Mülteci bir çocuğa hediye edilen stetoskop, bakım alanında bir kariyere ilham kaynağı oldu

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
CHESTER, İngiltere – Waheed Arian 5 yaşındayken babası yanına diz çöktü ve ona büyük, renkli bir uçurtma uzattı. Afganistan’daki bu küçük an, oğlunun hafızasına kazındı.

“Savaş içinde doğmuş bir çocuktum,” dedi Dr. Arian, şimdi 39 yaşında ve bir doktor. “Normalliğin nasıl bir şey olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu. Ve hayatımın ilk yıllarından buna benzer sadece birkaç mutlu anım var.”

O yılları, 1980’lerin sonunda ve 1990’larda, başlangıçta memleketi Kabil’de olmak üzere, her yerinde belirsizlikle, savaşın kaosunda geçirdi; sonra ailesiyle birlikte yerinden edildiği Pakistan’daki bir mülteci kampında; ve sonra iç savaşa saplanmış bir Afganistan’a geri dönelim.

Yıllar sonra, bir gün doktor olma umuduyla Birleşik Krallık’ta kendine yeni bir hayat kurdu, burada travma sonrası stres bozukluğunu yendi, İngilizce öğrendi ve Cambridge Üniversitesi’nde tıp okudu ve sonunda acil doktoru oldu.

“Buraya aile desteği olmadan ve neredeyse hiç eğitim almadan geldim” dedi Dr. Ariane. “Ama hayatımla ilgili bir şeyler yapmak istedim ve uzun bir yol olmasına rağmen ona doğru adımlar attım.”

İki yıl önce, bir sığınmacı olarak Kabil’den Birleşik Krallık’a yaptığı yolculuğun anısını yazdığı Savaşlarda’yı yayınladı. Zorlukların üstesinden gelmenin kişisel bir hikayesi olan hikayesi, Birleşik Krallık iltica sisteminin sayısız insana uzun süredir nasıl barınak ve fırsat sağladığını gösteriyor.

Ancak son yıllarda art arda gelen Muhafazakar hükümetler, özellikle sığınmacıların İngiliz Kanalı’nı geçmekten caydırılmasını amaçlayan tedbirlerle, süreci sertleştirdi.

Bu ay hükümet, insan hakları grupları tarafından eleştirilen bir tutum olan sığınma taleplerini dinlemeden Manş Denizi’ni küçük teknelerle geçen herkesi sınır dışı edecek bir yasa çıkardı. Birleşik Krallık hükümeti, bu şekilde gelenlerin çoğunun ekonomik göçmen olduğunu ve politikanın caydırıcı olacağını söylüyor. Ancak hükümet verileri, kıyıya ulaşan çoğunluğa sonunda sığınma hakkı verildiğini gösteriyor.

doktor Arian, kendi yolculuğunun “insanların potansiyellerine ulaşmalarına izin verdiğinizde neler yapılabileceğini” gösterdiğini söyledi.

Times’ın Cumartesi profillerini keşfedin

Etrafınızdaki dünyayı şekillendiriyorsunuz. Bunlar onların hikayeleri.
  • griye dönüş: Ünlü haber spikeri Lisa LaFlamme, saçını boyamayı bıraktıktan kısa bir süre sonra aniden kovuldu ve Kanada’da tartışmalara yol açtı.
  • sesini geri kazan: Ukrayna’da bir kurtarma operasyonu sırasında, tomurcuklanan bir opera sanatçısı ciğerlerinden vuruldu. İyileşmesi bir tıp, tesadüf ve kendi ruhunun mucizesidir.
  • Marksist bir belediye başkanı: Avusturya’nın Graz kentindeki komünist bir politikacı, serveti yeniden dağıtmak istiyor. Barınmaya odaklanması, kendi mütevazi yaşam tarzı ve zorlu bir çocukluk, onun popülaritesine katkıda bulundu.
  • Senegal’i temizle: Tepeden tırnağa plastik giyinmiş Modou Fall, Dakar’da tanıdık bir manzara. Onun amacı? Başkenti plastik poşet belasından kurtarın.
  • Prenses Rita: Teksaslı bir çiftçinin kızı, bir Roma prensesi olarak rüya gibi bir rol üstlendi. Rahmetli kocasının mirası için çıkan bir savaş, gerçeği bozmuştur.
“Bu durumda, sahip olduğum geleceği görebilirsiniz” dedi. “Ama tehlikede olan pek çok başka gelecek var.”

İngiltere’nin kuzeybatısındaki Chester’daki evinden Dr. İki çocuk babası Arian, onu Afganistan’dan çıkaran çetin yolculukta.

1999’da 15 yaşındayken ailesi onu İngiltere’ye tek başına gönderdiğinde, onlar için zor bir karar olduğunu söyledi. Ancak asker olarak alınma tehlikesiyle karşı karşıya olduğumu açıklayarak, “Geleceğim yoktu. Katil değil, doktor olmak istiyordum.”

Bu yüzden ailesi, bir aile dostunun yanına gitmek üzere Birleşik Krallık’a gitmesine yardım etmesi için bir adama ödeme yapmak üzere parayı bir araya topladı.

Pakistan’ın İslamabad kentinden sahte bir pasaportla uçağa bindi ve varışta sığınma başvurusunda bulundu.

