Insooni ırk bariyerini aşar ve Güney Kore'de popüler bir şarkıcı olur

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
Şarkıcı Kim Insoon, Carnegie Hall'da 107 Kore Savaşı gazisi için sahneye çıktığında, savaş sonrası yıllarda Güney Kore'de görev yapan, hiç tanışmadığı ve hatta görmediği bir Amerikan askeri olan babasını düşündü.

Kore hitlerinden biri olan “Baba”yı söylemeden önce seyirciler arasındaki askerlere “Siz benim babamsınız” dedi.

Bayan Kim yakın tarihli bir röportajında 2010'daki başarıyı hatırlatarak “Benim için Amerika Birleşik Devletleri her zaman babamın ülkesi olmuştur” dedi ve şöyle devam etti: “Aynı zamanda burası ne kadar başarılı olduğumu göstermek istediğim ilk yerdi – o olmadan ve ona rağmen.”

1957'de doğan Bayan Kim, Güney Kore'de daha çok Insooni olarak tanınır ve burada herkesin tanıdığı bir isimdir. Kırk yılı aşkın bir süredir tutkulu ve güçlü şarkı söyleme tarzı ve türler arası performanslarıyla nesiller boyunca hayranlarını etkiledi. Siyahi bir Amerikalı asker tarafından hamile bırakılan bu kadın, özellikle Koreli kadınlardan ve Afrikalı-Amerikalı GI'lerden doğanlar olmak üzere karma ırklara karşı güçlü önyargılara sahip bir ülkede ırk bariyerini de kırdı.

Güney Kore pop sahnesindeki kalıcı ve çığır açan varlıkları, çok etnikli gruplara sahip gelecekteki K-pop gruplarının küreselleşmesinin önünü açmaya yardımcı oldu.

Etnomüzikolog Kim Youngdae, “Insooni ırk ayrımcılığının üstesinden geldi ve Güney Kore'de yaygın olarak pop divası olarak tanınan birkaç şarkıcıdan biri oldu” dedi. “Güney Korelileri çok ırklı şarkıcılarla tanıştırmaya ve K-pop'un yalnızca Koreliler ve Koreli şarkıcılara yönelik olduğu fikrini ortadan kaldırmaya yardımcı oldu.”

Güney Kore ile ABD arasındaki güvenlik ittifakının bir sonucu olarak binlerce melez çocuk doğdu. Babaları, 1950'lerde Kore Savaşı'nda savaşan veya savaş sonrası yıllarda Güney Kore'yi Kuzey Kore saldırganlığından koruyan Amerikalı askeri askerlerdi.

Annelerinin çoğu askerleri eğlendirdikleri barlarda çalışıyordu. Güney Kore kadınların kazandığı dolarlara güvense de toplum onlara ve onların melez çocuklarına küçümseyerek davrandı. Pek çok anne çocuklarını çoğunlukla Amerika Birleşik Devletleri'nde olmak üzere yurt dışında evlatlık verdi.

On yıl öncesine kadar okulların çocuklara Güney Kore'nin ırksal “saflığı” ve “homojenliği” ile gurur duymayı öğrettiği bir toplumda, geride bırakılan çocuklar sıklıkla mücadele ediyor ve ellerinden geldiğince çift ırklı kimliklerini gizli tutuyorlardı.

Insooni, “Ne zaman bunu söyleseler kendimi dışlanmış gibi hissettim” dedi.

Eski bir okul arkadaşı olan Kim Nam-sook, okulda erkeklerin ten rengi nedeniyle ona ırkçı hakaretler yağdırdığını söyledi, “ancak okul pikniklerinde şarkı söyleyip dans ettiğinde bir yıldızdı.”

Artık kendine güvenen altmış yaşında ve ellili yaşlarındaki üç divayla Altın Kızlar K-pop konser turuna başladı.

Ancak Insoni'nin kendine olan güveni, Kuzey Kore sınırına yakın bir şehir olan Pocheon'da geçen çocukluğundan bahsettiğinde şüpheye dönüştü. Hala ayrıntılı olarak tartışamayacak kadar hassas bulduğu konular arasında, babası da Amerikalı bir askeri olan küçük üvey kız kardeşi vardı. Gençken insanların ona bakıp geçmişini sormalarından ve bir manastırda rahibe olmayı dilemelerinden nefret ettiğini söyledi.

Annesinin bir barda çalışmadığını ve ailesini geçindirmek için onu tepelerde yakacak odun toplamak gibi bulabildiği her türlü tuhaf işi yapan “güçlü” bir kadın olarak hatırladığını söyledi. Babası hakkında bildiği tek şey, isminin “Van Duren”e benzediğiydi.

Anne ve kızının onun hakkında hiç konuşmadığını söyledi. Insooni ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'nde kendi ailesinin olduğunu varsayarak onu bulmaya çalışmadı. 2005 yılında ölen annesi hiç evlenmemişti. Karışık ırklı çocukların damgalanması nedeniyle birçok akrabasıyla bağlantısını kaybetti. Genç Insooni annesinin ağladığını gördüğünde nedenini sormadı.

“Eğer oraya gidersek ikimiz de çökeceğimizi biliyorduk” dedi. “Bunu çocukluğumda çok erken keşfettim: Durmaksızın nedenini sormak yerine, sana verilen kartla elinden gelenin en iyisini yapmalısın. Geçmişi onaramazsınız.”

Insoni'nin örgün eğitimi ortaokulla sona erdi. O zamanlar o ve annesi, Seul'ün kuzeyinde, büyük bir ABD askeri üssüne sahip bir şehir olan Dongducheon'da yaşıyordu. Bir gün Amerikan askerleri için gösteri yapan bir şarkıcı, çift ırklı arka plan dansçılarını işe almak için mahallesine geldi.

