New York'ta Kurban Bayramını Kutlamak: Hasan Minhaj, Ramy Youssef ve diğerlerinden görünümler

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
Washington Square Park, canlı atmosferi ve çeşitli karakterleriyle tanınır. Çarşamba günü de yüzlerce Müslüman, kutsal Ramazan ayının sonunu simgeleyen bayram olan Ramazan Bayramı için sabah namazı toplantısına katılmak üzere parkı doldururken de durum farklı değildi.

İnsanlar bayramı giyinerek kutluyorlar, bu yüzden bazıları şaka yollu buna Müslüman Met Galası diyor. Birçoğu Washington Square Park'a galabeyalar, grand boubous, salwar kameez, thobes, kurtalar ve abayalar gibi renkli geleneksel giysilerle geldi; bazıları gösterişli mücevherlerle veya koyu renkli sürme göz kalemi eşarplarıyla süslenmişti. Diğerleri ise kapüşonlu ve yeşil beyzbol şapkası giyen komedyen Ramy Youssef gibi daha gündelik kıyafetleri tercih etti.

Bayram sabahı New York'ta camilerde, lise futbol sahalarında ve kapalı sokaklarda çok sayıda büyük dua toplantıları yapılıyor. Aşağı Manhattan Parkı'ndaki Roma kemerinin altında düzenlenen dua, dünyadaki iki milyar Müslümanı temsil eden çok çeşitli bir kalabalığın ilgisini çekmesiyle biliniyor. Bay Youssef'in yanı sıra komedyen Hasan Minhaj ve MSNBC sunucusu Ayman Mohyeldin gibi önemli isimlerin de toplantıya katıldığı biliniyor.

Washington Square Park'ta her yıl düzenlenen Ramazan Bayramı toplantısı, NYU'daki İslam Merkezi liderleri tarafından on yıldan fazla bir süre önce düzenlendi. Bu yıl hutbe veya vaaz vermeden önce namazı kıldıran merkezin müdürü İmam Halid Latif'in temsilcileri, “Sadece artan sayımıza uygun ve unutulmaz bir deneyim sağlayacak bir alan tasarlamaya çalışıyorduk” dedi.

Bay Khalid, “New York gibi büyük bir şehirde yalnız olmadığınızı bilmek çok olumlu olabilir” diye ekledi. “Ayrıca etrafımızdaki, aynı alanı paylaştığımız, komşularımız olan insanların da Müslüman olduğumuzu ve burada olduğumuzu bilmelerine yardımcı oluyor.”

Dua toplantısına ilk katılanlar sabah 7.30'da geldi. Birçoğu arkadaşlarını ve akrabalarını hızla fark etti ve onları selamladı, birbirlerine sarılırken “Kurban Bayramınız Mübarek” veya “Kurban Bayramınız mübarek olsun” diye bağırdılar. Sabah 9:15'te insanlar sevdiklerinin evlerine doğru yola çıktılar; bu, evden atlama olarak bilinen ve bol miktarda yiyecek servis edilmesini içeren bir bayram geleneğiydi.

Toplantı sırasında Haber katılımcılara kıyafetleri, en sevdikleri bayram anıları ve Washington Square Park'ta tatile başlama konusunda onlara ilham veren şeyler hakkında konuştu.

Röportajlar düzenlendi.

Kojo Muharib

Meslek: Sanatçı

Miras: Ganalı

Bayram kıyafetinize nasıl ilham verdi? Tanrı'dan ilham aldım. Tanrı bugün havanın bulutlu olacağını söyledi. Bu yüzden güneş gibi görünmem gerekiyordu. Bu yüzden altın arayışına girdim; gelip parlamam gerekiyordu.

Hasan Minhaj

Miras: Hintli

Bu toplantıya neden geldiniz? Burada ikonik Washington Square Park'ta bu kadar çeşitliliğe sahip bir grupla birlikte olmak manevi açıdan çok duygulandırıcı. İmam Halid Latif'in hutbesini dinlemek ve toplumdaki çeşitliliği görmek çok dokunaklı ve şaşırtıcı.

Bana kıyafetinden bahset. Bayram, en güzel ve şık kıyafetlerimizi giydiğimiz tek gündür. Biraz hareket edebileceğiniz bir gün. Bütün aile bir arada gider: Hepimiz siyah ve beyaz tonlarında işlemeli kıyafetler giyeriz.

Zeinab Bakillah, Abderrahman Bakillah ve Emna Bakillah

Meslekler: Avukat; mali personel; Doktor

Miras: Faslılar ve Tunuslular

Bayram kıyafetlerinize nasıl ilham verdi?

ZEİNAB BAKİLLA
Geleneksel Tunus kıyafeti giyiyorum. Bu tatilde biraz giyiniyoruz. Kültürümüze uygun daha geleneksel bir şey seçtim.

ABDERRAHMAN BAKİLLA Galabeya için de aynısını söyleyebilirim. Biz yarı Faslı, yarı Tunusluyuz.

