Hindistan’da tünelde mahsur kalan işçiler kurtarıldı

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
Himalayalar’da bir karayolu tünelinde mahsur kalan düzinelerce Hintli inşaat işçisini kurtarmak için 17 gün süren bir girişimin ardından, kurtarma ekipleri Salı günü nihayet molozların arasından bir yol açarak adamları dışarı çıkardı ve işçiler ve aileleri için yaşanan acı dolu bekleyişe son verdi.

Kurtarma operasyonu, kuzeydeki Uttarakhand eyaletinde mahsur kalan 41 adama ulaşmak için yetkililerin sondaj makinesi arızalandıktan sonra madencileri el aletleriyle kullanmak da dahil olmak üzere çeşitli yöntemler kullanması nedeniyle defalarca barikatlarla karşılaştı.

Eyaletin başbakanı Pushkar Singh Dhami, kurtarılan işçilerin ailelerine kavuşturulmadan önce sağlık kontrollerine gönderildiklerini söyledi. İlk kurtarma operasyonları yerel saatle 20.00 civarında gerçekleşti. Yetkililer, ilk kurtarmanın ardından hepsini dışarı çıkarma işleminin yaklaşık üç saat alabileceğini söylese de, tüm erkekler bir saatten kısa bir sürede güvenli bir yere getirildi.

Eyaletin başbakanı Bay Dhami, tüm erkekler kurtarıldıktan sonra düzenlediği basın toplantısında, “İşçiler kendi aralarında en gençlerin ilk, ekip liderlerinin ise en son gitmesine karar verdiler.” dedi.

Yetkililerin çabaları yakından takip ettiğini söyleyen Başbakan Narendra Modi, mahsur kalan işçilere “yeni bir hayat” verdikleri için kurtarma ekiplerine teşekkür etti.

Bay Modi, “Tüm bu ailelerin bu zorlu dönemde gösterdiği sabır ve cesaret yeterince takdir edilemez” dedi.

Hindistan’ın yoksul köşelerine dağılmış işçi aileleri için bu bir kutlama anıydı.

Kuzeydoğudaki Assam eyaletinde yaşayan 16 yaşındaki Bidang Narjary, tünelden çıktıktan sonra babası Ram Prasad Narjary’nin telefonla konuştuğunu duyduğunda sevinç gözyaşlarına boğulduğunu söyledi. Bay Narjary son altı aydır proje üzerinde çalışıyordu.

Bayan Narjary, “Dışarı çıktıktan sonra bana söylediği ilk sözler ‘Endişelenme kızım, ben iyiyim’ oldu” dedi. “Tüm bu zaman boyunca babam için çok gergindim. O olmasaydı ne yapardık? “Sevgili Tanrım, lütfen babamın dışarı çıkmasına yardım et” diye dua etmeye devam ettim çünkü kontrol edebildiğim tek şey buydu. Ne kadar mutlu olduğumuzu anlatacak sözüm yok.”

Hindistan’da televizyon ve sosyal medyadaki canlı güncellemelerle yakından takip edilen işçilerin çilesi, çevre uzmanlarının kırılgan Himalayalar’daki büyük ölçekli inşaat projeleri hakkında uzun süredir dile getirdiği endişeleri vurguladı. Uzmanlar, ülkenin bu tür projelere ilişkin çevre incelemelerinin zayıf ve siyasi müdahalelere açık olduğunu söylüyor.

Adamlar, Hindu hac rotasındaki büyük bir yol projesinin parçası olan bir tünel inşa ederken, 12 Kasım’ın başlarında bir toprak kayması onları yaklaşık 60 metrelik molozun arkasında mahsur bıraktı.

Salı öğleden sonra erken saatlerde yetkililer, kurtarma ekipleri ile mahsur kalan işçiler arasında sondajın son birkaç metreye ulaştığını bildirirken, tünelin dışından gelen videolar yoğun bir faaliyet gösteriyordu. Turuncu tulumlu düzinelerce kurtarma görevlisi halat ve merdiven taşıyordu, park halindeki ambulanslar tünele doğru ilerliyordu ve uzaktaki insanlar yol kenarındaki küçük derme çatma bir tapınakta dua ediyordu.

İşçiler geri çekilmeden önce, her işçinin hastaneye kadar eşlik edebileceği için yakınlarına hazır olmaları söylendi.

“Sanjay dışarı çıktığında ben ona eşlik edeceğim. Şu anda kendimi sakin hissediyorum. Kapana kısılmış adamlardan Sanjay Basumatary’nin kardeşi Jyotish Basumatary, tünelin dışından telefonla yaptığı açıklamada, “Enerji doluyuz ve bu sıkıntılı sürecin yakında sona ermesinden dolayı mutluyuz” dedi.

