Kafatasının yüzde 83’ü parçalanan adam, 3 boyutlu yazıcılar yardımıyla eski imgesine kavuştu

sagliksal

Aktif Üye
İstanbul’da meskeninin penceresinden düşerek kafatasının yüzde 83’ü parçalanan 45 yaşındaki Ali Çiftçi, 3 boyutlu yazıcılarla hazırlanan implantlar yardımıyla eski imgesine kavuştu.

İstanbul’da yaşayan Ali Çiftçi, doğum gününde meskenine giren hırsız ile uğraş ettiği sırada üçüncü katta bulunan meskeninin penceresinden düştü. Çiftçi’nin bedeninde ve kafatasında büyük hasar meydana geldi. Kafatası yüzde 83 oranında ziyan nazarann adam; aylarca süren ağır bakım ve iki yıl boyunca girdiği birfazlaca ameliyat ile birlikte hayata tutundu.

2 yılın sonunda Çiftçi’nin ağır hasarlı kafatası, büyük oranda eski haline getirildi. Çiftçi’nin başına, Sıhhat Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Medikal Tasarım ve Üretim Merkezi tarafınca özel olarak üretilen titanyum kafatası parçacıkları nakledildi. Eski imgesine kavuşan Çiftçi, başına gelenleri ve daha sonrasında yaşadığı şiddetli süreci AA’ya anlattı.

“Doktorlar mucize adam derdi”

Doğum gününde eşi ve iki çocuğuyla birlikte olduğu sırada meskene hırsız girdiğini fark eden Ali Çiftçi, boğuşmanın akabinde hırsızla bir arada camdan düşmüş; Çiftçi altta kalırken hırsızın onun üstüne düşmesi sebebiyle hırsızdarbe almadan kurtulmuştu. sonrasındasındasında Çiftçi’nin üzerine basarak duvara tırmanan ve kaçan hırsız, o günden beridir de faili meçhul olarak kaldı.

Olayın akabinde yaklaşık 6 ay ağır bakımda kalan ve 2 yıl boyunca bir fazlaca operasyona giren Çiftçi, yaşama tutunmayı başardı. Hayatta kalma bahtının hekimlerce yalnızca yüzde 10 olarak görüldüğünü tabir eden Çiftçi,“Hastaneye gittiğim vakit hekimler benim için ‘Mucize adam geldi.’ derlerdi. bu biçimde ne olduğunu yanlışsız dürüst algılayamazdım zira epeyce ağrılarım vardı. Daima başım dönerdi, gözüm sonucurdı. Kaldırımda daima en solda yürürdüm, düşersem otomobillerden uzak olayım, otomobillerin altında kalmayayım diye düşünürdüm.” dedi.

“Tuhaf tuhaf bakıyorlardı”

Çiftçi, büyük oranda deforme olan baş biçimi sebebiyle, sıhhat meselelerine ek olarak bir de görünüşü kaynaklık buhran yaşadığını söylemiş oldu. bu biçimdelar görünüşünden epeyce rahatsız olduğunu belirten Çiftçi, yaşadıklarını ve sokaktaki insanların ona karşı tavrını şu sözlerle anlattı:

“Mikrop kapmamak için başıma devamlı şapka takardım ve dışarı çıktığımda beni bakılırsanler sürekli gülerdi, ‘Şuna bak.’ falan derlerdi. Kafatası kesimlerinin nakledildiği son ameliyattan daha sonra bunların hepsi geride kaldı. Artık fazlaca yeterliyim, başım eski biçimine kavuştu. Evvelden insanlar tuhaf tuhaf bakıyorlardı, ‘Bu adamın başı nasıl?’ diye konuşuyorlardı. Allah’a şükürler olsun sıhhatime kavuştum.”

“Öldü denilen insan şu anda çalışıyor”

Artık eski günlerde olduğu üzere çalışabildiğini belirten Çiftçi, “Talihsiz olay hiç yaşanmamış üzereyim. Yalnızca bedenimde platinler var. İşverenlerim bundan şad, ben de mutluyum. Elimden gelen uğraşı gösteriyorum, hafta sonları ek mesai yapıyorum. Yani öldü denilen insan şu anda çalışıyor.” diye konuştu.