Eşcinsel bir Çinli sanatçı, halk sanatı aracılığıyla özgürlüğe kavuşuyor

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
Cinselliğini çocuklarından ve köy komşularından sakladığı yıllarda Xiyadie, pirinç kağıdını kısa uçlu makasla işleyerek gerçekleşmemiş hayallere şekil verdi.

İlk bakışta eserleri, Çin'deki kapı ve pencereleri süsleyen geleneksel hayvan figürlerine ve uğurlu sembollere benziyor. Ancak formlara (kuşlar, kelebekler ve sarmaşıklara tünemiş çiçekler) daha yakından bakıldığında, yakın bir şekilde birbirine bağlı veya tuğla duvarlarla ayrılmış bedenler ortaya çıkıyor.

Xiyadie takma adını kullanan 60 yaşındaki sanatçı, kuzey Çin'deki bir çiftçi köyünde doğdu ve tuhaf kağıt kesimler yapıyor. Kağıt kesme, keskin çizgiler ve şekillerin katlanmış pirinç kağıdı katmanlarına kesilmesini içeren, Doğu Han Hanedanlığı'ndan (MS 25-220) kalma bir halk geleneğidir. Bu, içindeki görüntüyü ortaya çıkarmak için negatif alanı kesmekle ilgilidir.

Xiyadie'nin memleketi Shanxi bir halk sanatı merkeziydi; Memleketinde doğumları, düğünleri ve yeni yıl kutlamalarını kağıt kesiğiyle işaretliyordu. Köydeki kadınlar bu zanaatı kızlarına ve gelinlerine aktardılar. Xiyadie bunu annesini ve köy reislerini izleyerek öğrendiğini söyledi.

Çoğunlukla serbest elle kesiyor, bazen tırnaklarıyla yaptığı girintileri ana hat olarak kullanıyor ve ardından kreasyonlarını yeşil, pembe, kırmızı ve sarı pigmentlerle renklendiriyordu. 1980'li yıllarda gizli cinselliğiyle mücadele ederken kağıttan homoerotik kesimler yapmaya başladı ancak uzun yıllar bu çalışmalarını kendine sakladı.

1997 yılına kadar Çin'deki eşcinseller zulümle karşı karşıya kaldı; Eşcinsellik, Çin Psikiyatri Derneği'nin resmi zihinsel bozukluklar listesinden ancak 2001 yılında çıkarıldı.

Bir telefon röportajında ”Erkeklere karşı beslediğim, sahip olmama izin verilmeyen duygularımı eserlerime dahil ettim” dedi.

Hong Kong'daki Blindspot Gallery'nin kurucusu ve yöneticisi Mimi Chun, Çin'de başarıya ulaşan birçok sanatçının elit sanat akademilerinde resmi eğitim aldığını ve en görünür queer sanatçıların nispeten ayrıcalıklı kentsel geçmişlerden gelme eğiliminde olduğunu söyledi. Buna karşılık Xiyadie, sessiz bir çiftçi olarak ve ardından Çin'in başkentinde gezinen bir göçmen işçi olarak geçirdiği zamandan ayrıntılı sahneler yaratıyor.

“Halk sanatını ve tuhaflığı birleştiriyor ve bu iki farklı dünya arasında bir diyalog yaratıyor” diye ekledi.

Galeri, cumartesi günü açılış resepsiyonu ve sanatçı konuşmasıyla “Xiyadie: Kelebek Rüyası” sergisinde sanatçının 30'dan fazla eserini sergileyecek. Gösteri Pazartesi günü devam edecek ve 11 Mayıs'a kadar devam edecek. Parçalar, ilk cinsel karşılaşmalarından biri de dahil olmak üzere hayatındaki farklı bölümleri birbirine bağlıyor.

“Tren” (1986), Xiyadie'yi üniformalı bir arkadaşıyla kucaklaşırken, figürlerin bacakları bağlantı çubuklarıyla aynı hızda hareket ederken gösteriyor. Sanki randevusunun doğal düzenini vurgulamak istercesine yeşil bir arka plan onları çevreliyor; Bir tavşan zaferi kutlamak için kırmızı bayrak kaldırıyor.

Xiyadie, “Çiçekler ve yapraklar, güneş, ay ve kuşların hepsi ortak dilimin bir parçası; en derin düşüncelerimi aktarıyorlar” dedi.

Xiyadie'nin ailesinin isteği üzerine bir kadınla evlendiğini söyledi. İki çocukları vardı ve oğulları beyin felci nedeniyle felçliydi. Birkaç yıl boyunca Xiyadie, karısı hastanede çalışırken evde çocuklara baktı. Film yapımcısı Sha Qing, Xiyadie'nin bir sanatçı olarak tanınmasından yıllar önce, 2002 tarihli “Wellspring” belgeselinde ailenin mücadelelerini belgeledi.

Xiyadie, evliliğinin ilk yıllarını içinden çıkamadığı bir komedi olarak nitelendirdi. Yüksek duvarlar veya kapılar, ev hayatını gizli randevularından veya fantezilerinden ayırıyordu. Sewn'da (1999) geleneksel kiremitli çatısı olan bir evde mahsur kalır. Sevgilisinin trendeki bir fotoğrafına bakarken (çalışmalarında yinelenen bir figür), yan yatan bir kılıcın üzerine oturuyor, cinsel organını dikiyor ve ardından dev dikiş iğnesiyle çatıyı deliyor.

“Her zaman gelenekleri ve gelenekleri yıkmak istedim” dedi. “Özgürlük istedim. Kurtuluş istedim.”

Yıllar sonra, 2005 yılında, daha yüksek kazanç ve daha fazla sanatsal fırsat arayışı içinde Pekin'e taşındı ve canlı bir eşcinsel topluluğu keşfetti. Ailesi memleketlerinde kaldı ancak oğlu, başkentte daha iyi tıbbi bakım alabilmek için 2013 yılında onunla birlikte taşındı.

Parklardaki dans randevularını ve coşkulu alemleri tasvir ederek, şehrin gezi mekanlarını çalışmaları için bir fon olarak kullanmaya başladı.

“Pekin'e geldiğimde kendimi bahara doğru uçan donmuş bir kelebek gibi hissettim” dedi.

Pekin'deki queer sanat koleksiyoncuları arasında bir takipçi kitlesi kazandı ve 2010'da şu anda kapalı olan Pekin LGBT Merkezi'ndeki ilk sergisi, 2023'te New York'taki Çizim Merkezi'nde kişisel sergisi de dahil olmak üzere Avrupa, Asya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde sergilere yol açtı. Sanatını sergilemeye başladıktan sonra seçtiği Xiyadie takma adı, memleketinin şiddetli soğuğuna ve özgürlük için çabalamak için gereken dayanıklılığa atıfta bulunan “Sibirya kelebeği” anlamına geliyor.

“Başından beri kelebekleri kesiyorum” dedi. “Bu benim güçlü yanlarımdan biri.”

Çalışmalarında sık sık kendisine ve aşıklarına kanat taktı. Bu aynı zamanda 2014 yılında yürüyemeyen ve ölen oğlu için de kurduğu bir hayal. Ailesini anlatan en dokunaklı parçalardan biri olan “Hoping”de (2000) oğlu, başkalaşım geçiren bir kelebek gibi kanatlarını çıkararak tekerlekli sandalyenin sınırlarından kalkıyor.