İtalya’da 23 milyon çalışan için Covid dokümanı mecburiliği

sagliksal

Aktif Üye
İtalya’da 15 Ekim’den itibaren tüm çalışanlara Covid sertifikası mecburiliği getiriliyor.

Hükümetin aldığı karara nazaran kamuda, özel dalda ya da hür çalışan yaklaşık 23 milyon kişi işyerlerinde Covid dokümanı sunmak zorunda olacak. Covid aşısı yaptıranlara, hastalığı geçirip iyileşenlere ya da test kararı negatif olanlara verilen evraklara sahip olmayan çalışanlar fiyatsız olarak işten uzaklaştırılacak.

İtalya, tüm çalışanlara Covid sertifikası mecburiliği getiren birinci Avrupa ülkesi oldu. Ülkede daha evvel de sıhhat ve eğitim bölümlerinde çalışanlar için Covid dokümanı kuralı getirilmişti.

15 Ekim’den itibaren yürürlüğe girecek yeni kurallara göre ise bu koşul tüm devlet daireleri, özel işletmeler ve hür çalışanlar için geçerli olacak. Toplu taşıma araçları ve taksi sürücüleri; meskenlerde çalışan bakıcılar ve tesisatçılar üzere emekçiler de Covid dokümanı sunmak zorunda olacak.

Kamu kuruluşları ya da özel dalda maaşlı olarak çalışanların dokümanlarını denetim etme yetkisi patronda olacak. Örneğin özgür çalışan bebek bakıcılarının evraklarını ise aileler denetim edecek.

1500 euro’ya kadar ceza

Covid dokümanı olmadan işyerlerine girdiği belirlenen çalışanlara 600-1500 euro ortası para cezası kesilebilecek. Evrakları denetim etmediği tespit edilen patronlar de 400-1000 euro ortası ceza alabilecek.

Mecburilik sadece çalışanlar için geçerli olacak, mesela mağazalara giren müşterilerden ya da devlet dairelerine başvuran vatandaşlardan Covid evrakı istenmeyecek.

Pandemiden birinci etkilenen batılı ülke olan İtalya’da son aylarda, Avrupa ülkeleri içinde öncül teşkil eden önlemler alınıyor. İtalya hükümeti Ağustos’tan itibaren Covid evraklarını kamuya açık biroldukça yer ve aktiflik için mecburî kılmıştı. Ülkede hala restoranların kapalı alanları, sinemalar, spor salonları, uzun uzaklık ulaşım araçları, eğitim kurumlarında Covid sertifikası sunma mecburiyeti yürürlükte.

“Yeşil pasaport” olarak anılan Covid sertifikaları en az bir doz aşı yaptırmış olanlara, son 6 ay ortasında hastalığı geçirip iyileşenlere ve son 2 gün ortasında yapılmış test kararı negatif olanlara veriliyor.

15 Ekim’den itibaren işyerlerinde zarurî olacak yeşil pasaportlar için testlerin geçerlilik mühleti 3 güne çıkarılacak. Test fiyatları de 15 euro’ya düşürülecek.

Yüzde 90 aşı maksadı

İtalyan basınına bakılırsa hükümet, nüfusun en az yüzde 90’ının aşılanması maksadına ulaşabilmek için Covid sertifikası zorunluluğunun kapsamını genişletti.

Sıhhat Bakanı Roberto Speranza da yeni önlemleri açıklarken, bu tedbirlerin güvenliği artıracağını ve “aşı kampanyasını daha da güçlendireceğini” söylemiş oldu.

İtalya’da bugüne kadar, 12 yaş üstü nüfusun yüzde 76’sına denk gelen yaklaşık 41 milyon kişi aşı dozlarını tamamladı.

Ülkede toplam olay sayısı 4.6 milyonu, can kayıpları da 130 bini aştı.