Menopoz bayanların kaçınılmaz sonu mu ?

sagliksal

Aktif Üye
Menopoz, biz bayanların ömrünün kıymetli bir periyodu. Son senelerda ömür süremiz uzadıkça, menopozda geçen vaktimiz uzuyor aslında. Birden fazla bayan, bu vakitte ateş basmaları haricinde başına neler geleceğinin farkında değil.

Her kız bebek anne karnındayken oluşan muhakkak sayıda yumurtaları ile dünyaya gelir, buna yumurta rezervi diyoruz. Çocuklukta bile yumurta rezervimiz azalmaya başlar. Birinci adetten daha sonra yumurtlamalar başladığında, her ay 1 yumurta geliştirebilmek için yaklaşık 30-50 yumurta harcarız. Polikistik over, Endometrioz, FMF, Romatizmal hastalıklar üzere inflamatuar bir hastalığımız var ise, yumurta kaybımız hayli daha fazla olur ve süratle yumurta rezervimizi tüketiriz.

Menopoz olabilmesi için yumurta rezervimizin bitmesi gerekir. Son adet görülür ve üzerinden 6-8 ay geçer ve adet olmaz ise buna menopoz deriz. Menopozdan 5-7 yıl öncesinde değişiklikler başlar, adet düzensizlikleri (geç yahut erken adetler), sık yinelayan yumurtalık kistleri, kilo alma vb. Menopoz öncesi bu devir (premenopozal dönem) uygun yönetilirse menopoz daha sonrası ömür kalitemiz epeyce daha âlâ olacaktır.

MENOPOZDA HORMON TEDAVİSİ OLMALI MI?

WHI isimli epeyce uluslu çalışma ile östrojen hormonunun bayanları göğüs kanseri yaptığı ilan edildi ve yaklaşık 25 yıldır neredeyse tüm dünyada menopoz daha sonrası hormon tedavisi yapmaktan korkar olduk. Geçen bu müddette hormon vermesek de, bayanların göğüs kanseri olmasını önleyemedik. Fakat kalp krizi, kemik erimesi, obesitenin komplikasyonları, psikiyatrik bozukluklar niçiniyle kayıplar da fazlaca arttı. yıllardır tüm Avrupa’da doğala muadil (bioeşdeğer) hormon tedavisi kullanılıyor ve bu tedavinin göğüs kanserini arttırmadığını argüman eden birfazlaca çalışma var.

2018de FTA(Foksiyonel Tıp Akademisi) ve Op. Dr: Mustafa Atasoy ile tanıştım, FTA eğitimi aldım. Hormon replasman tedavisi (HRT)’ne olan inancım desteklendi. FTA bakış açısıyla, yanlışsız beslenme, hakikat ve doğal hormon dayanağı ile pre ve postmenopozal devri epey daha âlâ yönetmek mümkün. Bioeşdeğer hormon replasman tedavisi kullanmak, hem hayat müddetimizi uzatır tıpkı vakitte hayat kalitemizi düzgünleştirir. Bütün bunların ışığında ben hem kendime tıpkı vakitte hastalarıma HRT uyguluyorum.