Haiti: Ülkeye diz çöktüren silahlı çeteler arasındaki savaş nedeniyle beş milyon insan gıda krizinin eşiğinde

Namik

Üye
ROMA – Gıda Güvenliği Aşamalarının Entegre Sınıflandırılmasına ilişkin son rapora göre (IPC), Birleşmiş Milletler, hükümetler ve sivil toplum kuruluşlarından uzmanlardan oluşan bağımsız bir panel Açlığa karşı eylemHaiti nüfusunun yaklaşık yarısı açlığın eşiğinde, 1,64 milyonu ise kıtlığın eşiğinde. Birkaç hafta süren benzeri görülmemiş gerilla savaşı ve şiddet, havaalanının kapanmasına ve Port-Au-Prince'te sevkiyatların engellenmesine neden oldu ve ülke çapında yıkıcı etkilerle başkentin felç olmasına neden oldu. Güvensizlik nedeniyle yaklaşık 362 bin kişi evini terk etmek zorunda kaldı.

Eksik olan mallar. Yiyecek ve yakıt kıtlığı var, sürekli ablukalar insani yardım çalışanlarının çalışmalarını yavaşlatıyor ve fiyatlardaki artış, kuraklığın neden olduğu hasattaki azalmayla birleşince, gıda güvensizliğinin çarpıcı biçimde artmasına katkıda bulunuyor. Haiti, pazarlarda bulunan gıdanın yüzde 50 ila 85'ini ithal ediyor ve bu, ülkede gerilla savaşı nedeniyle yoksullaşan ve tükenen binlerce insanın enflasyona ve yiyecek ve su gibi ürünleri satın alma olasılığına karşı savunmasız olduğu anlamına geliyor. Şu anki krizden önce de enflasyon yüzde 48'e ulaşmıştı, bugün de artmaya devam ediyor. Zayıflığı kabak, yerel para birimi ve ek güvenlik maliyetleri, temel gıda ürünlerinin tüketici fiyatlarının komşu eyaletlere göre önemli ölçüde daha yüksek olduğu anlamına geliyor. Gıda malzemelerinin Haiti'ye özellikle limanlar ve ikincil havalimanları aracılığıyla ulaşmasını teşvik eden Açlığa Karşı Eylem, sınırlı da olsa yardımın ülkeye helikopterle geldiğini, ancak bu yaklaşımın uzun vadeli bir çözüm olmadığını çünkü son derece pahalı olduğunu açıklıyor. Cap Haitien'inki.

Yardım fonları yetersiz. Kuruluş açısından gıda güvenliğini teşvik eden ve ithalata bağımlılığı azaltan programları finanse etmeyi hedeflemelidir. Açlığa karşı eylem Halihazırda insanların besleyici, hızlı büyüyen gıdalar yetiştirmesine yardımcı olacak tohum ve ekipman sağlıyor ve bir gelir ve iş kaynağı sağlayabilecekleri için manyok ve fıstık gibi ticari ürünlere yatırım yapmayı hedefliyor. Artan ihtiyaçlara ve giderek vahimleşen insani duruma rağmen Haiti'ye yapılan yardım önemli ölçüde azaldı. 2023 yılında açlıkla ilgili fonlara yapılan başvuruların yalnızca yüzde 34'ü karşılandı, dolayısıyla taleplerde yüzde 66'lık bir boşluk kaldı. Ancak bu yıl, Orta Amerika ülkesine yönelik İnsani Yardım Planı paranın yalnızca yüzde 6,5'ini aldı, ancak bağışlar olmadan mevcut sivil toplum kuruluşları faaliyet gösteremiyor ve müdahale etmemenin yükü tamamen yerel halkın sırtına biniyor. Açlığa Karşı Eylem tarafından toplanan güncel veriler, hayatta kalmak için acil insani yardıma ihtiyaç duyan 11,5 milyondan fazla nüfustan 4,9 milyonunun durumunu tanımlıyor.