Okullarda yurttaşlık eğitimi: Odaya sunulan 49. Madde Vakıf programı, Anayasa projesi için verilen üç ders

Namik

Üye
ROMA – Anayasa, sürdürülebilir kalkınma ve dijital vatandaşlık. Bunlar, bugün Oda'da gerçekleştirilen projelerin sonuçlarını açıklamak için düzenlenen etkinliğin merkezinde yer alan temalardır.Okullarda vatandaşlık eğitimiUlusal topraklarda 10 binden fazla erkek ve kız çocuğunu kapsayan. tarafından düzenlenen etkinlikte Madde 49 Kuruluş Katılım kültürünü her alanda yaygınlaştırmayı amaçlayan bu kuruluş, diğerlerinin yanı sıra Yayınlardan Sorumlu Devlet Müsteşarı Alberto Barachini, AGCOM Komiseri Massimiliano Capitanio, Bilim Direktörü ASViS Enrico Giovannini ve başkanı Sembola Vakfı Ermete Realacci.

Vatandaşlık eğitiminin faydaları. Kız ve erkek çocukların eğitiminin merkezinde yer alır. 2020/21 öğretim yılından bu yana, 20 Ağustos 2019 tarih ve 92 sayılı yasayla bu konu, yılda en az 33 saat süreyle sorumlu vatandaşlık bilincini artırmaya yönelik girişimlerle birinci ve ikinci eğitim döngüsünde çapraz hale geldi. Buna göre ICCS Raporu 2024bu konuyu okuyan öğrenciler cinsiyet eşitliği ve göçmen haklarına daha fazla taraftar, ancak aynı zamanda çeşitliliğe daha açık, çevreyi korumaya daha yatkın ve seçimlerde oy kullanma olasılıkları daha yüksek.

Projeler. Üç proje sunuldu Madde 49 Kuruluş Bugün: “Yaşasın Anayasa, Anayasa yaşıyor“Birinci yıla bağlı yarışmada dereceye giren okulların ödüllendirilmesiyle”Yaşasın Anayasa!“; eğitim projesi”Günlük olarak”Başlıca ulusal ve yerel yayın gruplarının katılımıyla oluşturulan, gazete okumaya ve dezenformasyon ve yalan haberlerle mücadeleye adanmış; GEA EDU'nun ikinci yılı – Döngüsel ekonomi ve atık döngüsü yönetimi temalarına odaklanan Gelecek için Fikirler projesi.

Okullarda Anayasa. “Yaşasın Anayasa, Anayasa yaşıyor” 2023-24 eğitim-öğretim yılında başlayan, ilkokullara yönelik üç yıllık bir projedir. Anayasa'nın 75'inci yılı münasebetiyle yarışma “Yaşasın Anayasa!” 82 ilkokulun 123 sınıfından 3 binin üzerinde öğrencinin çizimler, hikayeler, fotoğraf albümleri ve videolarla Anayasa hakkındaki fikirlerini anlatmaya çalıştığını gördüm.

111 proje sunuldu. Kazanan üç sınıfa da bugün Oda'da öğretmen ve öğrencilerden oluşan bir heyetin katılımıyla ödülleri verildi. Yarışmanın kazananları Roma'daki San Gaetano İlköğretim Okulu'nun 4. A sınıfı oldu. “Doğum günün kutlu olsun Anayasa!”; Foggia'daki Ordona Sud İlköğretim Okulu'nun 5. B sınıfı “Anayasa buradan geçiyor” ve Campo Ligure'deki (Cenova) Leoncini İlkokulunun 3. A sınıfı “ projesiyleAnayasanın maddeleri”. Onlar için üç okulun her birinde birer bilgisayar odası kurulacak 25 bilgisayar.

Avrupa kurumlarına odaklanılıyor. Avrupa kurumlarının işleyişine ve topluluk vatandaşlığı haklarına odaklanacak olan bu projenin diğer iki yılı da 2024-2025'teki bir sonraki Avrupa seçimleri vesilesiyle bugün sunuldu; 2025-26 yılı için ise 80 yıllık Kurtuluş Günü'ne ve 55 yıllık idari ademi merkeziyetçiliğe odaklanılacak.

“Günlük” projesi. Proje bunun yerine alt ortaöğretim okullarını içeriyorduGünlük olarak! Bilgi okulda başlar” ile Vakıf Md.49 çocuklara kendilerini doğru bilgilendirmeyi öğretmenin, yanlış bilgilerle ve yalan haberlerle mücadele etmenin önemi üzerinde durmak istedim. Amaç, çeşitli ulusal gazetelere ve 10'dan fazla bölgesel gazeteye aboneliklerin okullara ücretsiz olarak getirilmesi ve gazetelerin eleştirel okunmasına yönelik bir eğitim seti sağlanmasıydı. Medya desteği, kamuoyunun farkındalığını artırmak ve genç nesilleri haber okumaya, daha fazla öğrenmeye ve kaliteli bilgiye yaklaştırmak için temel bir dayanaktır.

Geleceğe yönelik fikirler. GEA EDU – Gelecek için fikirler. Son olarak, ortaöğretim okulları için sürdürülebilirlik kültürünün yaygınlaştırılmasına yönelik bir proje olan GEA EDU – Gelecek için Fikirler'in ikinci yılı sunuldu. 22-23 arasındaki ilk öğretim yılında sürdürülebilir üretim ve tüketimi ele aldıktan sonra, bu ikinci yılın odak noktası döngüsel ekonomi, yeniden kullanım, geri dönüşüm ve atık yönetimidir.