Sudan hükümeti: Ömer el-Beşir’in destekçilerinin darbe teşebbüsünü önledik

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
Sudan hükümeti, eski Devlet Lideri Ömer el-Beşir’in destekçilerinin askeri darbe teşebbüsünün önlendiğini ve ülkede durumun denetim altına alındığını deklare etti.

birinci vakit içinderda devlet televizyonundan yapılan açıklamada, “Başarısız bir darbe teşebbüsü oldu ve halk buna karşı çıkmalı” denildi, öteki detay verilmedi.

Üst seviye bir hükümet yetkilisi Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada, darbe teşebbüsünde bulunanların devlet radyosu binasını ele geçirmeye çalıştığını lakin bunu başaramadıklarını söylemiş oldu.

Üst seviye bir askeri yetkili ise bir küme subayın darbe teşebbüsünde bulunduklarını ve “derhal bakılırsavden alındıklarını” belirtti.

رئاسة الوزراء: احباط محاولة انقلابية

صرح مصدر مأذون في رئاسة مجلس الوزراء ان السلطات الأمنية والعسكرية قد افشلت محاولة انقلابية فجر اليوم، وان الاوضاع تحت السيطرة وتم اعتقال المتورطين فيها ويجري التحقيق معهم. سنوافيكم بالتفاصيل.#سونا #السودان pic.twitter.com/VsnGmoefTZ

— SUDAN News Agency (SUNA)
🇸🇩
(@SUNA_AGENCY) September 21, 2021

Sudan Haber Ajansı’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda da “Cumhurbaşkanlığı Bakanlar Kurulu’ndaki bir yetkili bugün sabahın erken saatlerinde darbe teşebbüsünün önlendiğini ve durumun denetim altına alındığını söylemiş oldu. Yetkiliye bakılırsa darbe teşebbüsüne karışanlar gözaltına alındı ve soruşturma sürüyor” sözleri yer aldı.

Egemenlik Kurulu Sözcüsü Muhammed El Faki, de darbe teşebbüsüne karışan zanlıların sorgusunun devam ettiğini deklare etti.

Başşehir Hartum’un merkezinde trafiğin olağan olduğu belirtiliyor.

Sudan güvenlik güçleri Nil Irmağı üstündeki Hartum’u ülkenin en büyük ikinci kenti Omdurman’a bağlayan köprüleri kapattı.

Ömer el-Beşir darbeyle devrilmişti

Sudan, Ömer el-Beşir’in devrildiği Nisan 2019’daki darbe daha sonrası kurulan geçiş hükümeti tarafınca yönetiliyor. Bu hükümette hem siviller tıpkı vakitte askerlerin temsilcileri bulunuyor.

Son aylarda Sudan idaresi, Memleketler arası Para Fonu’ndan (IMF) borç alabilmek için kimi ekonomik tedbirler almıştı.

IMF dayanaklı tedbirlere ve hayat pahalılığına karşı çeşitli şovlar düzenlenmişti.

• Sudan’a ‘kimyasal saldırı’ suçlaması
  • Sudan ordusu eylemcilerden barikatları kaldırmalarını istedi
  • Afrika Birliği, Sudan’ın üyeliğini askıya aldı
  • Sudan Askeri Geçiş Kurulu: Darbe teşebbüsü engellendi