İlaç ve cihazların ara dağıtımı: 50 milyon teslimat, 500 milyon km’den fazla seyahat

Namik

Üye
Bunlar, İtalyan eczanelerinin günlük ve sürekli tedarikini garanti eden ilaç, parafarmasötik ve tıbbi cihazların ‘hangarlarıdır’. Federfarma Servizi’de toplanan Ara Dağıtım şirketleri, yani Covid-19 pandemisinin başlamasından tam 3 yıl sonra kısaltma olan dağıtım rakamları yeniden stoklanıyor.

“Öğleden sonra incelemeler”: ara dağıtım, eczacıların beyaz önlüğünün arkasındaki görünmez mekanizmadır, ilacı talepten birkaç saat sonra eczanede bulmanızı sağlayan mekanizmadır.

Federfarma Servizi, yaklaşık 3.500 doğrudan üye eczane ile 18 dağıtım ve hizmet şirketini temsil etmektedir. Son üç yılda, üye şirketler ülke genelinde 2 milyar 700 milyon adet teslim ederek eczanelere yardımcı oldu: 6 milyon aşı, 25 milyon sürüntü ve Covid testi, 175 milyon maske, ayrıca 2 milyar ilaç ve 600 milyon parafarmasötik ve tıbbi cihazlar.

Pandemi sırasında, şirketlerin Ara Dağıtım sektörü, sağlık acil durumuna yanıt vermek için – kamuya açık ve kanunen gerekli – hizmet hızında herhangi bir azalma olmadan yorulmadan çalıştı. Ancak aradan üç yıl geçmesine rağmen sektör, sistemin sürdürülebilirliğini ciddi şekilde tehlikeye atan pahalı enerji ve akaryakıt ve artan finansal maliyetlerle eğiliyor.

“Bir ilaca veya cihaza ihtiyaç anında ortaya çıkıyor ve bu nedenle talebin birkaç saat içinde karşılanması gerekiyor. Tahmin edebileceğiniz gibi orta ölçekli bir eczane tüm referanslara sahip olamaz. Federfarma Servizi Başkanı Antonello Mirone, “kontrollü bir sıcaklıkta ve soğuk odalarda saklanmak, toplum için sunduğumuz hizmet gibi, görünmez ama temel bir süreçtir: eczanelerde yüzlerce ürün bulunur, ancak tamamını depolayamazlar” el kitabı; bu nedenle şirketlerimizden ihtiyaçları olanı talep ediyorlar”.

Elektronik olarak verilen siparişler sayesinde en küçük kırsal eczanelere bile ulaşan, günde daha da fazla teslimat sağlayacak kadar kılcal bir çalışma. “Eğer bir mecaz kullanmak istersek, diye ekliyor Mirone, biz kolun vatandaşların sağlıkları için ihtiyaç duyduğu ürünü sunmasını sağlayan kasız”.

Federfarma Servizi Başkanı şöyle devam ediyor: “Pandemi acil durumu, perde arkasında yorulmadan çalışan çalışanlarımız için aynı zamanda bir baskı testiydi. Sıradan günlük ihtiyaçlara ek olarak Sars-Cov-2 için maske, tampon ve ilaç bulmayı bir düşünün. Sadece 2020-2023 üç yıllık döneminde, Federfarma Servizi’ye bağlı ara distribütörler 50 milyona yakın teslimat gerçekleştirdi”.

Pandemi sayıları normalleşmeye doğru gitse de, sektör şimdi çeşitli ilaç kıtlığıyla daha da sınanıyor: uluslararası dengenin değişmesi nedeniyle, kardiyovasküler sistem üzerinde etkili olan bazı antibiyotikler ve moleküller eksik. Aslında uluslararası düzeyde bile, Tedarik zinciri, aydınlatma, otomasyon ve soğutma sistemlerini 7 gün 24 saat çalışır durumda tutmak için gerekli yakıtın fiyatındaki artışa katkıda bulunan hammadde eksikliğinden ve fiyat artışlarından muzdariptir.

“Rolümüzün gölgelerden çıkma zamanı geldi: 2010’dan bu yana, yakıt ve enerji maliyetleri ve finansal maliyetlerdeki ağır artış ışığında bugün daha da acil olan bir ücret reformu bekliyoruz, aksi takdirde Federfarma Servizi’nin “acil durumla başa çıkmak için 2022’de bir kriz birimi kurduğunu ve uzun süredir Bakan’da acil bir toplantı talep ettiğini” hatırlatan Başkan Mirone, bu hizmetin nüfusun sağlığına zarar verecek şekilde olduğunu açıklıyor. Sağlık Schillaci”.

Başkan Mirone, “Zaten çok geç kaldık: Bu acil durum, eczanelerimizin ‘öğleden sonra incelemeleri’ için siyasi-kurumsal eylem açısından ele alınmazsa, uzak bir anıya dönüşme riski taşıyor” diyor.