Suriye: On üç yıllık savaşın ardından insani yardım sayesinde hayatta kalan insan sayısı hâlâ çok yüksek

Namik

Üye
ROMA – On üç yıldır devam eden çatışmalar, 16,7 milyon insanı hâlâ insani yardıma muhtaç durumda bırakırken, 15 milyon kişiyi, yani nüfusun yüzde 65'ini, sağlık hizmetlerine ihtiyaç duyuyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün açıklamasına göre bu, savaşın başladığı 2011 yılından bu yana görülen en yüksek rakam (DSÖ). Bütün bir nesil savaşın içine doğdu ve güvensizlik ve yoksunluktan başka bir şey bilmiyor. Şubat 2023'te Türkiye ve Suriye'yi vuran deprem, yıkımı ve acıyı daha da artırdı. Üstelik Ortadoğu'da İsrail ile Filistin arasındaki çatışmanın Ekim 2023'te yeniden ortaya çıkmasından bu yana, Suriye de özellikle kuzeydoğu ve kuzeybatı bölgelerinde daha da yüksek düzeyde bir güvensizlik yaşıyor.

Sağlık durumuna ilişkin veriler. Aslen Batı-Orta Suriye'deki Hama'dan olan Muna Ahmad, “Dört kez yerinden edildim” diyor. “Sadece bu savaşın bitmesini istiyorum böylece sonunda evime dönebilirim.” Bugün Suriye genelinde hastanelerin yalnızca yüzde 65'i ve birinci basamak sağlık merkezlerinin yüzde 62'si tam olarak faaliyet gösteriyor. Nüfusun ruh sağlığı açısından ödediği bedel çok yüksek; Dünya Sağlık Örgütü'ne göre depresyon ve strese bağlı rahatsızlık oranları sırasıyla yüzde 200 ve yüzde 600 oranında artıyor. Yaptırımlarla daha da kötüleşen ekonomik kriz, Suriyelilerin neredeyse yüzde 90'ını sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere temel hizmetlere bile erişim imkanından mahrum bırakarak yoksulluk içinde yaşıyor. “52 yaşındayım ama çok daha yaşlı görünüyorum. Ülkenin kuzeybatısındaki bir birinci basamak sağlık merkezinde çalışan bir hemşire, “On üç yıllık acının yüzüme yansıması kaçınılmazdır” diyor. Kocası 2012 yılında çatışma sırasında öldürüldü.

Yardım. DSÖ, 2023 yılı boyunca Suriye genelinde ambulanslar, hastane yatakları, ilaçlar ve solunum cihazları ile hemodiyaliz makineleri gibi tıbbi ekipmanlar dağıttı. Kuruluş ayrıca 2011 yılından bu yana yaklaşık 700.000 kişiye ruh sağlığı desteği sağladı ve 3.300'den fazla Suriyeliyi üreme ve çocuk sağlığı merkezlerinde tedavi etti. Geçen yıl, ciddi akut yetersiz beslenmeden muzdarip iki binin üzerinde çocuk, ülke geneline dağılmış 23 tesiste tedavi edildi. Bugün, BM kuruluşlarından DSÖ dahil sivil toplum kuruluşlarına kadar tüm insani yardım sektörünü etkileyen fon kesintileri bir dizi endişeye yol açıyor çünkü anne ve çocuk sağlığı, acil bakım, bulaşıcı hastalık kontrolü gibi temel hizmetlerin sağlanmasını tehdit ediyor. , ruh sağlığı ve kanser dahil bulaşıcı olmayan hastalıkların yönetimi.

Finansman kesintileri. İnsani sağlık faaliyetlerine ayrılan fon, 2022 ile 2023 arasında yüzde 27'den fazla azaldı ve 2024'te de yüzde 30 daha azalması bekleniyor. Yalnızca kuzeybatı Suriye'de, on beş hastane 2023'te faaliyetlerini askıya aldı ve diğer pek çok hastane, eksikleri nedeniyle 2024'te kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. onları tamamen çalışır hale getirmek için para. Ülkenin kuzeybatısı tamamen bağışçı finansmanına bağımlı; bu başarısız olursa iki milyon insan hayat kurtaran ve acil sağlık hizmetlerine erişimini kaybedebilir. 2024 yılında DSÖ'nün Suriye'de çalışmaya devam etmek ve sağlık hizmetlerinin sürekliliğini, kalitesini ve erişilebilirliğini desteklemek için neredeyse 80 milyon ABD dolarına ihtiyacı var. Suriyeliler için zaten çok kritik olan durumun felakete dönüşmesi ancak bu şekilde önlenebilir.