Pandemide ‘karpal tünel sendromu’ yüzde 50 arttı!

sagliksal

Aktif Üye
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Bahadır Seyhan, pandemi devrinde hastalığa bağlı hijyen titizliğinin artması kararı bayanlarda el ve kolda uyuşma, karıncalanmaya niye olan ‘karpal tünel sendromu’nun yüzde 50 oranında arttığını söylemiş oldu.

Koronavirüs salgınında kısıtlama devirlerinde konutta bulunma müddetlerinin artması ve pandemiye bağlı bilhassa bayanlarda virüse karşı ‘temizlik seferberliği’ birtakım hastalıkların artmasına niye oldu. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Bahadır Seyhan, pandemi periyodunda hastalığa bağlı hijyen titizliğinin artması kararı bayanlarda bilhassa el ve kol rahatsızlıklarının arttığını söylemiş oldu. Op. Dr. Seyhan, en epey el ve kolda uyuşma, karıncalanmaya niye olan karpal tünel sendromu ile karşılaştıklarını belirterek, “Özellikle pandemi periyodunda mesken işlerinin artması, hastalığa bağlı titizliğin artması; bilhassa bayan hastalarımızda konut işlerini hayli yapmalarına bağlı olarak son devirlerde bize başvuran hastalarımızda en epeyce gördüğümüz hastalıklardan biri de bu hudut hastalığı oldu. Pandemi periyodunda bu hastalık çeşidi yüzde 50 oranında arttı. Bu hastalığın ameliyatları ekseriyetle lokal anestezi ile yapılıp, yatmayı gerektirmiyor. Hastalarımızı operasyondan yaklaşık 2 saat daha sonra meskenine gönderebiliyoruz. Ameliyattan daha sonra da yinelaması, nüksetme durumu da epeyce az. O denli bir risk yok diyebiliriz” dedi.

“Bardağı bile tutamaz hale geldim”

Konut bayanı Akıllına Kaplan da (60) pandemi periyodunda sık paklık yapması niçiniyle hastalığa yakalandı ve 3,5 ay evvel ameliyat oldu. Sıhhatine kavuşan Kaplan, pandemi devrinde her gün 2 kova ilaçlı su ile paklık yaptığını, bunun kararında bileğini kullanamaz duruma gelmesi niçiniyle ameliyat olduğunu anlatarak, “Paklık yapmaktan, bez sıkmaktan, daima poşetleri silmekten bileğimde ağrı oluştu. Süt şişesini dahi siliyordum. Paklık yapa yapa, bez sıka sıka bu sağ bileğimin ağrısı fazlaca arttı. Covid-19’dan korktuğum için de hastaneye gidemedim. Geceleri de ağrıdan uyku uyuyamıyordum. Bez sıkmaktan oldu bu ağrı bende. Her gün 2 kova ilaçlı su hazırlardım paklık için. Daima meskendeki yerleri, dışarıdan getirdiğimiz şeylerin poşetlerini, ambalajlarını silerdim. Meyve ve zerzevatları biroldukça defa yıkardım derken bu bileğim dayanmadı haliyle. Ve fazlaca derin ağrılarım başladı. Son vakit içinderda bir bardağı, demliği dahi tutamazdım. Ameliyat oldum da kurtuldum. Paklığa devam ediyorum; ancak dikkat ede ede artık bez sıkıyorum” diye konuştu.

Kaplan, konut bayanlarını pandemide paklığa kendilerini fazla kaptırmamaları konusunda uyardı.