Göçmenler, Acil Durum “Yaşam Desteği” tarafından denizde kurtarılan 156 kişi Civitavecchia’ya indi: kazazedeler arasında iki kadın ve 28 refakatsiz ço

Namik

Üye
CIVITAVECCHIA – Bu sabah saat 8.30’da Civitavecchia limanında, ACİL DURUM 16 Şubat gecesi ile sabahı arasında Yaşam Destek gemisinden kurtarılan 156 kişinin iki farklı kurtarma operasyonuyla karaya çıkarılmasına başlandı. Kurtarılan 156 kişi Bangladeş, Pakistan, Sudan, Eritre, Mısır, Gambiya, Çad, Kamerun, Senegal, Mali, Nijerya, Fildişi Sahili ve Gine Konakri’den geliyor. Bunların arasında iki kadın (yaşları 7 ila 10 arasında olan üç çocuk annesi dahil) ve 28 refakatsiz çocuk bulunmaktadır. Birçok kazazede, şiddete maruz kaldıkları Libya’da keyfi olarak gözaltına alındıklarını anlatıyor.

Tanıklıklar.
Kurtarılan adamlardan biri olan ve vücudunda Libya’da yaşanan şiddetin izlerini taşıyan Iusef, “Bugün hayatımın ilk günü” diyor. Hayatımı askerlik yaparak ve savaşa giderek geçirmek istemediğim için liseyi bitirdikten sonra ülkemi terk ettim. Küçük erkek kardeşim benimle gelmeye karar verdi ama ne yazık ki Libya’da bölünmüştük ve şimdi nerede olduğu hakkında hiçbir fikrim yok. Şu anda muhtemelen hâlâ bir Libya hapishanesinde olduğunu bile bile kendini güvende hissetmek zor. 26 yaşındayım ama sanki hayatım orada durmuş ve bugün kaldığı yerden devam ediyormuş gibi Libya’da geçirdiğim üç yılı saymamaya karar verdim.” Yaşam Desteği’ndeki 28 refakatsiz çocuktan biri olan Keda, benimle ilgilenecek tek kişinin ben olduğumu, çoğu kez Nijerya’da kalan ailemi düşündüğümü söylüyor. Ben, ailem beni buralara getirmek için çok büyük fedakarlıklar yaptı ve şimdi ben de onlar için aynısını yapacağım” dedi.

kurtarma Kurtarma operasyonları Yaşam desteği iki farklı zamanda gerçekleştiler. İlki, 16 Şubat gecesi öğlen 12’den kısa bir süre sonra tespit edilen, uluslararası sularda tehlikede olan küçük bir ahşap tekneyle ilgiliydi. Yetkili makamlara haber veren ACİL DURUM ekibi kurtarma çalışmalarına başladı. Gemideki transfer, tamamı Bangladeş, Pakistan, Sudan, Eritre ve Mısır’dan gelen 46 kazazedeyi içeriyordu. Kurtarma çalışmalarını tamamladıktan ve yetkililere haber verdikten sonra, Yaşam desteği kazazedenin karaya çıkarılacağı bir POS istedi. Bir cevap beklerken, gece kurtarılan insanlar tarafından bildirilen, tehlikeli durumda bir tekne aramaya devam etti. Civitavecchia’nın POS’unu aldıktan bir saat sonra, sabah saat 8.30 civarında, Yaşam Desteği zor durumda olan başka bir gemi belirledi. Yaklaşık on metre uzunluğunda gri bir sandaldı. Life Support, İtalyan MRCC ile koordineli olarak kurtarma operasyonlarına başladı. 110 gemi kazası geçirdi. Operasyonlar 11.30’da sona erdi. Şimdilik, kazaya uğrayan ilk yardım görevlileri tarafından bildirilen tekneden hiçbir iz yok.

Gerçekten risk altındaydılar. “İki kurtarma operasyonu sırasında Sar bölgesindeki uluslararası sulardaki tek STK bizdik. Her iki teknede de bariz navigasyon sorunları olduğu için oldukça zorlandık. EMERGENCY SAR misyonunun Başkanı Emanuele Nannini, “Eğer onları zamanında bulamazsak bu insanların hayatları gerçekten risk altındaydı” diyor. – Bizim için bu görevin anlamı her şeyden önce savaştan, işkenceden kaçan insanların hayatlarını kurtarmak ve acı çekme durumları ama her şeyden önce Libya cehenneminden. Sivil toplum, bir yandan Avrupa’ya geçiş için güvenli kanalları garanti etmeyen, diğer yandan da Avrupa’nın en ölümcül sınırlarının kapanmasını sağlamak için elinden gelen her şeyi yapan kurumların kayıtsızlığının ve dar görüşlülüğünün yarattığı boşluğu doldurmaya çalışıyor. göç tamamen açıkta bırakılmıştır. Görevimiz denizde hayat kurtarmaya devam etmektir.”