Ünlü Komedyen Şahan Gökbakar, TDK Yeni Sözlüğündeki ‘Kirli’ Sözünün Tarifine Büyük Reaksiyon Gösterdi!

TDK’nın resmi sitesinde, yani yeni sözlüğümüzde ‘kirli’ sözünün ikinci tarifi yıllardır birebir: ‘Aybaşı durumunda bulunan (kadın).’

İşte Şahan Gökbakar da dün akşam bu mevzuyu yinedan gündeme getirmiş ve ünlülerin de desteklediği bir reaksiyon göstermiş.

Türk Lisan Kurumu, birtakım sözlere yaptığı tariflerle vakit zaman gündem oluyor; kesin birinden birine denk gelmişsinizdir.

Hatta geçtiğimiz senelerda ‘müsait’ sözünü ‘Flört etmeye hazır olan, basitçe flört edebilen kadın’ biçiminde tanımlayan Türk Lisan Kurumu bu yüzden oldukça reaksiyon çekmişti.

Buna karşın şu an sitelerine girip ‘müsait’ sözünü arattığınızda tarifi hala şöyleki:

İnanılır üzere değil!

Pekala, bir daha geçtiğimiz senelerda tarifini yaptıkları ‘kirli’ sözü değişmiş mi? Doğal ki hayır!

Bu nasıl bir zihniyet, sahiden anlayabilmiş değiliz…

İşte Şahan Gökbakar da bu mevzuyu yenidendan gündeme getirmiş dün ve şöyleki isyan etmiş şimdiki sözlükteki ‘kirli’ sözünün tanımına!

‘Buna inanamadım ve kendim girdim baktım. Baya bu biçimde yazıyor. 2 numaralı mana nedir bu biçimde ya?! Türk Lisan Kurumu bence 4 numaralı mana olarak da ‘bizim zihniyetimiz’ yazmalısınız… BAYANLAR hiç bir periyotta ve durumda KİRLİ DEĞİLDİR…

Not: Açıklama olarak ‘halkın aşikâr bir kısmının kullandığı manadır, o niçinle yazdık’ diyebilirsiniz. Ben size halkın büyük bir kesitinin kullandığı ve topluma yerleşmiş diğer sözler de söylerim ancak yazmıyor sözlüğünüzde… örneğin Gevrek=Simit yahut Çiğdem=Ay çekirdeği üzere… O niçinle hayli gerekli değil bence çıkabilir, hoş bir hareket olur…’

Akabinde da beşerler da şu usul yorumlar yapmış:

????

????

????

Bu tanımlar ve bu zihniyetler ne vakit bitecek sanki?

Sorsan 2021 yılındayız, ancak bakarsan 1000 yıl gerideyiz!