İsmail Saymaz’dan 6’lı masa eleştirisi: Bu sisteme ben de oy vermem

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
İsmail Saymaz’dan 6’lı masa eleştirisi: Bu sisteme ben de oy vermem
Halk TV’de Seda Selek’in sunduğu Perdenin Önü programında Millet İttifakı’nın oluşturduğu 6’lı masanın yeni anayasa teklifi, sunduğu parlamenter sistem ve cumhurbaşkanı adayı tartışıldı.

Programın konuklarından gazeteci İsmail Saymaz, daha evvel 6’lı masanın idare vaatlerini eleştiren öbür gazeteciler üzere reaksiyonunu lisana getirerek şunları söylemiş oldu:

“Bu sisteme ben oy vermem”

“6 partinin başkanı, cumhurbaşkanından nasıl üstün olur? Cumhurbaşkanı en az yüzde 50+1 oy alacak, ama yüzde 1, yüzde 0.5 oy almış partinin önderi, gelecek cumhurbaşkanından daha üstün olacak. Bu da demokrasi mi olacak? Buna kim oy verir? Ben oy vermem örneğin. Buna kimse oy vermez.

“Bizim öndere de soralım mı diyecekler”

Türkiye’nin acil meseleleri var. Cumhurbaşkanı hangi süreçte rol alacak? Dur bizim başkana de soralım. Kabine toplanmış, oy verecek, bir de kendi genel liderine mı soracak? Türkiye’nin yakıcı sıkıntılarına siz bu biçimde mi tahlil üreteceksiniz?

“Bu sistemle Türkiye üzere bir ülke yönetilemez”

bu biçimde Türkiye üzere bir ülke yönetilemez. Cumhurbaşkanı da 6 tane siyasalın buyruk erine dönecekse, bu sisteme oy toplamak fazlaca zordur. Yurttaş bu sisteme oy vermez. Hem cumhurbaşkanı olacak, hem kabinesi olacak tıpkı vakitte hayali bir kurum olacak, ben bir de bizim başkana sorayım mı diyecek? Türkiye nasıl yönetilecek?”