Haiti, ülke içinde 180.000'den fazla çocuk yerinden edildi; 3 milyonu reşit olmayanlar dahil olmak üzere 5 buçuk milyon kişiye yardım edilmesi gerekiy

Namik

Üye
ROMA – Haiti'deki insani durum hakkında BM Güvenlik Konseyi'ne verdiği brifing sırasında Catherine Russell, “Bugün” diyorHer ikisini de genel müdür sıfatıyla konuşuyorum.UNICEFher ikisi de Baş Avukat Haiti'deki insani durum hakkında Birleşmiş Milletler Kuruluşlararası Daimi Komitesi. Haiti'deki durum felaket ve her geçen gün daha da kötüleşiyor. Ülke genelinde 3 milyonu çocuk, yani her 3 çocuktan 2'si olmak üzere 5,5 milyon kişi insani yardıma ihtiyaç duyuyor. Russell, birçok bölgede temel hizmetlerin çöktüğünü, insanların yiyecek ve içme suyuna erişimini kaybettiğini ekledi. Bazı toplumlarda hayat her zamankinden daha tehlikeli.”

Haiti'deki kriz sonuçta bir koruma krizidir. Yıllar süren siyasi çalkantılar ve yıkıcı ekonomik koşullar, silahlı grupların çoğalmasına yol açtı. Bugün, 1,6 milyonu kadın ve çocuk olmak üzere tahminen 2,7 milyon insan, onların etkin kontrolü altındaki bölgelerde yaşıyor. Haiti'yi en son ziyaret ettiğimde, şiddet ve korkunun aileleri ve toplulukları birbirine bağlayan dokuyu nasıl parçaladığını ilk elden gördüm. Her gün çocuklar yaralanıyor ya da öldürülüyor. Bazıları tamamen çaresizlik nedeniyle silah altına alınıyor veya silahlı gruplara katılıyor. Son verilerUNICEF Haiti'deki silahlı grupların %30 ila %50'sinin saflarında çocukların bulunduğunu gösteriyor.

Çetelerin hedefinde kadınlar ve kızlar var. Kadınlar ve kız çocukları aşırı düzeyde cinsel ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddete hedef olmaya devam ediyor. Geçen yıl, çoğu çocuklara yönelik olmak üzere binlerce cinsel şiddet vakası bildirildi. Gerçek vaka sayısı muhtemelen çok daha fazla. 2024 yılında şu ana kadar şiddet devam etti, hatta yoğunlaştı. Yılın başından bu yana 2.500'den fazla kişi öldürüldü, yaralandı veya kaçırıldı… ve Birleşmiş Milletler 400'den fazla ciddi çocuk hakkı ihlalini doğruladı. Aynı zamanda aileler şiddet nedeniyle yerinden edilmeye devam ediyor. Tahminlerimize göre şu anda ülke içinde 180.000'den fazla çocuk yerinden edilmiş durumda.

Başkentin ana caddeleri kapatıldı. Silahlı gruplar ayrıca Port-au-Prince'ten ülkenin geri kalanına giden ana iletişim yollarını da kapatarak geçim kaynaklarını yok etti ve hizmetlere erişimi sınırladı. Silahlı gruplar giderek daha fazla toprak kazandıkça mahalleler kendilerini şiddete karşı korumak için barikatlar ve öz savunma grupları oluşturuyor. Sonuç olarak kuşatma altındaki topluluklarda yaşayan yüz binlerce çocuk ve aileleri insani yardım ve temel hizmetlerden büyük oranda mahrum kalıyor.

Gıda krizinin kökenleri. Yaşamı tehdit eden koşulların bu kombinasyonu, özellikle çocuklar için giderek artan bir gıda güvenliği ve beslenme krizine neden oldu. Son IPC analizi bulguları, bu yıl Haiti'de ciddi akut yetersiz beslenmeden muzdarip olması beklenen çocukların sayısında %19'luk endişe verici bir artış olduğunu gösteriyor. Analiz aynı zamanda 1,64 milyon insanın acil düzeyde akut gıda güvensizliğiyle karşı karşıya olduğunu ve bunun da çocuklarda yetersiz beslenme riskini artırdığını gösterdi. IPC raporu, 2022'de 58 ülke ve bölgede yaklaşık 258 milyon insanın kriz düzeyinde veya daha kötü düzeyde akut gıda güvensizliğiyle karşı karşıya kaldığını ortaya koyuyor, 2021'de 53 ülke ve bölgede 193 milyon kişiye kıyasla. Bu, raporun yedi yıllık tarihindeki en yüksek sayıdır.

Sağlık malzemeleri temin edilemiyor ve kolera yeniden ortaya çıktı. Aynı zamanda Port-au-Prince'teki güvensizlik, sağlık ve beslenme malzemelerinin metropol bölgesinde şiddetli akut yetersiz beslenmeden etkilenen en az 58.000 çocuğa ulaşmasını neredeyse imkansız hale getirdi. Port-au-Prince'ten güney bölgelerine giden tek insani koridor olan Martissant yolu kapalı kalmaya devam ediyor ve yetersiz beslenmeden etkilenen yaklaşık 15.000 çocuk ölüm riskiyle karşı karşıya kalıyor. Durumu daha da kötüleştiren kolera 80.000'den fazla vakayla yeniden ortaya çıktı ve ülkeyi bir kriz ve belirsizlik durumuna sürükledi.

300 konteyner çeteler tarafından engellendi. Şiddet aynı zamanda insani yardım çalışanlarının sahadaki çalışmalarını da tehlikeye atıyor. Bölgede faaliyet gösteren silahlı gruplar nedeniyle Port-au-Prince limanına erişim kesildi ve hayat kurtaran insani yardım malzemeleriyle dolu yaklaşık 300 konteyner mahsur kaldı. Bunlar arasında besin takviyelerinin yanı sıra yenidoğan, anne ve tıbbi malzemeleri içeren 17 UNICEF konteyneri de vardı. Port-au-Prince artık hava, deniz ve kara ablukaları nedeniyle neredeyse tamamen izole edilmiş durumda.

Ama yine de çocuklara ulaşılıyor. Ancak risklere ve operasyonel karmaşıklığa rağmen, uluslararası insani yardım kuruluşları ve yerel ortaklar, hayat kurtaran hizmetlerle en savunmasız çocuklara ve ailelere ulaşmaya, kolera salgınına müdahale etmeye ve gezici çocuk koruma ekiplerini desteklemeye devam ediyor.