İnşaat dalında son durum: 1 ton demir 16 bin TL

MYHaber

Global Mod
Global Mod
İnşaat dalında son durum: 1 ton demir 16 bin TL
Döviz kurundaki yükselişin hammedde fiyatını artırmasıyla bir arada, inşaat kesiminin ana hususlarındaki maliyet oldukça arttı.

Üretici şirketlerle teminatlı kontrat imzalayan alt yüklenicilerin iflasa sürüklendiğini söyleyen Başakşehir İşadamları Derneği Genel Lider Yardımcısı İnşaat Mühendisi Cemal Doğan, “Yüzlerce kalem eserde yaşanan fiyat artışları, binlerce alt yükleniciyi tesiri altına aldı. Alt yükleniciler artan personellik, yakıt ve gereç maliyetleri niçiniyle fiyat istikrarı sağlamadığı için batmaya başladı.

“Teminat mektupları güvenilirliğini yitirdi”

Sektörde ödenmeyen çekler krizi büyürken, teminat mektupları da güvenilirliğini yitirdi. Teminat mektupları yakılan firmaların mal varlıklarının bankalar tarafınca yok fiyata satılmaması için tedbir alınması gerekiyor” formunda konuştu.

“Sektör artık uçurumun dibinde”

Cemal Doğan mevzuya ait değerlendirmesinde, “Kriz uzun vakit evvel bağıra bağıra geliyorum dedi. Pandemiyle başlayan, döviz fiyatlarındaki yükselişle tavan yapan problemler, inşaat üretim maliyetlerini dayanılmaz bir hale dönüştürdü. TL’nin döviz karşısında erimesi kararı inşaat materyallerinde ihracat meblağları yükseldi. İç piyasada hammadde krizi baş gösterdi. Hal bu biçimde olunca materyaller karaborsaya kadar düştü. Daha da ötesi ihracat fiyatlarını baz alan üretici iç piyasaya da eseri tıpkı fiyattan satmaya başladı. İktidar bölümün çığlığını duymuyor. Adım adım gelen kriz, yanlış siyasetlerle körükleniyor. Bölümün durumu 2021’den daha vahim bir hal aldı. Maalesef bölüm artık uçurumun tabanında. Yanlış siyasetler devam ederse bölümün üstüne toprak atmak zorunda kalacağız” biçiminde aktardı.

“1 ton demir 16 bin TL”

DHA’nın haberine göre, döviz fiyatlarındaki süratli yükselişle TL’nin bedel kaybının inşaat bölümünde satışları da etkileyen kronik bir sorun haline dönüştüğünü söyleyen Cemal Doğan, mevzuya şu sözlerle açıklık getirdi:

“İnşaat bölümünde 250 alt bölümün hammaddesi yüklü olarak Avrupa ülkelerinden gelen ithal eserlerden oluşuyor. Döviz fiyatlarındaki yükseliş direkt girdi maliyetlerini tesiri altına alıyor. 2021 yılının mart ayında 1 ton demir 6 bin TL civarındayken, bu sayı 2 kattan fazla artarak 16 bin TL düzeyine çıktı. Birebir periyotta betonun nakliye hariç metreküp fiyatı 220 TL civarındayken artık 750 TL dolaylarında. Buna bir de milletlerarası ölçekte yaşadığımız irtibat ve münasebet krizleri de eklenince kesim yeterlice derde girdi.”

“Satış politikalarımızda düşüşe sebep oluyor”

Yeni yıl ile tırmanışa geçen akaryakıt fiyatlarının krizi daha da derinleştirdiğine dikkat çeken İnşaat Mühendisi Cemal Doğan “İnşaat materyallerinin üretim, temin ve nakliye girdileri bölüm temsilcileri için maliyet artışına dönüştü. Üretim maliyetlerinin artmasıyla kesimde baş gösteren fiyat istikrarsızlığı önümüzü görmemize pürüz oluyor. Bir projeye başlarken projeyi bitirdiğimizde neyle karşılaşacağımızı bilemiyoruz. Bu durum satış politikalarımızda da belirsizliğe ve haliyle satışların düşmesine sebep oluyor” tabirlerini kullandı.