Nairobi, Sergio Mattarella Kenya’daki bir AVSI okulunu ziyaret ediyor: 1994’ten beri 13.500 öğrenci çeşitli kurslardan mezun oldu

Namik

Üye
NAIROBI- Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, kızı Laura ile birlikte Nairobi’nin eteklerinde bulunan Githurai’de bulunan St.Kizito meslek enstitüsünü ziyaret etti. AVSI fonları sayesinde 1994 yılında İtalyan işbirliği. AVSI, 1972 yılında Cesena’da doğmuş, 38 ülkede 200’den fazla kalkınma işbirliği projesi yürüten bir Sivil Toplum Kuruluşudur. St. Kizito, en savunmasız genç insanlara iş dünyasına girmeleri için pratik ve teorik beceriler kazandırmayı amaçlamaktadır. 1994 yılından bugüne marangozluk, mekanik, bilgi işlem, kuaförlük ve catering gibi çeşitli kurslardan 13.500 öğrenci mezun olmuştur. Her yıl yaklaşık 800 genç mezun oluyor ve bunların %89’u iş buluyor.

Gelişim yaratan girişimler. Konuk Cumhurbaşkanı’na Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakan Yardımcısı Edmondo Cirielli eşlik etti; İtalya’nın Kenya Büyükelçisi Roberto Natali; Nairobi’deki AICS direktörü Giovanni Grandi; AVSI Genel Sekreteri Giampaolo Silvestri ve Res4Africa Strateji, Yönetişim ve Kurumsal İlişkiler Başkanı Silvia D’Ovidio. Başkan Sergio Mattarella, “St. Kizito Enstitüsü gibi bu gerçekler temeldir, çünkü yerel girişimlerin gelişmesini desteklerler ve Kenya’nın gençleri için gerçek bir gelişme yaratırlar” dedi.

Binlerce gence eğitim. St. Kizito bir başarı örneğidir, çünkü İtalyan İşbirliğinin katkısı sayesinde, iş dünyasında iş bulan binlerce genci yıllar boyunca eğiten profesyonel bir eğitim merkezi oluşturduk. – STK AVSI genel sekreteri Giampaolo Silvestri dedi – Bunun gibi projeler başarılı çünkü STK’ları, işletmeleri ve yetkilileri İtalyan İşbirliğine özgü çok paydaşlı bir modele göre bir araya getiriyorlar. “Burada, St.Kizito’da modern ekipmanlarla çalışmalarıma devam etme fırsatım var, her gün sınıfta ve laboratuvarda deneyler yaparak öğreniyorum, kariyerimi ve geleceğimi inşa ettiğimi hissediyorum.” – Grace, St. Kizito Enstitüsünde öğrenci.

Yenilenebilir enerji projeleri. Cumhurbaşkanı’nın ziyareti elektronik ve mekanik laboratuvarlarının içinde gerçekleşti. Elektronik laboratuvarı şu anda yenilikçi bir program olan ve yenilenebilir enerji çözümlerini uygulayabilecek kalifiye profesyonelleri eğiten Micro-Grid Academy’ye güvenebilir. AVSI ve Res4Africa, İtalyan Kalkınma İşbirliği Ajansı (AICS) tarafından finanse edilen Kenya’daki Özel Sektör ve Yenilikçi Enerji Teknolojileri Geliştirme girişiminin bir parçası olarak Mikro Şebeke Akademisini kurdu.

Modern mobilyalar ve İtalyan tasarımı. Ziyaret, St. Kizito’daki marangozluk öğrencilerine pratik becerilerini geliştirebilecekleri ve işgücü piyasasında deneyim kazanabilecekleri bir laboratuvar sunan İtalyan Tasarım Mobilya şirketinde sona erdi. Şirket, Afrika kıtasından İtalyan tasarımına sahip değerli ahşaplar kullanarak kaliteli modern mobilyalar yaratıyor. İtalyan Tasarım Mobilyası ayrıca marangozluk öğrencilerine staj olanaklarının yanı sıra St. Kizito’nun öğrencilerin iş dünyasına entegrasyonunu kolaylaştırmak için işbirliği yaptığı 70 özel kuruluş sunmaktadır.