Müzik kutusu ortasında Japonya’dan kaçmıştı; eski Nissan CEO’su Carlos Ghosn niye kaçtığını anlattı

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
Eski Nissan Üst Yöneticisi Lübnan asıllı Carlos Ghosn, “yüzde 99,4 karar giyme oranı bulunan bir ülkede kendisini savunamayacağı” için mesken mahpusunda tutulduğu Japonya’dan Lübnan’a kaçtığını söylemiş oldu.

Lübnan’da yaşayan ve Memleketler arası Kriminal Polis Teşkilatının (Interpol) arananlar listesinde yer alan eski Nissan Üst Yöneticisi Ghosn, Japonya’da kamu yayıncısı NHK’ye verdiği röportajda, kaçış sürecini anlattı. Ghosn, Aralık 2019’da yasa dışı olarak Japonya’dan kaçış sebebini, “mahkemeyi hiç bir biçimde kazanma bahtının olmamasına” bağladı.

“Yüzde 99,4 karar giyme oranı bulunan bir ülkede kendimi savunamayacağımı anladım.” diyen Ghosn, hem kendisine hem ailesine “sıkıntılar çektirildiğini” belirterek, kendisini savunmanın “tek yolunun Japonya’yı terk etmek” olduğunu kaydetti.

Ghosn, kaçış gecesinin en kritik safhalarını, özel jete getirilmedilk evvel kendisinin kutu içerisinde taşınması ve “yakında Japonya’dan ayrılacağı” bilgisini edinmesi olduğunu söylemiş oldu. Kutunun x-ray aygıtına girmemesini “talih” olarak nitelendiren Ghosn, Japon otoritelerinden, soruşturma malzemelerini Lübnan otoritelerine iletmelerini istedi.

Ghosn, Japon otoritelerin, Nissan ile kendi ortalarındaki komplonun ortaya çıkmasından korktuğu için evrakları paylaşmadığını savundu.

Lübnan’da memnun bir hayat sürdürdüğü lisana getiren Ghosn, “Mutlu ve meşgulüm, sevdiğim işi yaprak hayatımı sürdürüyorum. İstekli olarak üniversitede iş stratejileri dersleri veriyor, kitap yazıyorum. Lübnanlı olmaktan gurur duyuyorum, halkım da beni destekliyor.” sözlerini kullandı.

Kasım 2018’de gözaltına alınmıştı

Eski Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance’ın İdare Konseyi Lideri da olan Ghosn, yıllık hasılatını düşük gösterdiği ve şahsi yatırımlarından doğan ziyanları şirketine ödettiği nedeni öne sürülerek “mali usulsüzlük” ve “gorevini berbata kullanma” suçlamalarıyla 19 Kasım 2018’de Japonya’da gözaltına alınmıştı.

bir süre gözaltında kaldıktan daha sonra kefaletle hür bırakılan Ghosn, isimli denetim altında tutulduğu Japonya’dan 31 Aralık 2019’da özel uçakla İstanbul üzerinden Lübnan’a kaçmıştı.

Lübnan asıllı iş beşerinin, konutuna konser vermeye gelen müzik kümesinin ses sistemlerinin taşındığı büyük kutunun ortasında Japonya’dan kaçtığı argüman edilmişti.

Interpol, 2 Ocak’ta Japon hükümetinin talebi üzerine koşullu hürlük şartlarını ihlal eden Ghosn hakkında “kırmızı bülten” uyarısı yayımlamış, bu bülten kaydının 6 Ocak’ta resmi makamlara ulaştığı bildirilmişti.