Polonya, Avrupa Parlamentosu’nda sergilenen iki foto muhabirinin çekimlerinde sınırdaki göçmenlerin dramı

Namik

Üye
BRÜKSEL – Yapraklar ve çalılar arasında uzanan termal battaniyeler ve ağaç gövdelerine bağlı serum torbaları, çünkü ihtiyaç duyduklarında onları mültecilere bağlamanın “en pratik yolu”. Daha sonra Müslüman mezarlığına eşlik eden beyaz tabutlu çocuklar veya soğuktan ve nemden tabanları yanmış ayaklar ve göçmenleri engellemek için dikilen ayırma bariyerinin yanına askerler.

Geri itmek yasa dışıdır, yardım etmek yasaldır. Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nda bugüne kadar serginin çekimlerinin anlattığı şey bu. Avrupa kurumlarının kalbine Belarus üzerinden Avrupa’ya ulaşmaya çalışan binlerce Orta Doğulu, Afrikalı ve Asyalı insanın dramını getiren Avrupa Parlamentosu Üyesi Janina Ochojska tarafından organize ediliyor. Burada, 2021 yazından bu yana insanlar, sistematik olarak insanları bir tarafa veya diğer tarafa geri itmekle suçlanan iki ülke ajanlarından kaçmak için sınırın geçtiği Bialowieza ormanlarında gece ve karda bile saklanıyorlar. Afganistan, Yemen, Suriye, Irak, Demokratik Kongo Cumhuriyeti veya Etiyopya gibi çatışmalardan etkilenen ülkelerden gelen kadınlara, çocuklara, yaşlılara veya hastalara yönelik sığınma taleplerini de reddediyor.

Reddetmeler. Geçen Aralık ayında bir raporda Polonya polisi, mültecileri elli bin kez sınıra geri getirdiklerini itiraf etti. Sınırın yalnızca Polonya tarafındaki fenomeni açıklayan görüntülerin yazarları, Gazeta Wyborcza’nın foto muhabiri Agnieszka Sadowska ve STK’nın fotoğrafçısı ve gönüllüsü “kik” Wojtek Radwanski, hem mültecilerin çektiklerine hem de insani yardım kuruluşlarının hükümet politikaları tarafından kriminalize edilen insanlara ulaşmadaki zorluklarına tanık oldu.

Şahit. 2022 kışında bir aydan fazla ormanda kalan Suriyeli mülteci Dire Mohammad, “Bu görüntüler bana acı çekmiyor, kesinlikle gönüllülerin muazzam çalışmalarını yansıtıyor” diyor ve soyadını açıklamamasını istiyor. hayatını tehlikeye atmak. ailesi kendi ülkesinde. Reddedilmelerin yasal olduğuna karar verenler, siyasetçiler üzerinde baskı kurabilecek tek kişi olan kamuoyuna yönelik bu fotoğrafların önünde fikirlerini değiştirmeyeceklerini ekliyor.

gönüllü. Sınıra yakın bir kasaba olan Hajnòwka’nın hastanesinde gönüllü olan Kasia Poskrobko, “Mülteciler gelmeye başladığında kendimi onlara adamak için işimden ayrıldım” diyor. “Bu görüntülere bakıyorum ve ağlayacak gibi oluyorum – yine kadın diyor, göçmenler bana hikayelerini anlatırken karşılayamayacağım bir lüks, çünkü onlar için güçlü olmalıyız”.

Suçlamalar. Avrupa Parlamentosu Üyesi Ochojska, Avrupa Birliği’ni ve Polonya hükümetini “kağıt üzerinde yasak ama pratikte uygulanan” retlere izin vermekle suçluyor. Bir kale haline geliyoruz ve siyaset – gözlemliyor – alternatifler bulmak istemiyor gibi görünüyor ”. Ve Polonya medyasındakilere ve özellikle sizi bu saatlerde dolaylı olarak Rusya’yı desteklemekle suçlayan hükümete en yakın kişilere, ülkeyi istikrarsızlaştırmak için Beyaz Rusya ile birlikte Polonya sınırına göçmen akışını kasten kolaylaştırmakla sorumlu tutulan hükümete, MEP yanıtlıyor: “Moskova’nın Belarus’un bu krizi tetiklemesine yardım ettiği yadsınamaz ama şimdi Ukrayna’daki savaşı düşünmekle de daha meşgul. Ancak öte yandan rota açıldı ve çaresizce ülkelerini terk etmek isteyenler rotayı kullanmaya devam edecek. Bu insanlara yardım etmek AB’ye düşüyor” dedi.

* Alessandra Fabbretti, Dire ajansı