Perşembe brifingi: Gazze yardımı nerede?

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
Neden Gazze'ye daha fazla yardım gitmiyor?

BM, Gazze sınırında veya yakınında 2,2 milyon insanı doyurmaya yetecek kadar yiyeceğin bulunduğunu söyledi. Ancak Temmuz ortasına kadar 1,1 milyon kadar insan ölümcül açlıkla karşı karşıya kalabilir.

Yardım çalışanları, İsrail'in güvenlik kontrol noktalarından aktif savaş bölgesine kadar teslimat sürecinin her noktasında zorluklarla karşılaştıklarını söylüyor.

Uzmanlara göre karadan teslimat en verimli ve uygun maliyetli yol. Ancak düzenli olarak yalnızca iki giriş noktası açıktır ve her ikisi de güneydedir. Mısır'daki depolara yüklenen kamyonların birden fazla güvenlik kontrolünden geçmesi, onlarca kilometre yol kat etmesi ve birden fazla duraklama yapması gerekiyor; bu da üç hafta sürebiliyor.

Yardım kuruluşları, İsrail'in kısıtlamaları, güvenlik sorunları ve kötü yol koşullarını gerekçe göstererek kuzey Gazze Şeridi'ne teslimatları büyük ölçüde durdurdu.

Askeri operasyonlar teslimatları engelleyebiliyor ve konvoylar sıklıkla şiddete maruz kalıyor. Yukarıdaki grafik, ölüm ve yıkımın yardım dağıtımlarını etkilediği yerleri gösteriyor.

UNRWA ve ABD'li yetkililer, polis eskortlarının yardımı olmadan yardım dağıtmanın son derece zor olduğunu ve sağladıkları güvenliğin konvoyları kalabalıktan korumak için gerekli olduğunu söyledi. İsrail, BM yardım konvoyuna eşlik eden Filistinli görevlilere saldırdı. Güvenlik güçlerinin eksikliği, organize suç çetelerinin yardımları çalmasına veya konvoylara saldırmasına olanak tanıyor.

El Şifa: İsrail'in Gazze'nin en büyük hastanesine yönelik baskını üçüncü gününe giriyor. Bölgedeki kanunsuzluğun yükünü Filistinli siviller çekiyor.

ABD daha fazla elektrikli araç için baskı yapıyor

Biden yönetimi dün ABD tarihinin en önemli iklim düzenlemelerinden birini kabul etti. Kurallar, 2032 yılına kadar satılan yeni otomobillerin ve hafif kamyonların çoğunun tamamen elektrikli veya hibrit araçlar olmasını sağlamayı amaçlıyor.

ABD Çevre Koruma Ajansı'na göre kurallar, egzoz kirliliği sınırlarını kademeli olarak sıkılaştıracak ve önümüzdeki 30 yıl içinde 7 milyar tondan fazla karbondioksit emisyonunu önleyecek. Bu, ABD'nin ürettiği tüm sera gazlarının bir yıl boyunca ortadan kaldırılmasına eşdeğer olacaktır.

Siyaset: Elektrikli araçlar, Başkan Biden'ın ABD emisyonlarını bu on yılın sonuna kadar yarıya indirme çabalarının merkezinde yer alıyor. Ancak Donald Trump, başkanlık kampanyası sırasında elektrikli araçları elektrikli araçlarla ilgili asılsız iddialarla silah haline getirmeye çalıştı.

Anakaralılar Hong Kong'a akın ediyor

Bazı yabancı gurbetçiler için Pekin'in yönetişim üzerinde daha fazla nüfuz sahibi olması nedeniyle Hong Kong çekiciliğini kaybetti. Şehir, uluslararası profesyonelleri “üstün yetenek” vizesiyle çekmeye çalıştığında, başvuranların yüzde 95'i daha iyi işler ve daha fazla özgürlük arayan anakara Çinlileriydi.

Mod: Hong Kong derin bir karamsarlıkla karşı karşıya; ekonomi zor durumda ama Pekin yanlısı hükümet ulusal güvenliğe odaklandı.

DAHA FAZLA ÖNE ÇIKAN HABER

Sanatçının avukatı, asıl meselenin bu olduğunu, eserin zorunlu olarak ayrımcı olduğunu savundu. Erkeklerin kuruluma erişimini engelleyerek, farklı bir şekilde de olsa yine de deneyimlemelerine olanak tanıdı.

Yaşanan Hayatlar: David Breashears, tüm zamanların en çok hasılat yapan IMAX belgeseli “Everest”in yapımcılığını üstlenmek için dünyanın en yüksek dağının eteklerinde ölümü göze aldı. 68 yaşında vefat etti.

Sohbet başlatıcı

• Saç ilhamı: Islak dalgalar ve kıvırcık kefal son moda haftalarının en iyi saç stillerinden bazıları oldu.

• Yolcu gemileri: Birçoğunun hapishane hücreleri ve morglar gibi beklenmedik özellikleri var.

• Abel Ödülü: Bir Fransız matematikçi, evrendeki rastgeleliği anlama konusundaki ilerlemelerinden dolayı matematik alanında en büyük ödülü aldı.
SANAT VE FİKİRLER
Netflix'te '3 Beden Sorunu'

Çinli yazar Liu Cixin'in bilim kurgu üçlemesi “Remembrance of Earth's Past”a dayanan “3-Beden Problemi” Netflix'e geliyor. Uzay istilası destanı, 1960'ların Çin'inde, Kültür Devrimi'nin çalkantıları sırasında başlıyor ve Dünya'da fanatik, tarikat benzeri bir takipçi kitlesi oluşturan üstün bir uzaylı ırkını konu alıyor.

“Game of Thrones” ve Alexander Woo'nun (“True Blood”) arkasındaki ikili tarafından uyarlanan ilk sezon bugün yayınlandı. Eleştirmenimiz bunun teknik ve sıkıştırma açısından bir başyapıt olduğunu söylüyor. Gösteri, Liu'nun icatlarını ve fizik açıklayıcılarını görsel ihtişam, heyecan ve hayranlık uyandıran anlarla uyarlıyor.

ÖNERİLER