde etmek istiyorsanız bu renge yakın tonlamalar elde edin. Bunun için telefonunuzda bulunan ışık ayarlarından beyaz ayarını seçin. Ortama uygun ton ve ölçüsü belirleyebilirsiniz.

EN UZUN GECEDE YILDIZ FOTOĞRAFI NASIL ÇEKİLİR?

Marketing Türkiye’de yer alan habere nazaran, fotoğrafçı Kerimcan Akduman, en uzun gecede gökyüzündeki yıldızları fotoğraflamak isteyenlere şu tavsiyelerde bulundu:

Yıldızları net bir biçimde fotoğraflamak için evvela karanlık ışık kirliliğinin olmadığı bir yere gitmelisiniz. Uygun ortamı bulmak için internette online haritalar üzerinden bir arama yapabilirsiniz. Yerinizi belirlediğinizde akıllı telefonunuzu yerleştirebileceğiniz bir tripoda gereksiniminiz olacak. Zira uzun bir pozlama müddeti yapmanız gerekecek.

Tripodunuz yoksa akıllı telefonunuzu sabitleyebileceğiniz bir bardak da işinizi nazaranbilir. Ben birden fazla fotoğraflarımı bu biçimde sıradan tahlillerle çekiyorum. Bu evreyi tamamladıysanız artık akıllı telefonunuzun fotoğraf ayarlarından uzun pozlamayı seçebilirsiniz. Akıllı telefonların diyafram ayarları otomatik olduğundan ortalama 1.7 üzere bir ölçü verecektir. daha sonrasında 15-30 saniye içinde bir pozlama mühleti gerekiyor.

birebir vakitte fotoğrafın tonuna da karar vermelisiniz. Ne fazlaca sarı olmalı ne de epey mavi. Son olarak da fotoğrafı çekmeden vakit içindeyıcıyı kullanmanızı öneririm. Zira telefona dokunduğunuz anda ufak bir titreme yaratabilirsiniz. Bu durum fotoğrafın sertliğini bozabilir. vakit içindeyıcıyı 3 saniyeye ayarlayarak yıldızları kusursuzca fotoğraflayabilirsiniz.

HAREKETLİ GECE FOTOĞRAFI NASIL ÇEKİLİR?

Gece saatlerinde, sokakta yürüyen insanların yahut hareket eden araçların fotoğraflarını çekmek isteyenlere fotoğrafçı Koray Özpalamutçu’nun teklifleri şöyleki:

Hareketli bir gece fotoğrafı çekmek için evvela buna vakit ayırmalısınız. Ben hareketli fotoğraf çekimleri için ekstra mod kullanıyorum. F bedelini en düşüğe alıyorum, yani 1.7’ye. Renk ayarıyla hiç oynamıyorum zira akıllı telefonun vermiş olduğu sıcaklık kıymetleri benim için aslına bakarsanız her vakit optimumda oluyor. Bu ayarları değiştirdiğinizde ışıklı alanın renk tonları bozulabiliyor. birebir vakitte pozlama bedelleri olan MESKEN bedellerini en düşük kıymette kullanıyorum.

Samanyolu pozlaması yapacak isem lokasyonun karanlık bulunmasına dikkat ediyor, şayet light trails şekli hareketli nesne fotoğrafı çekecek isem, seçtiğim yerin nesnelere en uygun odak arasında bulunmasına ihtimam gösteriyorum. Son olarak da uzun pozlama tekniği ile çekilen bu hareketli fotoğraflar için kesinlikle tripot kullanmanızı tavsiye ediyorum.

GÜN DOĞUMUNDA VE GÜN BATIMINDA FOTOĞRAF ÇEKERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Hiç elbet en hoş fotoğraf kareleri güneş doğarken ya da güneş batarken elde edilir. Fotoğrafçı Sefa Yamak, gün doğumu ve gün batımında fotoğraf çekmeyi planlayanlara şu tavsiyelerde bulunuyor:

Ben gün doğumunda ya da gün batımında güneşin; bulutların gerisine saklanmış olmasını ya da güneşin ufuk çizgisinin altında olduğu andaki yumuşak ışığı daha manalı buluyorum. Örneğin, İstanbul’da gün batımı fotoğrafı çekmek istiyoruz. Ben bu üslup fotoğrafı en âlâ biçimde fotoğraflamak için, güneşin tam sırta yanlışsız inmesinin beklenmesini tavsiye ederim.

bu türlü çekim yapıldığında; güneş epeyce patlamayacaktır. nda ise, güneşin hafifçeten yükselmeye başladığı, alacakaranlık dediğimiz vakitte fotoğraf çekilmesini öneririm. Işığın fazla olduğu vakit aralığında, ışık bulutların içinden ya da görüntüden fazlaca fazla gelecek, ister istemez kompozisyonda rol çalacaktır.