Göçler, insani koridorlar: Lübnan’dan 58 Suriyeli ve Yunanistan kamplarından 15 mülteci, aralarında 24 çocuk var

Namik

Üye
ROMA – 30 Mart Perşembe günü, Lübnan’daki mülteci kamplarında veya Beyrut’un varoşlarındaki güvencesiz konutlarda yaşayan 58 Suriyeli mülteci, Beyrut’tan kalkan bir uçakla Fiumicino’ya varacak. Bunlar, son aylarda ülkeyi etkisi altına alan ciddi siyasi, ekonomik ve sosyal kriz nedeniyle yaşam koşullarında ciddi bir bozulma yaşayan ailelerdir. Aralarında ailelerinin durumundan dolayı okula gidemeyen 24 çocuk ile acil tıbbi bakıma ihtiyacı olan 24 çocuk bulunuyor. İtalya’ya girişleri, insani yardım koridorları sayesinde mümkün oldu. Sant’Egidio Topluluğu, Evanjelik Kiliseler Federasyonu İtalya’da ve Valdo masasıŞubat 2016’dan bu yana yalnızca Lübnan’dan 2.486 kişiyi ülkemizde güvenli bir yere getiren İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları ile mutabakat halinde. Genel olarak, 6.000’den fazla mülteci, insani yardım koridorlarıyla Avrupa’ya ulaştı.

Hikayelerinin kanıtladığı şey. Halihazırda gelenlerin hikayeleri, yalnızca insan tacirlerinin eline düşme riskini taşıyanların kurtarılamayacağını, aynı zamanda entegrasyon yollarının başlatılabileceğini gösteriyor. Papa Francis’in insani yardım koridorları sayesinde gelen mültecilerle yaptığı toplantıda da hatırlattığı gibi, insan hayatını kurtarmanın her zamankinden daha acil göründüğü bir zamanda, model Sant’Egidio Ve Protestan kiliseleri, daha sonra diğer derneklerle de tekrarlandı, bunun yerine, birçok İtalyan’ın cömertliği – hatta bazıları misafirperverlik için evlerini teklif etti – ve gönüllü ve ücretsiz taahhütleri sayesinde dayanışmanın arttığına tanık oldu. Gelen aileler İtalya’nın çeşitli bölgelerinde karşılanacak ve bir entegrasyon yoluna girecekler: reşit olmayanlar için hemen okula kaydolmak, yetişkinler için İtalyanca öğrenmek ve mülteci statüsü elde edildikten sonra iş dünyasına giriş. .

Hükümetle anlaşılan kota tamamlandı. Aynı gün Yunanistan’daki kamplardan, Irak, Somali ve Kongo’dan gelen, bazıları ciddi sağlık sorunları olan çok sayıda ve bekar aileden 15 sığınmacı da gelecek. Bu gelişle birlikte, Sant’Egidio ile İtalyan hükümeti arasında imzalanan ve insani yardım koridorlarından 300 kişinin geçişine izin veren mutabakat zaptında belirlenen kota tamamlandı ve buna Papa’nın Francis’in Midilli’ye yaptığı gezilerden sonra kurtarılan 70 kişi eklendi. Mültecileri karşılama ve basın toplantısı randevusu 30 Mart Perşembe günü saat 12’ye ayarlandı ve gazeteciler, konferans salonuna kadar eşlik edilmek üzere Fiumicino’dan ayrılan Terminal 3’ün 5. kapısında en geç saat 11’de varacak. Konuşmacılar arasında Sant’Egidio Topluluğu başkanı Marco Impagliazzo, Evanjelik Kiliseler Federasyonu göçmen programı koordinatörü Marta Bernardini, Tavola Valdese adına Manuela Vinay, İçişleri Bakanlıkları ve Dışişleri.