12 Kasım’daki toprak kaymasını takip eden saatlerde yetkililer bağlantı kurabildi ve işçilerin güvende olduğunu doğruladı. Tünele açılan küçük bir boru yiyecek, su ve oksijen sağlamak için kullanıldı. Destanlarının başlamasından yaklaşık bir hafta sonra, tüp aracılığıyla gönderilen bir endoskopi kamerası işçilerin görüntülerini çekmeye başladı ve ailelerin endişelerini hafifletti.

Bay Basumatary, yakalandığından bu yana kardeşiyle sekiz veya dokuz kez konuştuğunu söyledi. İşçilerin ilk gün aç olduklarını, ancak ikinci gün onlara pirinç gevreği, kaju fıstığı ve kuru üzüm gibi temel gıda malzemelerinin verildiğini söyledi. Sıcak yemekler de dahil olmak üzere gerçek yiyeceklerin yaklaşık bir hafta sonra geldiğini söyledi.

Ancak iki haftalık operasyon boyunca yetkililerin, kurtarıcıların yakında işçilere ulaşacağı yönündeki tahminleri fazlasıyla umut verici çıktı.

İlk sondaj çalışmaları düşen enkaz nedeniyle sekteye uğradı. Ve 13. günde, Amerikan yapımı bir matkabın kuyuya 20 metreden daha yakın bir yerde arızalanmasıyla kurtarma çabaları sekteye uğradı. İşçiler onu serbest bırakmaya çalışırken yetkililer, işçilerin dağın tepesinden dikey sondaj yapmaya başlaması da dahil olmak üzere yedekleme planları başlattı.

Ülkenin çeşitli yerlerinden yeni uçaklar gönderildi. Ancak sonuçta, uluslararası tünel açma uzmanlarının da dahil olduğu kurtarma çalışması, “fare deliği madencilerinin” çoğu sondaj makinesi tarafından açılmış olan yolun son bölümünü elle delmesiyle başarılı oldu.

Hindistan’da “fare deliği madenciliği”, işçilerin kömüre ulaşmak için çok küçük tüneller kazdıkları bir yöntem için kullanılan bir terimdir.

Kurtarma operasyonu son saatlerinde bile durdu ve akrabalarının güvenli bir yere getirilmesini bekleyen aile üyelerinin artan güveni yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Başbakan Bay Dhami, yerel saatle öğleden sonra 2 civarında yaptığı açıklamada, işçileri kurtaracak borunun döşenmesi işinin tamamlandığını ilan etti. Ancak saatler sonra Hindistan Ulusal Afet Yönetimi Otoritesi üyesi Syed Ata Hasnain, yaklaşık iki metrelik veya altı fitlik sondajın hâlâ yapılması gerektiğini söyledi. Yeni Delhi’de gazetecilere verdiği demeçte şunları söyledi: “Bir atılımın eşiğindeyiz ancak henüz orada değiliz.”

Dağların üzerinde gece çökerken ve sıcaklıklar düşerken kurtarma ekibinin akıbeti belirsizliğini korudu. İlk adamlar ancak akşam saat 20.00 sıralarında tünel sahasındaki hareketlilik yeniden arttığında kurtarıldı.

Tünelde mahsur kalan işçilerin çoğu, Hindistan’ın Jharkhand, Odisha ve Assam gibi daha fakir eyaletlerinden, işçiler iş ararken yüksek düzeyde dış göçün olduğu yerlerden geliyordu. Aile üyeleri ayda yaklaşık 250 dolar maaşla çalıştıklarını söyledi.

Bir işçinin babası, “Çok iyiyim, bugün kalbim dağlar kadar yüksek” dedi. televizyon muhabirlerine anlattı Tünelin dışına çıktı ve başını oğlunu tuzağa düşüren dağa doğrulttu.

Kendini veren adam Chaudhary olarak isim gazetecilere, tünelin yakınında oğlunu beklerken hükümetin kendisine barınak konusunda yardım ettiğini ve giydiği kıyafetleri kendisine sağladığını söyledi. Adamın sırt çantası vardı ve bir televizyon muhabiri, hastaneye kadar eşlik ettiği oğlu için ne taşıdığını sordu.

“Hiçbir şey. Hiçbir şeyimiz yok, peki onun için ne alabilirim?” dedi adam, çantanın fermuarını açıp bazı kıyafetleri ortaya çıkarırken gülümseyerek. “Giydiğim kıyafetler de bana verildi. “

“Ona diyeceğim ki, ‘Oğlum, bugün çok mutluyum. “Bütün topraklar, hatta ağaçlar ve bitkiler bile mutlu” dedi.