“Bu şehirden nefret ediyordum ve bu benim çıkış yolumdu” dedi.

Insooni, 1978'de o zamanın en popüler kız gruplarından biri olan Hee Sisters'ın tek ırklı üyesi olarak çıkış yaptı. Televizyon yapımcılarının onu Afro'yu gizlemek için başını örtmeye zorladığını söyledi. 1983 yılında, Koreliler arasında hala karaokenin favorisi olan ilk solo hiti “Every Night”ı yayınladı.

Bunu bir hırsızlık izledi. Televizyonun görmezden geldiği gece kulüplerinde ve eğlence parklarında boy gösterdi.

Ancak eğlencenin vahşi doğasında geçirdiği süre, canlı performans becerilerini ve çok yönlülüğünü geliştirip şarkı söylemeyi ve çocuklarla, yaşlılarla ve onu dinlemeye gelen herkesle iletişim kurmayı öğrendiği için sanatsal kimliğini şekillendirdi.

“Dinleyicilerime 'Bu benim söylediğim türden bir şarkı, o yüzden onları dinleyin' demiyorum” dedi. “'Bana hangi şarkıyı sevdiğini söyle, ben de onun üzerinde çalışıp bir dahaki sefere senin için söyleyeceğim' diyorum.”

Televizyondaki geri dönüşüne sürekli hazırlanıyordu. Televizyonda ne zaman bir müzik programı görse, orada olmayı hayal ediyor ve “söyleyeceğim şarkılar, giyeceğim kıyafetler, yapacağım jestler” üzerinde çalışıyor. Şansı, ulusal yayıncı KBS'nin 1993 yılında kuşaklar arası bir izleyici kitlesine yönelik haftalık “Açık Konseri”ni tanıtmasıyla geldi. O zamandan beri talep görüyor.

Eleştirmenler, Insooni'nin diğer bazı popüler şarkıcılar kadar çok sayıda orijinal hiti olmasa da “Goose's Dream” gibi sık sık başkalarının şarkılarını alıp ülke çapında popüler hale getirdiğini söyledi. Diskodan balladlara, R&B'den soul'a kadar her şeyi üstlenerek ve “My Friend”de genç bir rapçiyle işbirliği yaparak kendini yeniden keşfetmeye devam etti.

Müzik eleştirmeni Kim Hak-seon, “Pek çok şarkıcı yaşla birlikte soldu, ancak Insoni'nin popülaritesi ancak sonraki yıllarda arttı ve tüm nesil yelpazesine hitap eden şarkılara sahip bir şarkıcı olarak statüsü arttı” dedi.

Güney Koreliler, Insoni'nin “Bir rüya gördüm” diye başlayan “Goose's Dream” gibi şarkılarının ve sahnedeki olumlu tavrının, kısmen katlandığı zorluklardan dolayı kendilerine yansıdığını söylüyor.

67 yaşındaki hayran Lee Hee-boon, “Onun şarkılarını dinlediğinizde ilk başta ona sarılmak istiyorsunuz ama sonunda cesaretlenmiş hissediyorsunuz” dedi.

Güney Koreli bir üniversite profesörüyle evlenen Insooni'nin, kendisine Amerikan vatandaşlığı vermek için 1995 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde tek çocuğu olan kızını doğurduğunu söyledi. Eğer çocuğu kendisine benzerse kendisinin de aynı ayrımcılığa maruz kalacağından korkuyordu.

Bugün Güney Kore giderek daha çok etnik gruptan oluşan bir hale geliyor. On düğünden biri iki etnik gruptan oluşuyor; kırsal kesimdeki erkekler daha fakir Asya ülkelerinden kadınlarla evleniyor. Çiftlikleri ve küçük fabrikaları yurt dışından gelen göçmen işçiler olmadan çalışamaz.

Güney Kore'nin en popüler rapçilerinden biri olan Yoon Mi-rae veya Natasha Shanta Reid, çift ırklı kimliği hakkında şarkı söylüyor. NewJeans gibi K-pop gruplarının pazarları küreselleştikçe çok ırklı veya yabancı üyeler var.

Insooni değişikliği memnuniyetle karşıladı ancak ülkenin çok kültürlülüğü ekonomik nedenlerle değil de “kalben” benimseyip benimsemediğini sorguladı.

2013 yılında Seul'ün doğusundaki Hongcheon'da çok kültürlü çocuklar için ücretsiz Hae Mill Okulu'nu kurdu. Kendi okul hayatının bu kadar erken bitmesine rağmen, karma ırktan çocukların çoğunluğunun hala liseye gidemediğini öğrendi. .

Okuldaki son röportaj sırasında kampüsteki öğrenciler ona sarılmak için koştular.

Bu ay düzenlenen bir göreve başlama töreninde çocuklara “Annenize ve babanıza bile söyleyemediğiniz şeyleri bana anlatabilirsiniz çünkü ben sizden biriyim” dedi.

Insooni bazen babasını aramama kararını sorguluyor. Bir keresinde Güney Koreli askeri yetkililere, yurt dışına gönderilmeleri halinde Amerikan askerilerinin onlarca yıl önce Kore'de yaptığı şeyi asla yapmamaları gerektiğini söylemişti: “Sorumluluğunu üstlenilemeyecek tohumları yaymak.”

“Carnegie Hall'da, ne kadar zayıf olursa olsun, bazı Amerikalı gazilerin benim gibi çocukları Kore'de bırakmış olma ihtimalinin olabileceğini düşündüm” dedi. “Eğer öyleyse, onlara bu yükü kafalarından atmalarını söylemek istedim. Başarılı olsun ya da olmasın, benim gibi çocukların hepsi kendi yöntemlerimizle hayatlarımızı en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştılar.”