Sudan: Bir yıl boyunca 24 milyon çocuk şiddet ve istismara maruz kaldı; bu, dünyadaki en ciddi çocuk yerinden edilme krizidir

Namik

Üye
ROMA – Sudan'da silahlı çatışmanın başlamasından neredeyse 12 ay sonra 24 milyon çocuk hâlâ savaşın vahşetine ve yaşam, korunma, eğitim ve sağlık hakkı ihlallerine maruz kalıyor. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi (ÇHS), bu da bugün bile çok sayıda küçük çocuğun hem Sudan Silahlı Kuvvetlerinde hem de Hızlı Destek Kuvvetlerinde savaşmak üzere nasıl zorla askere alındığını vurguluyor.

Şiddet. Etnik cinayetler de dahil olmak üzere toplu katliamlar, çocuklar da dahil olmak üzere sivillere tecavüz, yardım dağıtmaları defalarca engellenen insani yardım çalışanlarının önündeki sürekli engeller: bu, Sudanlıların bir yıldır maruz kaldığı ihlallerin yalnızca kısmi bir listesi. Birleşmiş Milletler nesiller arası bir felaketten bahsediyor. GöreUnicef 14 milyon çocuk çaresizce insani yardıma ihtiyaç duyuyor, 19 milyonu artık okula gidemiyor ve 4 milyonu yerinden edilmiş durumda; böylece Hartum'da başlayan savaş dünyadaki en ciddi çocuk yerinden edilme krizini yarattı. Yiyecek ve içme suyu sıkıntısı var; 3,7 milyon çocuk yetersiz besleniyor ve bunların 730 bini yaşamı en tehdit eden form olan akut israftan etkileniyor. Durumu daha da kötüleştiren ise Sudanlıların üçte ikisinin sağlık hizmetlerine erişememesi ve hayat kurtaran ilaçlar da dahil olmak üzere tıbbi malzeme eksikliği nedeniyle hastanelerin yaklaşık yüzde 70'inin tam kapasiteyle çalışmayı durdurması.

Çocuklarda kriz. Bir yıl öncesine kıyasla öldürülen veya cinsel şiddet mağduru olan küçük çocukların sayısında keskin bir artış yaşandı. Gençlerin maruz kaldığı diğer tehlike ise zorla askere alınmadır. Suç özellikle Darfur'da yaygın, ancak ülkenin diğer bölgelerinde de çocukların silah altına alındığı olaylar yaşandı. Okulların tamamına yakını yıkılmış, ayakta kalanlar ise mülteci toplama merkezi olarak kullanıldığı için ders olarak kullanılamıyor. Savaş gibi kırılgan bağlamlarda çocuklar okula gitmeyi bıraktıklarında daha az korunuyorlar ve aynı zamanda cinsel sömürüye karşı daha savunmasız oluyorlar.

Uluslararası yükümlülükler. Ekim 2023'te Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, insani yardım çalışanlarının engelsiz erişimine izin vermek ve birbirleriyle savaşan iki güç arasındaki müzakerelerde ilerlemek için başta çocuklar olmak üzere sivillere karşı suç işleyenlerin yargılanması için bir soruşturma komisyonu kurdu. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Sudan'daki savaş sırasında işlenen bazı suiistimallerin savaş suçu teşkil ettiği konusunda daha önce uyarıda bulunmuştu. Bu nedenle, tüm uluslararası insancıl hukuk ihlallerini belgeleyecek ve sorumluları adalet önüne çıkaracak bir soruşturma komisyonuna ihtiyaç duyulmaktadır.