Orta Afrika Cumhuriyeti, gıda fiyatlarının artması ile ilk mültecilerin gelişi arasında Sudan’daki krizin etkisi

Namik

Üye
ROMA – Sudan’daki çatışmanın etkileri Orta Afrika Cumhuriyeti’nde özellikle kuzey bölgesinde hissedilmeye başlandı. Sınırdaki güvensizlik ve şiddet nedeniyle iki ülke arasındaki mal trafiği birkaç hafta kesintiye uğradı ve bunun sonucunda başta gıda olmak üzere temel ürünlerin fiyatları fırladı.

Kathoum ve Bangui arasındaki ticari ilişkiler. Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki çeşitli şehirlere, özellikle Vakaga vilayetindeki Birao ve Bamingui-Bangoran vilayetindeki Ndélé’ye tedarik sağlıyor. Nisan’dan Ekim’e kadar devam eden yağmur mevsimi boyunca, bu iki şehrin gıda arzının çoğu, esas olarak Hartum’dan yapılan ihracata bağlıdır. Savaşın patlak vermesiyle artık ticari ilişkiler kısmen azaldı ve yerel halk için fiyatlar sürdürülemez bir şekilde arttı. Örneğin, çatışmanın başladığı 15 Nisan’a kadar, elli kiloluk bir şeker çuvalı 40.000 XAF’ye mal oldu, şimdi Birao’da 80.000’e bulabilirsiniz. Benzer şekilde, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yaşayanların temel gıda maddesi olan küçük bir kase darı en fazla 500 XAF’a mal olurken, bugün 1000 XAF ile satın alınabiliyor.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde gıda güvensizliği. Gıda fiyatlarındaki artış, gıda güvensizliğinin halihazırda ciddi ve her şeyden önce günlük bir sorun olduğu bir bölgede, özellikle de Sudan sınırındaki ülkenin tüm kuzey bölgesinde yaşayanlar için çok ciddi bir insani etki yaratıyor. Yaklaşık 120.000 kişi, yardım ve gıda ve içme suyu tedariki sayesinde hayatta kalmaları anlamında temel insani yardıma ihtiyaç duyuyor ve nüfusun çoğunluğu gıda fiyatlarındaki artışa karşı koyamıyor. Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki durum zaten Ukrayna’daki savaşla birlikte gerilemiş, bu da tarım için gerekli olan yakıt ve kimyasalların maliyetinin artması nedeniyle ithal gıda maddelerinin fiyatlarının yükselmesine neden olmuştu.

Sosyal ve politik bağlam. İktidarın devrilmesine yol açan 2013 siyasi-askeri krizinden on yıl sonra, Orta Afrika Cumhuriyeti barışın ve sürdürülebilir kalkınmanın yararlı etkilerini hâlâ bilmiyor. Orta Afrikalıların yaklaşık dörtte üçü, uçsuz bucaksız anne ve bebek ölüm oranlarının yüksek cehalet ve erken evlilik oranlarıyla bir arada var olduğu bir ülkede yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Ülke, COVID-19’un etkisinden yavaş yavaş kurtulurken, Ukrayna’daki savaşın sonuçları, tekrarlanan silahlı çatışmalar ve ciddi insan hakları ihlalleri nedeniyle tükenmiş bir nüfusun günlük yaşamını etkiliyor.

Mülteciler. Gıda acil durumuyla aynı zamanda, Sudan’daki çatışma, şiddetten kaçan binlerce insanı harekete geçiriyor. Bazıları Çad’a doğru ilerliyor, ancak bazıları kendiliğinden yerleşim yerleri kurdukları Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki Am-Dafock sınırını geçiyor. Şu anda, 29 Nisan’da Am-Dafock’a gelen Birleşmiş Milletler ve bazı sivil toplum kuruluşlarının sağladığı verilere göre, Orta Afrika’dan dönen dört yüz kişi de dahil olmak üzere altı bin kişi sınırı geçti. Yerel makamlar, tüm mültecileri Birao’ya taşımak için çalışıyor. Bu arada, yardım görevlileri acil yardım sağlıyor: tıbbi bakım, yiyecek, ilaçlar, tuvaletler.