Eski antrenöründen Arda Güler itirafı! Sinema üzere olay

SporBakani

Aktif Üye
Fenerbahçe ligde 16 maçlık ortanın akabinde üst üste 2 galibiyet alırken Hatayspor maçının en hayli konuşulan ismi birinci kere 11’de baht bulan Arda Güler oldu.

Performansıyla alkış alan yıldız adayı 40 pasının 36’sında maksadı bulup %90’lık bir isabet oranı tuttururken, 2 şut pası verdi, 22 ikili çabanın de 14’ünü kazandı. 6 çalım atan ve 9 da sahipsiz top kazanan Arda, en genç 11’e giren oyunculardan biri olup kulüp tarihine de geçti.

Okulunun bahçesinde keşfedildi

birinci vakit içinderda Ankara Saime Naim İlköğretim okulunun bahçesinde arkadaşlarıyla top oynarken öğretmeni merhum Mahmut Şafak’ın beğenerek Gençlerbirliği alt yapı hocası Muzaffer Ciğerim’e övgüyle bahsetmesiyle genç yıldızın futbolculuk mesleği başladı. Arda’yı deneyip beğenen Gençlerbirliği yetkilileri, onu geliştirmesi için evvel İlker Dalçiçek’e sonrasındasında da Erol Tokgözler’e emanet etti. Yeteneği kısa müddet ortasında keşfedilince Fikret Çeliktaş, TFF’nin Ankara Karması’na seçip Arda’yı kaptan yaptı.

Diğeri için gittim lakin…

En büyük hayali bir gün Fenerbahçe formasıyla Saracoğlu Stadı’nda topa vurabilmek olan Arda bu dönem amaçlarına ulaşırken Fenerbahçe’ye gelişi de sözün tam manasıyla sinema üzere. Altınordu’dan 2018’de Fenerbahçe alt yapısına gelen Serhat Pekmezci, ismini vermek istemediği bir öteki genç oyuncuyu izlemek için Ankara’ya Gençlerbirliği-Osmanlı maçına gittiğini anlatırken Arda’nın sarı lacivertli formaya kavuşma sürecini ise şu sözlerle aktardı:

2-1 yenilse de maçı bırakmadı

“Gittiğim oyuncuyu bırakıp Arda’ya odaklandım. Oyun zekası, topa birinci teması, kinestetik zeka (bedeni yanlışsız kullanma) beden elastikiyeti, sahanın tamamını bakılırsabilme marifeti, sonucunı vermedilk evvel opsiyonların en doğrusunu kısa müddette seçebilmesi, paslarının şiddetinin hepsi doğuştan gelen bir yetenek olduğunu fark ettim. Arda’nın ekibi o gün maçı 2-1 kaybetti, üstelik son 15 dakika bileğine aldığı darbeyle sakatlık yaşadı. Ancak maçı bırakmaması, kadro kaybedince üzülmesi beni etkiledi.

Dev kadrolara gidecek

Genel bir DVD’sini hazırlayıp lider Ali Koç ve Comolli’ye sundum. 2019’da liderin özel eforlarıyla hem Arda, hem Fenerbahçe tıpkı vakitte Gençlerbirliği kazanacak biçimde 150 bin lira ödenerek kontrat yapıldı. Ben Arda’nın 1,5 – 2 yıl ortasında A Milli Takım ve Avrupa’da Real, Barça, M.United, M.Cıty düzeylerinde bir transfer yapacağına inanıyorum. bu biçimdece hem Fenerbahçe hem Gençlerbirliği birebir vakitte Arda kazanacaktır.”

Ailesi Arda’ya ‘para’ gözüyle bakmıyor

‘’Arda, geldiğinde 13 yaşındaydı. Gelişmesi için evvel keyifli olmalıydı. Ailesini de İstanbul’a getirdik, mesken tutuldu, babasına, ablasına iş bulundu. Arda, Fenerbahçe Koleji’ne kaydedildi. Arda’nın ailesi evlatlarına ‘Para’ gözüyle bakmıyor. Bu yüzden ne ailesinin ne Arda için öncelik hiç bir vakit ‘Para’ olmayacaktır. Amaçları fazlaca somut, daima kendisiyle yarışır, gelişmeye ve öğrenmeye epey açık, epey uygun aile terbiyesi almış, şımaracağına asla inanmıyorum.”

KAYNAK: HÜRRİYET