“İngiltere’ye iner inmez kelepçelendim ve hapse atıldım” dedi. “Ama bu güvenlik umuduyla ve doktor olma hayaliyle geldim.”

Bu hayal, çocukluğunda Pakistan’daki mülteci kampında kaptığı tüberküloz tedavisi görürken başladı. Acımasız bir tahmine rağmen, yerel bir doktor ona mükemmel bir bakım, bir ders kitabı ve bir steteskop verdi. Tamamen iyileşti ve artık büyüdüğünde ne olmak istediğini biliyordu.

“Bir yandan çok acı gördüm” dedi. “Öte yandan, insanları sihirli bir şekilde gerçekten iyileştirebilen bir şifacı vardı.”

Sonunda İngiltere’de mülteci statüsü verildi. Üç işte çalıştı ve üniversite sınavları için çalışmaya başladı. Diğer Afgan mültecilerin ona şoför ya da dükkan sahibi olmasını söylediğini hatırlıyor.

Bunun yerine Cambridge Üniversitesi’ne başvurdu. Ve her şeye rağmen, girdi ve tıp fakültesine gitti. İngiliz vatandaşı oldu.

doktor Her kelimeyi dikkatli ve düşünceli bir şekilde işleyen nazik bir adam olan Arian, insani çabalarla geri vermenin öneminden bahsetti.

Yıllar boyunca kendisine nazik bir söz, iş veya başka fırsatlar teklif eden birçok destekçiyi anlatırken, “Bunun küçük bir şey olduğunu düşünebiliriz” dedi. “Ama bu pek çok mülteci için geçerli değil. Geleceğiniz, geleceğinizi şekillendirebilecek tüm bu küçük parçalara, toplum hizmetinin bu parçalarına bağlı.

2015 yılında, video bağlantıları aracılığıyla İngiliz doktorları Afganistan’daki tıp uzmanlarıyla buluşturan, kar amacı gütmeyen çevrimiçi bir platform olan Arian Teleheal’ı kurdu. Hizmet daha sonra Suriye, Irak ve diğer çatışma bölgelerindeki doktorları dünyanın dört bir yanındaki profesyonellerle buluşturacak şekilde genişletildi. UNESCO tarafından ödüllendirilmiştir.

doktor Arian şimdi, travma yaşamış mülteciler için faydalı olabileceğine inandığı, kültürel açıdan hassas ruh sağlığı desteği sunmak için tasarlanmış bir platform olan Arian Wellbeing ile bu başarının üzerine inşa ediyor. İmkanı olmayanlar için ücretsiz olacak.

Bazı yerel yetkililerle birlikte bir pilot projenin parçası olarak Birleşik Krallık’a yeni gelen insanlara yardım sağlamak için önümüzdeki aylarda Arian Wellbeing’i piyasaya sürmeyi umuyor. Beş yıl içinde binlerce psikoloğun, Türkiye ve Suriye’deki son depremler veya Ukrayna’daki savaş gibi bir sonraki felaket olduğunda yardımcı olabilmesi için platformda hizmet sunacağını umuyor.

Güvenli Britanya’ya ulaştıktan sonra, geçmişinin hayaletleri yıllarca peşini bırakmadı.

Dr. Ariane. “İşte o zaman TSSB’m kendini göstermeye başladı.”

Rahatlayamayacağını anlayınca ellerini sıktı ve geçmişe dönüşler yaşadı. Gecenin bir yarısı yoğun kabuslarla uyandı.

Bir psikologla çalışmak, bu sorunları ele almasına yardımcı olduğunu söyledi.

O, eşi ve çocukları iki odalı, geniş bahçeli bir evde yaşıyorlar. Bir Burma kedisi ve Puşkin adında küçük bir köpekleri var. Avlu çocuk oyuncakları ile dolu ve evin duvarları aile fotoğraflarıyla kaplı. Bazı kardeşler ve babası hâlâ Afganistan’da; annesi yakın zamanda orada öldü.

Geçen ay Doç. Arian, ülke 2021’de Taliban’dan geri alındığında yerinden edildikten sonra Afganistan’dan yakın zamanda gelen yüzlerce sığınmacıyı barındıran yerel bir otel.

“Yaşadıklarımın aynısını onların gözlerinde görüyorum” diyen çocukların ortak ana dillerinde konuşurken yüzlerinin nasıl parladığını anlattı.

O toplantıda ve dünyanın dört bir yanından Birleşik Krallık’a gelen sığınmacılarla yaptığı diğer toplantılarda, hükümet politikalarının onların ruh sağlığına ne kadar zarar verdiğini gördüğünü söyledi.

Birçoğunun gelecekleri hakkında bir karar beklerken kaldığı otellerde, “Korunmasız mültecilerin otellerde neler yaşadığını ancak hayal edebiliyorum” dedi. “Bazılarıyla arkadaş olduk ve tüm bunları yaşamak için yeniden travma geçiriyorlar.”

Her şeyden önce kendi tarihinin bir yansımasını gördü. Yeni ve alışılmadık bir yerde hayatın karmaşıklığıyla mücadele edenlere örnek olmayı umuyor.

“Bu mültecilerle ne zaman konuşsam, onların bireysel hayalleri var” dedi. “Ve bunu anlıyorum.”