Suudi Arabistan, örtülü Türk eserleri boykotundan geri adım attı

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Suudi Arabistan, örtülü Türk eserleri boykotundan geri adım attı
Türkiye son devirde dış siyasette yeni bir yola girdi.

Özellikle komşu ve Körfez ülkeleri olan bağlantılarda bir daha bir gelişme kelam konusu.

Bu kapsamda karşılıklı adımlar atılıyor.

Körfez ile bağlantılarda yeni dönem

Bunlardan en mühimleri de yakın vakitte İsrail, BAE ve Mısır ile bağlantılarda yaşananlar oldu. Son olarak Suudi Arabistan ile de münasebetlerde yeni bir periyoda giriliyor.

Örtülü ambargolar sona erecek

Cemal Kaşıkçı davasının Suudi makamlara devredilmesinin akabinde Suud idaresi Türkiye’ye karşı uyguladıkları örtülü ambargolardan geri adım atıyor.

Türk mamüllerine 2020 yılının başında uygulamaya başladığı boykot süreci sona eriyor.

Bu adımın ise Ramazan Bayrmı’nın çabucak akabinde gelmesi bekleniyor.

Piyasa aktörleri durumdan memnun

İhracatçılar, bu gelişimin akabinde kısa müddette ticarette eski düzeye ulaşacaklarını lisana getiriyor.

Normalleşme süreci, ekonomik alakaları de olumlu etkileyecek. Kesim temsilcileri daha evvel Suudi Arabistan’a en çok 2,7 milyar dolara ulaşan ihracatın, 12 aylık dönemde 3 milyar doları yakalamasının mümkün olacağını lisana getiriyorlar.

THY yeni seffefr planlarını hazırladı

Türk Hava Yolları (THY) da bu kapsamda sefer planlarını oluşturdu.

Dünya gazetesinden İmam Güneş’in haberine nazaran THY, Suudi Arabistan kentlerine olan sefer sayılarını mayıs ayı başı itibariyle artıracak.

Pandeminin başladığı birinci günlerde Avrupa ülkelerine uçuşlarını durduran Saudi Arabian Airlines, olağanlaşmanın başlamasıyla Türkiye’de etkin etmediği uçuşları Mayıs ayında açmaya hazırlanıyor.

Şirketin, İstanbul Havalimanı’nda operasyon hazırlığına başladığı öğrenildi. Bilhassa hac turizmi niçiniyle, mayıs ayının birinci günlerinden itibaren seferlerin başlaması bekleniyor.