EMNA BAKİLLA Bu elbise beş yıl önce vefat eden anneme ait. Her yıl bayramda onunkinden bir şeyler giymeye çalışırım. Her bayram aileyi bir araya getirme konusunda gerçekten başarılıydı.

Narmeen Choudhury ve Abdul Quadir Choudhury

Meslekler: Gazeteci; emekli eczacı

Miras: Bangladeş

Bayram kıyafetlerinize nasıl ilham verdi?

NARMEEN CHOUDHURY
Geçen yaz Bangladeş'teyken yaklaşan bayramı düşünüyordum çünkü burada, New York'ta kıyafet bulmak bazen çok zor oluyor. Her zaman kültürümüzü yansıtan bir şeyler düşünürüm. Ve tabii ki dua ederken tevazu.

En sevdiğiniz bayram anınız hangisi?

ABDUL QUADIR CHOUDHURY
1973 yılında buraya taşındım. Bu bayram Manhattan'da dua ettik; küçük, çok fazla Müslüman yok. O kadar çok bayram namazı var ki.

Sarah Elawad

Meslek: Grafik tasarımcısı

Miras: Sudan

Bana kıyafetinden bahset. Annem bunu bana aldı ve bayram tamamen aileyle ilgilidir. Bugün annemi özledim; o Katar'da. Buraya gelirken trende bayram için giyindiği belli olan bir kızın yanına oturdum. “Kurban Bayramınız mübarek olsun” dedim ve birlikte buraya yürümeye başladık. Bu günü kutlamanın güzelliği, kutlayan diğer insanlarla birlikte olmanızdır.

En sevdiğiniz bayram moda anınız hangisi? Muhtemelen şu: İlk kez kendi katmanlarımı ve modamı da dahil ederek kıyafetime kendi dokunuşumu katmaya çalıştım.

Alhassane Barry

Meslek: NYU öğrencisi

Miras: Gine

Bayram kıyafetinize nasıl ilham verdi? Bu aslında kardeşimin hediyesi. Bu Faslı bir tobe. Birkaç ay önce satın aldı ama kültürümü göstermem ve benimsemem için bana ilham verdi.

Bu toplantı sizin için ne ifade ediyor? Bu benim için her şey demek. Bu, hâlâ inşa etmekte olduğumuz bir topluluğu gösteriyor. Oradan geçenleri görüyorsunuz ve şöyle diyorlar: 'Hey, bu harika bir şey. Muhtemelen bir kontrol etmeliyim.' Bence bu, dinimizle gurur duymaktan korkmadığımızı gösteriyor.

İsa Hüseyin

Meslek: dansçı

Miras: Guyanalı

Bana kıyafetinden bahset. Aslında dün gece Jackson Heights'a gittim çünkü orada her zaman büyük bir festival oluyor. Bu kurtayı oradan aldım. Bugün için özel olarak eyeliner çektim. Genelde çok fazla makyaj veya buna benzer şeyler yapmam. Yani bu, biraz daha keyif aldığım bir gün. Başımı çok fazla sarardım. Ama bir süredir yapmadım.

En sevdiğiniz bayram anınız hangisi? Aslında 2019'da bayram için Nasıra'daydım. Ve çok güzeldi. Her yerde ışıklar vardı ve çocuklar oyuncaklarla oynuyordu.

Onu Mezbah

Meslek: Satış

Miras: Bangladeş

Bayram kıyafetinize nasıl ilham verdi? Mirasımızın modern bir yorumunu istedim: biraz renk, herkesin giydiğinden biraz farklı bir siluet. Herkes çok hoş görünüyor. Çok ferahlatıcı.

Fatima Abba ve Iman Abba

Meslek: Üniversite öğrencisi; Biyomedikal mühendisi

Miras: Nijeryalılar

En sevdiğiniz bayram moda anınız hangisi?

FATIMA ABBA
Geçen yıl asla giyeceğimi düşünmediğim bir şey giydim. Pembe giydim.

Abdoulaye Ndiaye

Meslek: profesör

Miras: Senegalli

Bana kıyafetinden bahset. Bu Senegal'den bir Grand Boubou. Aslında bu benim de düğün gece elbisemdi.

Günün geri kalanı için planınız nedir? Brunch yapacağız ve ardından birkaç kişiyi benim evimde ağırlayacağız. Ve sonra öğleden sonra 2'de ders veriyorum. Öğrencilerime sınav veriyorum. Orada bir konferans vermek için akşam 5.30'da Duke'a uçuyorum.

Saima Anjam

Meslek: Hükümet işleri

Miras: Pakistan

Bayram kıyafetinize nasıl ilham verdi? Büyürken bana her zaman bayramlarda her zaman güzel görünmen gerektiği öğretildi.

Bu toplantıya neden geldiniz? Çok çeşitlidir. Çok kabul edilebilir. Ben de bu çok özel günde bunun bir parçası olmak istedim.