Sudan: Médecins Sans Frontières tarafından desteklenen Hartum’un güneyindeki üniversite hastanesini kapattı ve yeniden açtı

Namik

Üye
ROMA – Güney Hartum’daki Bashair Üniversitesi Hastanesi’nde acil cerrahi ekip Sınırsız Doktorlar (MSF), Sudanlı personel ve gönüllülerden oluşan bir ağ ile birlikte, her gün 24 saat kesintisiz ameliyatlar gerçekleştirerek 240 travma hastasını tedavi etti. Başkentin kentsel bölgelerinde meydana gelen patlamalar veya devam eden hava saldırılarının yol açtığı yaralanmalar veya kurşun yaralarıyla çok sayıda yaralı hastaneye geldi. 15 Nisan’da çatışmalar patlak verdiğinde, hastane geçici olarak kapanmak zorunda kalırken, ülkenin diğer bölgeleri de dahil olmak üzere diğer sağlık tesisleri çatışmadan kaçan personel eksikliği veya hareket zorluklarından dolayı ciddi şekilde hasar gördü veya faaliyette kalmakta zorlandı.

Risklere rağmen çalışıyoruz. MSF’nin Sudan’daki acil durum koordinatörü Will Harper, “Doktorlar ve hemşireler, aynı zamanda toplulukların en gençleri, güvenlik nedeniyle kapatıldıktan ve personel ayrıldıktan sonra hastaneyi yeniden başlatmaya karar verdiler – cerrahi ekip Sudan’ın güneyindeki bölgeye ulaştığında” diyor. Hartum, risklere rağmen insanların yoğun bir şekilde çalıştığı bir hastane bulduk. Onlara katıldık ve halk için sağlık ve cerrahi bakımı hayat kurtarıcı hale getirmek için yan yana hareket ettik”. MSF doktoru Hisham Eid, “Geldiğimizde durum kaotikti” diye ekledi. Şimdi durum düzeliyor ve birçok hastaya verimli bir şekilde hizmet edebiliyoruz.”

Çok sayıda kurşun ve bıçak darbesiyle yaralandı. MSF ekibinin hastanede göreve başladığı 9 Mayıs’tan bu yana, günde yaklaşık dördü büyük olmak üzere 240’tan fazla ameliyat gerçekleştirildi. MSF cerrahı Dr. Shahzid Majeed, “Silahla ve bıçakla yaralanan ve durumu çok kritik olan ve ameliyat edilmeden hayatta kalamayacak birçok hasta gördük” diyor. “Göğüs, karın, karaciğer, dalak, böbrekler, bağırsaklardaki yaralanmalardan ve aynı zamanda hastanın öleceği veya bir uzvunu kaybedeceği damar rekonstrüksiyon ameliyatlarından bahsediyoruz.”

Çalışmaya devam etmek zor. Hayat kurtarıcı tıbbi bakım sağlamaya devam etmek için cerrahi ekip ve sağlık personelinin gerekli malzemelere sahip olmasını sağlamak çok zordur. MSF ve diğer kuruluşlar, halihazırda ülkede bulunan stoklardan yararlanarak Hartum ve diğer bölgelerdeki hastanelere tıbbi malzeme bağışladı. Sudan’da yeni tedarikler için lojistik ve idari gecikmeler artık ciddi bir sorun teşkil ediyor. Jeneratörler için yakıt, en hafif deyimiyle elektrik kesintili olduğundan, büyük bir gerekliliktir.

Günlük zorluk: enfeksiyon kontrolü. “Yerel personelin bakım ve çalışma kalitesini iyileştirmeyi başardık. Artık her gün kesintisiz ameliyat yapıyoruz. MSF’den Harper, çok sayıda ameliyatın yanı sıra, herhangi bir hastanede günlük bir zorluk olan ve su, elektrik ve tıbbi malzemelerin sınırlı olduğu durumlarda daha da zor olan ameliyat sonrası bakımı ve enfeksiyon kontrolünü de artırdık” diyerek sözlerini sonlandırıyor. Çatışmaların hız kesmeden devam etmesiyle, daha fazla hayat kurtarmak ve yaralıların çok ihtiyaç duyulan tıbbi bakıma erişimini sağlamak için daha fazla tıbbi malzeme ve sağlık personelinin en çok ihtiyaç duyulan bölgelere ulaşması gerekiyor.

Sudan’da MSF. Hartum’daki tıbbi-cerrahi faaliyet, MSF’nin şu anda başkent, Kuzey Darfur, Batı Darfur, Orta Darfur, El Cezire, Mavi Nil Eyaleti, Gedaref Eyaleti’nde hastanelerin desteği dahil olmak üzere yürütmekte olduğu birçok müdahaleden sadece bir tanesidir. sağlık merkezleri ve gezici kliniklerin yönetimi, temel ihtiyaçların sağlanması ve su ve sanitasyon ile ilgili müdahalelerin yürütülmesi. MSF, Sudan’da kalmaya ve bu krizden etkilenenlere tıbbi ve insani yardım sağlamaya devam etmeye kararlı.