Küresel gıda, “bozuk” bir üretim ve dağıtım sistemi: hem fiyatlar yükseldiğinde hem de düştüğünde her zaman olağan olanı etkiler

Namik

Üye
ROMA – Uluslararası gıda emtia fiyatları gösterge endeksi, Nisan ayında bir yıl sonra ilk kez yükseldi. Dünya kotasyonlarındaki artışlar şeker, et ve pirinci ilgilendiriyor. Bu, bugün Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO tarafından bir dosyada bildirildi. Öte yandan, pirinç dışındaki diğer önemli gıda kategorilerinde fiyat endeksleri düşüş eğilimini sürdürdü.

“Kırık” bir üretim ve dağıtım sistemi. Gezegenin gıdasını etkileyen fiyat dalgalanmalarıyla bağlantılı olguları inceleyenler, tüm bunların tüm dünyada birçok yoksul veya düşük gelirlinin yoksulluğu üzerinde etkileri olan “bozuk” bir sistemin sonucu olduğunu bildiriyor. ülkeler ve “çöküş”, gücün ve kârın birkaç kişinin elinde toplanmasıyla sonuçlanır. Ancak gıda hammaddelerindeki aşağı yönlü dalgalanmalar bile, her şeyden önce, Batılı ülkelerdeki muadillerinin sahip olduğu sübvansiyonlarla korunmayan, düşük gelirli ülkelerdeki küçük üreticiler için olumsuz etkiler yaratıyor. Ve sadece değil. Ancak -uzmanların işaret ettiği gibi- gıda fiyatlarındaki artış sözde “zengin dünya”da yaygın acılara da neden oluyor: Yüksek gıda ve akaryakıt fiyatlarının birleşimi milyonlarca insanı tehdit ediyor.

Küçük çokuluslu şirketlerin hakim olduğu gıda zincirleri. Uluslararası STK’dan Alex Maitland oxfam A raporlandı Muhafız – çevrimiçi günlükten öğrendiğimiz gibi ADUC – mevcut krizin “küresel gıda sistemindeki uzun bir başarısızlık dizisinin en sonuncusu” olduğunu, devam eden iklim değişikliği ve pandemiyle bağlantılı ekonomik depremlerle daha da zayıfladığını ekledi. Maitland, “Ukrayna’daki savaş, muazzam fiyat dalgalanmalarına ve küresel gıda arzının aksamasına neden oldu, ancak bu, zaten çökmüş olan bir küresel gıda sisteminin karşı karşıya olduğu son darbe” dedi. “Küresel gıda zincirlerine az sayıda çok uluslu şirket hakimdir. Bu şirketlerin bu kadar büyük karlar elde etmesi şaşırtıcı değil.”

Dünyadaki yetersiz beslenen insanların yarısı küçük çiftçiler. Bununla birlikte, küresel ticaret kurallarının dayattığı çarpıtmalara katlanmak zorunda kalanlar sadece tüketiciler değil gibi görünüyor. Çiftçiler bile, özellikle de küçük üretim hücrelerinin başında olanlar, büyük uluslararası şirketlerin neredeyse mutlak hakimiyetine karşı her gün hayatta kalmak için mücadele ediyor. Alex Maitland – her zaman açık ADUC – aslında şunu savunuyor: “Gıda üreten ve satın alan insanlar, hissedarların kârlarını insanlar üzerinde kullanan bir sistemden muzdarip olanlardır. Dünyadaki yetersiz beslenen insanların yarısı küçük çiftçiler ve aileleridir. En fakir, en zenginden daha fazla gelirini gıdaya harcıyor.”

Ayrıntılı olarak veriler. İşte buradaFAO Gıda Fiyat Endeksi, 5 Mayıs 2023 bugün itibarıyla güncellenmiştir.

konular