Suriye, evsiz aileler için 1.296 çadırlık bir konvoy ülkeye giriyor: şu anda yardım deprem öncesi bile değil

Namik

Üye
ROMA – Bir insani yardım konvoyu Sınırsız Doktorlar 14 tırdan oluşan (MSF), bugün Türkiye’den Suriye’nin kuzeybatısına Hamam sınır kapısından girdi. Bu ilk konvoy, depremde evsiz kalan aileler (en az 5 kişilik) için 1.296 çadır ve onları soğuktan korumak için bir o kadar da kış kiti taşıyor. Önümüzdeki günlerde tıbbi ve tıbbi olmayan malzemelerle daha fazla MSF yardım konvoyunun gelmesi bekleniyor. Ancak MSF, insani krizin boyutuyla başa çıkmak için acilen tedarik hacminin artırılması gerektiği konusunda uyarıyor. Depremi takip eden on gün içinde, sınırı geçerek kuzeybatı Suriye’ye giden tır sayısı 2022 ortalamasının altında kaldı. 10 yılı aşkın süredir bölgede bulunan MSF ekipleri acil duruma anında müdahale edebildi. MSF konvoyunun sınırı geçmesinin, ABD’nin desteğiyle mümkün olduğunu unutmamak önemlidir. Al EminMSF’nin ortağı Suriyeli bir STK.

Büyük karşılanmamış yardım ihtiyaçları. Hastanelere yaklaşık 12 ton (4.000 metreküp) cerrahi ekipman ve ilaç bağışlayarak acil durum malzemelerimizi üç günde boşalttık. MSF’nin Suriye’deki misyon başkanı Hakim Khaldi, “Ekiplerimiz, erzak bitene kadar bölgedeki sağlık tesislerine destek verdi” dedi. “Ama dışarıdan herhangi bir yardım görmedik. Şu an için önemsiz miktarda yardım geliyor.” MSF ekipleri, yardım için karşılanmamış büyük ihtiyaçlar belirledi. Her şeyden önce, 6 Şubat depremiyle yerinden edilen 180.000 kişinin, 12 yıllık savaş nedeniyle yerinden edilen ve halihazırda istikrarsız koşullarda yaşayan iki milyon kişiye katıldığı düşünülürse, barınma ve uygun hijyen koşullarına erişim garanti edilmiyor. MSF şu anda İdlib’in kuzeyindeki beş kabul merkezinde yaşayan insanlara yardım ve tıbbi destek sağlıyor, tıbbi tedavi sağlıyor ve çadır, su, ekmek, battaniye, şilte ve yangın söndürücü dağıtıyor. Hem depremzedelerin hem de genel nüfusun sağlık hizmetlerine sürekli erişimini sağlamaya yönelik faaliyetler önümüzdeki hafta başlayacak.

Damlalık konusunda ona yardım et. Sınır ötesi mekanizma ile bölgeye yapılan insani yardımlar henüz deprem öncesi ortalama hacme ulaşmadı. BM verilerine göre, depremden beş gün sonra, komşu Türkiye’den insani yardım için BM koordineli bir sınır noktası olan Bab al-Hawa kapısından Suriye’ye yalnızca 10 kamyon girdi. 6-17 Şubat tarihleri arasında, altı Birleşmiş Milletler kuruluşu tarafından sağlanan toplam 178 kamyon dolusu yardım, Bab Al-Hawa ve Bab Al-Salama üzerinden kuzeybatı Suriye’den geçti. 2022’de Türkiye’den kuzeybatı Suriye’ye 7.566 tır dolusu yardım girdi, aynı dönemde ortalama 227 tır. Ayrıca, kuzeybatı Suriye’ye ulaşan 178 kamyonun bir kısmı deprem müdahalesinin bir parçası değil, önceden planlanmış teslimatlardı. 3 günlük sınırların kapatılmasından sonra bile, mevcut kamyon hacmi, felaketten önceki insani müdahaleye zar zor ulaşıyor..

