Engellilik, bağımsız yaşama yönelik “Dahil: okuldan hayata, oraya ve geriye” projesi doğuyor

Namik

Üye
ROMA – denir akıl hocası lise son sınıflarına devam eden engelli kız ve erkek çocukların iş dünyasına uyum sağlamalarına eşlik etmek amacıyla kişisel hizmetler ve sosyal destek alanında oluşturulan yeni fonksiyondur. Bu fikir şundan geliyor: “Bendahil. Okuldan hayata, oraya ve geriye“, tarafından seçilen üç yıllık proje”Çocuklarla”, İtalya genelindeki üçüncü sektör kuruluşlarını bir okul ve herkes için adil ve erişilebilir bir bölgenin teşvik edilmesini içeren, çocukların eğitiminde yoksulluğa karşı mücadeleye yönelik Fonun bir parçası olarak.

Bu “köprünün” eksikliği. Bugün İtalya'da engelli çocuklar için, okul dünyasını iş dünyası ve bağımsız olarak yaşayabilecekleri toplumla birleştiren bir “köprü” eksik; Ayrıca, referans noktalarının çoğunun değiştiği, engelli kişiler için çok daha hassas ve karmaşık olan, yaşamdaki bu önemli geçişi kaydeden resmi veri eksikliği de mevcut. Bu boşluğu doldurmak için “Inclusi” eğitim kursuna başladı”akıl hocası: işe katılımı ve yaşam kalitesini artırmaya yönelik araçlar ve stratejiler”. Bir yıldan biraz fazla süren faaliyetlerin ardından ilk 10'u iş başında akıl hocası İtalya: Kursa katılan ve şimdiye kadar 70 kız ve erkek çocuğun katılımıyla eğitimi uygulamaya koyan Milan, Cremona, Napoli, Salerno, Ascoli Piceno ve Senigallia'dan eğitimciler, öğretmenler, psikologlar ve sosyal hizmet uzmanlarına dayanmaktadır. engellilik.

Yeni bir görünüme ihtiyaç var. Oluşumu akıl hocası Her bireyi benzersiz şekilde karakterize eden 8 alanın değerlendirilmesinden başlayarak engelli kişiye ve yaşam planına yeni bir yaklaşım ve bakış sağlar: fiziksel, maddi ve duygusal refah, kendi kaderini tayin etme, kişisel gelişim, kişilerarası ilişkiler, sosyal katılım , haklar, yetkilendirme. Bu çalışma, kişiyi merkeze koymamıza ve dolayısıyla gencin beceri ve kaynaklarının yanı sıra arzularını, beklentilerini ve haklarını da dikkate alan hedefe yönelik müdahaleler planlamamıza olanak tanır. Nihai hedef, yaşam kalitesini iyileştirmek ve aynı zamanda topluma daha fazla dahil olmayı teşvik etmektir.

Mentorun işlevi. akıl hocası bu nedenle genci, ilgi ve becerilerini piyasanın ihtiyaçları ile en iyi şekilde birleştiren mesleğe yönlendirir, mesleki eğitim fırsatlarını belirler ve işe yerleştirmenin ilk hassas aşamasında onlara eşlik ederek şirket ile aralarında doğru dengeyi bulmasına yardımcı olur. işveren ve yeni çalışan. Mentor eğitim kurslarında, Lombardiya, Campania, Marche gibi çeşitli coğrafi bağlamlardan gelen farklı profesyonellerin (eğitimciler, öğretmenler, psikologlar ve sosyal hizmet uzmanları) varlığı, farklı yaşam bağlamları üzerinde düşünmemize olanak sağladı.

Kim tarafından teşvik edildi? Proje eğitim kursu akıl hocası Milano SIR Konsorsiyumu tarafından diğer “Inclusi” ortaklarıyla işbirliği içinde tanıtıldı ve yaratıldı: Milano'dan Spazio Aperto Servizi, Cremona'dan Cooperativa Meraki, Senigallia'dan (Ancona) Casa della Gioventù, Napoli'den Consorzio Proodos, San Sebastiano'dan Cooperativa Sociale Bambù al Vesuvio (Napoli), Salerno'dan Consorzio La Rada, Ascoli Piceno'dan Vademecum ve Ancona'dan Kulturando.

Proje ne kadar sürüyor? Dahil. Okuldan hayata, oraya ve geriye”,“ tarafından seçilen üç yıllık bir projedir.Çocuklarla” bağlamında Çocukların eğitim yoksulluğuyla mücadele fonu52 kuruluşun yer aldığı Üçüncü sektör (Trento Consolida Konsorsiyumu liderliğindeki) ve 5 bölgedeki (Campania, Lazio, Marche, Lombardiya, Trentino-Alto Adige) okullar ve kurumlar, herkes için adil ve erişilebilir bir okul ve bölgeyi teşvik etmeye kararlıdır. Proje Haziran 2024'e kadar devam ediyor.