Prof. Dr. Osman Müftüoğlu yazdı: Bellek kaybını ertelemek için yapılacak 10 şey

sagliksal

Aktif Üye
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Alzheimer hastalığına ait kaleme aldığı yazısında, “bellek kaybını ertelemek için yapılacak 10 şeyi” sıraladı.

Alzheimer hastalığının günümüz tıbbının en değerli ilgi alanlarından biri olduğunu bunun esas sebebin de ortalama ömür mühletinin uzaması olduğunu tabir eden Müftüoğlu şunları kaydetti:

“80’li, 90’lı yaşları kucaklayanların sayıca çoğalması… Ne var ki yaş ilerledikçe ‘beyin/bellek fonksiyonlarımız’ da öbür işlevlerimiz üzere yavaş yavaş gerilemeye başlıyor. Bu gerilemenin hızlandığı durumlarda da maalesef ‘bellek kaybımız’ önemli boyutlara ulaşabiliyor.

Geçtiğimiz 21 Eylül’de Dünya Alzheimer Günü niçiniyle ‘yaşlanmaya bağlı bellek kaybı’ sorunu bir daha gündemdeydi. Bir iç hastalıkları uzmanı olarak direkt benim alanıma girmese de -nörolog arkadaşlarımın da izniyle- yalnızca Alzheimer’ı değil öbür sebeplere bağlı bellek kaybını erteleyebilmenin de aslında bir ölçüde bizim elimizde olduğunu size bir daha hatırlatmak isterim. Bellek kaybını ve olağan ki Alzheimer’ı da ertelemek için yapmamız gereken birinci 10 şeyi yandaki kutuda özetlemek gerekirse özetledim. Lütfen yaşı 50’yi hatta 40’ı geçen herkes o kutuyu kesip saklasın. Lakin sık sık, tekrar yeniden bakmayı da unutmasın(!) Çünkü nöroloji uzmanları, ‘ALZHEİMER ARTIK BİR ‘ORTA YAŞ HASTALIĞI’ OLARAK DA KABUL EDİLMELİ’ diyorlar. Bana gelince… ’70 YAŞ, ORTA YAŞ!’ argümanı ile yola çıkan biri olarak ben bu fikre gönülden ve oldukçatan katıldım bile.”

Prof. Müftüoğlu, bellek kaybını ertelemek için yapılacak 10 şeyi şöyleki sıraladı:

1. Gerçek beslen.
  2. Hareketsiz kalma.
  3. Uykuna dikkat et.
  4. Depresyon/kaygıdan uzak dur.
  5. Huzura odaklan.
  6. Diyabete dikkat et.
  7. Tansiyonunu ihtimamla izle.
  8. Göbek bağlama.
  9. Öğrenmeyi bırakma.
  10. Sigaraya yaklaşma.