Suriye ambargosunda ısrar etmek insanlık dışı.
5-6 Şubat gecesi meydana gelen yıkıcı depremin ardından dünyanın dört bir yanından en az 45 ülke acilen Türkiye’nin yardımına koştu. 12 yıldır devam eden bir savaşla parçalanmış, en fazla sayıda kurban vermiş olmasına ve bugün hala bir trajedinin ortasında bile önleyen bir ambargonun baskısına maruz kalan Suriye halkı için aynı şey olmadı. İncil’deki önermeler, koşulsuz yardımın herhangi bir şekli. Bu noktada depremin sonuçlarına ilişkin birkaç sayıyı hatırlamak gerekiyor: 7.8° büyüklüğünde, 46.500’den fazla can kaybı, 115.000 yaralı, 2 buçuk milyon mülteci, 24 milyon insan, yaklaşık 7.000 bina yıkıldı, mülk minimum 50 ile maksimum 85 milyar dolar arasında değişen hasar. Dolayısıyla Türkiye’de gösterilen o kutsal şevk, Suriye’de görülmedi. Ve bunun tek nedeni Batı’nın Beşar Esad hükümetini meşru olarak tanımamasıdır.

Suriye’ye getirilen kısıtlamalar. Sira, Avrupa Birliği tarafından ağır yaptırımlara tabi tutuluyor. Yardım gönderiliyor, ancak 2011’den beri ülke üzerinde baskı oluşturan ve her yıl teyit edilen ve önümüzdeki 1 Haziran’da sona erecek olan kısıtlamaları hafifletme niyeti görünmüyor. Bunlar çok ağır yaptırımlar ve bazı tahminlere göre yaklaşık bir milyon ölüme neden olmuş gibi görünen Saddam’ın Irak’ına uygulananlara eşit bir gaddarlık gösteriyorlar. Sınırlamalar şunlarla ilgilidir: petrol ihracatının engellenmesi; finansal işlemler; yardım için vazgeçilmez mallar ve temel ihtiyaçlar üzerindeki ambargo. Sonuç, yalnızca ülkeden kaçan göç akımlarını körükleyen açlık, sefalet, salgın hastalıklar, işsizlik.

Kısıtlayıcı önlemler şunları içerir:

Petrol ithalatına ambargo

– bazı yatırımlar üzerindeki kısıtlamalar,

– AB’de tutulan Suriye merkez bankası varlıklarının dondurulması

– dahili baskı için kullanılabilecek ekipman ve teknolojinin ihracatına getirilen kısıtlamalar

– telefon veya çevrimiçi iletişimin izlenmesi veya durdurulması için ekipman ve teknolojiler.

“A serisi ve B serisi kurbanları yok”. Bu gidişatın en büyük bedelini de kuşkusuz Suriye halkı, halkı ödüyor. Örneğin İdlib’de, Kuzey-Batı’da, Türkiye sınırına yakın, depremden ciddi şekilde etkilenen bir Suriye şehrinde, yardım almak yerine çok acil olacak birçok zorluk var. Ancak Halep’te, depremin tekrar yaşanacağı korkusuyla evlerine dönmek istemeyen binlerce insan Fransisken yapılarında barındırılıyor. Fransiskenlerin yönettiği yerlerde hala yiyecek ve battaniye dağıtılıyor, ancak “acil yardıma ihtiyacımız var”. Şam hükümeti, imkanların yetersizliği ve – kesinlikle – yaptırımlar nedeniyle bu durumla başa çıkamıyor. “Hope – Katolik esintili süreli yayına anlattı Zamanlar Halep’teki St. Francis of Assisi cemaati için çalışan Roula Mistrih, ABD ve Avrupa Birliği’nin, en azından ülkenin insani felaketi yönetmesine ve yeniden inşa etmesine yardımcı olmak için gerekli olan süre boyunca Şam’a yönelik tutumlarını yeniden gözden geçirmesidir. Depremin Suriyeli kurbanları, Türk mağdurlarının yanında ikinci sınıf sayılamaz” dedi.