Lübnan: öğretmenler çok düşük maaşlar için grevde: binlerce öğrenci, Lübnanlı ve Suriye’den gelen mülteciler artık derslere katılmıyor

Namik

Üye
ROMA – Ocak ayında öğretmenler maaşlarının düşürülmesine karşı greve gittiler. 9 Ocak’ta sınıfa gitmeyi bıraktılar ve ağırlıklı olarak Lübnanlı öğrencilerin katıldığı sabah derslerini askıya aldılar. Bu nedenle, mültecilere eğitim vermek için yabancı bağışçılardan fon alan Milli Eğitim Bakanlığı, tam da Suriyeli çocukların katıldığı öğleden sonra vardiyalı derslerini bir “eşitlik” sorunu nedeniyle kapattı. Bir gazete, “Başkalarının çocukları okurken bizim çocuklarımızın ders çalışmaması kabul edilemez” dedi. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) bir Bakanlık yetkilisi.

Öğretmenlerin grevi. Lübnan’daki öğretmenler, yaklaşık dört yıl önce eşi benzeri görülmemiş bir ekonomik ve sağlık krizine girdiğinden beri uzun süredir maaşları ve çalıştıkları koşulları protesto ediyorlar. Ülkedeki mal ve hizmetlerin çoğu artık dolar veya yerel para birimi Lübnan sterlini ile ifade edilen eşdeğeri cinsinden mal oluyor. Öğretmen maaşlarında ise 2022 yılında yüzde 171,2 civarında seyreden enflasyona göre herhangi bir düzeltme yapılmadı. Şubat ayının başında bir dolar satın almak için 60.000 Lübnan lirası gerekiyordu. 2019’da krizin patlak vermesinden bu yana, ulusal para birimi ABD karşısında yüzde 95’ten fazla değer kaybetti.

Bakanlığın kararı ve 5 doların daha reddi. Milli Eğitim Bakanlığı bu nedenle Suriyeli mülteci öğrencilerin de katıldığı öğleden sonra derslerine ara verme kararı aldı. Bakanlık Genel Müdürü Imad Achkar, kararın eşitlik ilkesine uygun olarak alındığını, “Çünkü Lübnan’daki Suriyeli çocukların eğitim alıp Lübnanlı çocukların eğitim almamasının kabul edilemez olması nedeniyle” açıkladı. Mülteci öğretmenlerin maaşları donör ülkeler tarafından ödenmektedir. Bakanlık, 2022 yılında öğretmenler için bir miktar dolar teşviki sağlamıştı ancak verdiği sözleri tutmadı. Arap Haberleri öğretmenlerin günde beş dolar veya ayda yetmiş dolar zamsını reddettiklerini bildiriyor, en az yüz istiyorlar. Böylece anlaşma eksikliği, okul sisteminin çökmesine yol açtı.

Eleştirenler cezalandırılıyor. Bağımsız bir araştırma grubu olan Lübnan Araştırmaları Merkezi, 19 Ocak’ta bakanlığın kararını “ırkçı” olarak nitelendirdi, ancak bunun için cezalandırıldı. Merkez şu adreste bulunuyordu: Lübnan Amerikan Üniversitesi Beyrut’un 3 Şubat tarihi itibariyle yazılı bir yazı ile Merkez ile tüm ilişkilerini kesme kararı aldı.

Üniversite motivasyonları. Hangi mektupta Lübnan Amerikan Üniversitesi Lübnan Çalışmaları Merkezi ile iş ilişkisini askıya aldığını açıklarken, Merkez, ikincisini üniversite logosunu uygunsuz şekilde kullanmakla suçladı. Ancak çalışma merkezi HRW’ye, resmi yazışmalarda her zaman kullandığı logoyu Bakanlığa karşı protestosunda da kullandığını açıkladı. Ve 2022’de Çalışma Merkezi’nden işbirliklerini vurgulamak için üniversite logosunu vurgulamasını isteyenin üniversitenin kendisi olduğunun altını çizdi.

Siyasi açıklamalar. STK’ya gönderilen bir e-postada üniversite, ekonomik ve sosyal istikrarsızlık göz önüne alındığında her türlü siyasi bağlantıdan kaçınılması gereken bir zamanda, Merkez’in açıklamalarının Milli Eğitim Bakanlığı ile ilişkiyi olumsuz etkileme riski taşıyan siyasi bir nitelik taşıdığını savunuyor. Lübnan’ın yaşadığı. İnsan Hakları İzleme Örgütü Lübnan Araştırmaları Merkezi ile bir milyon çocuğun okula gitmediği Lübnan’daki eğitim durumu üzerine bir araştırma için zaten işbirliği yaptı.