Jeffrey Epstein’e cinsel istismar için aracılıkla suçlanan Ghislaine Maxwell’in davası başlıyor

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
Cinsel istismar için aracılık yapma suçlamasıyla cezaevinde tutulan Ghislaine Maxwell’in yargılanacağı dava bugün başlıyor.

New York’ta hakim karşısına çıkarılacak olan Maxwell’in suçlamaları reddetmesi bekleniyor.

Maxwell, pedofili cürmünden karar giymiş olan Jeffrey Epstein’e yaşı küçük kızlar bulmakla suçlanıyor.

Epstein, hakim karşısına çıkarılmayı beklediği cezaevinde 2019 yılında intihar etti.

Epstein’in bir devir kız arkadaşı olan 59 yaşındaki Maxwell’in yargılanacağı davanın altı hafta sürmesi bekleniyor.

Savcılık makamı dava müddetince farklı şahitleri ve ispatları mahkemeye sunacak. Maxwell’in savunma takımı ise bu şahitlerin dürüstlüğü üzerinde soru işaretleri oluşturmaya çalışacak.

Avukatların, Maxwell’i savunmak için psikiyatri uzmanlarının tanıklıklarına başvuracağı kaydediliyor.

Maxwell’in aile üyeleri ve avukatları, cezaevi şartları üzere şikayetlerle, farklı seferler, kabul edilmeyen kefalet müracaatlarında bulunmuştu.

Fransız ve Amerikan vatandaşlığı da olan Maxwell, Temmuz 2020’de tutuklanmıştı.

İngiliz medya baronu Robert Maxwell’in kızı olan Ghislaine Maxwell’in duruşmalarına kamera alınmayacak.

Maxwell’e yöneltilen suçlamalar ne?

Maxwell’e yöneltilen son iki suçlama, 2001-2004 ortası senelera ilişkin.

bir evvel belgesinde altı adet misal suçlama vardı. Bunların dördü 1994-1997 içinde Jeffrey Epstein’in 14 yaşındaki çocukların cinsel istismarında aracı olma kabahatleri; başka ikisi ise 2016’ya ilişkin “yalancı şahitlik” cürümlerini kapsıyor.

2016 yılına ilişkin tabirde Maxwell, Epstein’in “reşit olmayan kızlarla uygunsuz durumlarına” dair hiç bir tanıklığının olmadığını tez etmiş; “Jeffrey’nin reşit olmayan kızlarla uygunsuz durumlarına dair asla bir şey görmedim.” demişti.

Jeffrey Epstein’in konuta gelen masözleri, istek dışı beraberliğe zorlayıp zorlamadığına ait soruya ise şu cevabı vermişti:

“Evde bulunduğum tüm mühlet boyunca, bu biçimde bir durumu görmedim, duymadım, şahit olmadım ve hatta bana bu biçimde olayın yaşandığı bildirilmedi.”

Maxwell sözünde, Epstein’e ilişkin konutlarda çalışması için 18 yaşın altında kimseyi tutmadığını yahut toplu bir cinsel beraberlik ortasında olmadığını da sav etti.

Maxwell’i ön duruşmada gösteren bir çizim

Yapmadığını argüman ettiği bu altı suçlamada hatalı bulunursa Maxwell, 35 yıla kadar mahpus cezası alabilir.

Bir periyot Epstein’in kız arkadaşı olan ve sonrasındasında, Epstein’ın genç kızlara cinsel tacizde olmasına yardımcı olduğu argüman edilen Maxwell, Epstein’in Temmuz 2019’da gözaltına alınmasından bu yana kamuoyu önünde görülmüyordu ve yeri bilinmiyordu.

New York’taki federal savcılar 2002-2005 yılları içinde Epstein’in New York’taki meskeni ve Florida’daki malikanesinde ortalarında 14 yaşındaki kız çocuklarının da bulunduğu reşit olmayan bireylerle para karşılığı cinsel ilgiye girdiğine dair suçlamalar içeren bir iddianame hazırlamıştı.

Suçlamaları kabul etmeyen Epstein, Ağustos 2019’da Manhattan’da tutulduğu hücrede kendisini öldürmüştü.

Ghislaine Maxwell kimdir?

Epstein’in bir periyot kız arkadaşı olan Maxwell, 1991’de ölen İngiliz medya baronu Robert Maxwell’in kızı.

Ghislaine Maxwell ve babası Robert Maxwell

Maxwell’in ilişkilerini kullanarak Epstein’ı Bill Clinton, ve İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in üçüncü çocuğu ve ikinci oğlu Prens Andrew üzere isimlerle tanıştırdığı belirtiliyor.

2 Temmuz 2020’de FBI tarafınca New Hampshire eyaletindeki malikanesinde yakalanıp hakim karşısına çıkarılmak üzere New York’a gönderilen 59 yaşındaki Maxwell, Epstein hakkındaki cinsel istismar argümanlarından haberi olmadığını öne sürüyor.