Prof. Dr. Hüseyin Koçak: Türkiye’de 30 bin hasta organ bekleme sırasında

sagliksal

Aktif Üye
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Nefroloğu Prof. Dr. Hüseyin Koçak, Türkiye’de 30 bin 64 hastanın hastanın organ bağışı beklediğini söylemiş oldu. Prof. Dr. Koçak, Türkiye’de 1 Kasım 2021 prestijiyle, 23 bin 16 böbrek, 2 bin 384 karaciğer, bin 300 kalp, 155 karaciğer, 285 pankreas, 2 bin 922 kornea, 2 kalp kapağı olmak üzere 30 bin 64 hastanın organ bağışı beklediğini kaydetti.

Koçak, ülkemizde organ bağış oranının pek düşük olduğunu belirterek, “Organ Bağışı Haftası’nda bilhassa halkımıza 30 binden çok insanımızın organ bekleme sırasında yer aldığını duyurmak istedik. Bir beşere organ bağışı yapmak, onun ömrünü kurtarmak manasına geliyor. ÛÛÛÛBizi memnun eden olaylar da yaşıyoruz. 30 yıl evvel ağabeyinden böbrek nakli olarak hayata tutunan hastamız, bugün merkezimizi ziyaret etti. çok sağlıklı” dedi.

”Organ bekleyen hastalarımız pandemiden en çok etkilenen kesim oldu”

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Uyum Ünite Sorumlusu Uzm. Nilgün Bilal, ülke çapında binlerce hastanın organ beklediğini söylemiş oldu. Koronavirüs niçiniyle yaklaşık 2 yıldır organ bekleyen hastaların daha fazla mağdur olduklarını belirten Bilal, “Organ bekleyen hastalarımız Covid-19’dan en çok etkilenen kesim oldu. Organ bağışının artmasını ve toplumun farkındalığını artırmak istiyoruz. Bu yıl da Organ Bağış Haftası’nda aktiflik ve eğitimler düzenliyoruz. 30 yıl evvel böbrek nakli olan Hasan Sapmaz isimli hastamızın ziyareti bizi pek duygulandırdı” dedi.

Ağabeyinden böbrek bağışı hayata bağladı

Konya’nın Doğanhisar ilçesinde, 3 Mart 1991’de hastalandığını, ailesinin Konya Akşehir Devlet Hastanesi’ne götürdüğünü söz eden Hasan Sapmaz (47) ise, “Orada kronik böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne geldim. Testlerim yapıldı ve organ nakli olmam gerektiği söylendi. Kardeşlerim bağışçı olmak istediklerini söylemiş olduler. Yapılan testler kararında ağabeyim İsmet Sapmaz’ın (49) verici olmaya uygun olduğu tespit edildi. 30 yıl 2 gün evvel ağabeyimden alınan bir böbrek bana nakledildi” diye konuştu.

”Herkesi organ bağışı yapmaya davet ediyorum”

Nakilden iki yıl daha sonra tabipleriyle görüşüp, futbol oynamasında sakınca olmadığını öğrendiğini anlatan Sapmaz, “daha sonrasında 25 yıl aralıksız futbol oynadım. 1998 yılında evlendim. İki kız evladım dünyaya geldi. Şu an sağlıklı ve memnun bir ömrüm var. Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi’nin kurucusu merhum Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu ve onun yetiştirdiği tüm hekimlerime hayli teşekkür ediyorum. Herkesi organ bağışı yapmaya davet ediyorum. Organ bağışlayarak bir hayat kurtaracaklarını bilsinler. Ben organ nakilli biri olarak 1993 yılından beri eczacı kalfası olarak çalışıyorum, hiç bir badire yaşamadım. Bana böbreğini bağışlayıp hayata bağlayan ağabeyime ve hekimlerime sonsuz teşekkür ediyorum. ‘İkinci yaşamım’ dediğim nakil daha sonrası yaşım 30, herkese teşekkür ediyorum” tabirini kullandı. (DHA)