Ukrayna tansiyonu: Putin’e bakılırsa ABD Rusya’yı savaşın içine çekmeye çalışıyor

UyduYayini

Global Mod
Global Mod
Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, ABD’yi ülkesini Ukrayna ile bir savaşın içine çekmeye çalışmakla suçladı.

Putin, son haftalarda Ukrayna kriziyle ilgili yaptığı birinci değerli açıklamada Amerika’nın hedefinin, tansiyonu Rusya’ya daha fazla ambargo uygulamak için mazeret olarak kullanmak olduğunu savundu.

Putin ayrıyeten, ABD’nin Avrupa’daki NATO güçleri konusunda Rusya’nın telaşlarını görmezden geldiğini belirtti.

Kremlin idaresi, Kırım’ı ilhak ettikten ve Ukrayna’nın doğusundaki kanlı isyana dayanak verdikten yaklaşık sekiz yıl daha sonra, Batı’nın Rusya’nın bir işgal planladığı tarafındaki suçlamasını reddediyor.

Moskova da Ukrayna idaresini, doğu bölgelerinde barışı sağlamak için varılan bir memleketler arası barış mutabakatını uygulamamakla suçluyor. Bölgede Rusya takviyeli isyanclıarla girişilen çatışmalarda en az 14 bin kişi hayatını kaybetti.

Putin, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile yaptığı görüşmenin akabinde yaptığı açıklamada “Bana Amerika Birleşik Devletleri Ukrayna’nın güvenliğiyle ilgili pek telaşlıymış üzere gelmiyor. Lakin en önemli maksatları Rusya’nın gelişmenini önlemek. Bu manada Ukrayna’nın kendisi yalnızca bu emele ulaşmak için bir araç” dedi.

Putin, ABD’nin Rusya’nın NATO’nun daha fazla doğuya gerçek genişlememesi de dahil yasal olarak bağlayıcı güvenlik garantileri talebini de görmezden geldiğini belirtti.

Rusya başkanı Ukrayna’nın NATO’ya katılma isteğinin kabul edilmesi halinde, öbür ittifak üyelerini de Rusya ile bir savaşın içine sürükleyebileceğini söylemiş oldu.

Putin “Ukrayna’nın bir NATO üyesi olduğunu ve Kırım’ı bir daha ele geçirmek için bir askeri harekat başladığını düşünün. Ne yani? NATO ile mi savaşacağız? Bunu düşünen oldu mu? Bana olmadı üzere geliyor” dedi.

Bu ortada Ukrayna’yı ziyaret eden İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Putin’i “Ukrayna’nın başına silah dayamakla” suçladı ve Kremlin’e bir “askeri faciadan” geri adım atması daveti yaptı.

Kiev’de Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky ile görüşmesinden daha sonra gazetecilere konuşan Johnson, işgal halinde Ukrayna Ordusu’nun karşı koyacağını belirtti.

Johnson “Ukrayna’da silah altında 200 bin erkek ve bayan var. Çok epey sıkı ve kanlı bir direniş gösterecekler ve bence Rusya’daki ebeveynler, anneler bu gerçeği düşünmeli. Umarım Putin çatışmadan geri adım atar ve diyalog kurar” dedi.

Johson ayrıyeten, İngiltere’nin Rusya’nın saldırısına “Ukrayna topraklarına birinci Rus ayağı değmesinden itibaren bir ambargolar paketini ve öbür tedbirleri harekete geçireceği” uyarısı yaptı.

Zelensky de bunun “Ukrayna ve Rusya içinde bir savaş değil, Avrupa’da topyekûn bir savaş olacağını” söylemiş oldu.

Ukrayna başkanı, ambargoların rastgele bir çatışmadan evvel yürürlüğe girmesi gerektiğini ve İngiltere’nin Kremlin ile kontaklı “kirli paranın” aklanmasına karşı rastgele bir adım atmasına da takviye vereceğini belirtti.

• Biden, Rusya’ya yeni yaptırımlar gelmesi halinde Katar’dan Avrupa’ya doğalgaz takviyesi istedi
  • Almanya’da Ukrayna’ya silah gönderme tartışmaları, hükümeti zorluyor
  • BM Güvenlik Kurulu’nda Rusya ve ABD içinde sert Ukrayna tartışması
  • Ukrayna’nın doğu cephesinde yorgun askerler ve siviller Rusya’nın bir daha sonraki atağını bekliyor
  • ABD’den Ukrayna uyarısı: Rusya’nın saldırısı dehşetli olur, değerli zayiata niye olur
  • Putin: ABD, Rusya’nın güvenlikle ilgili tasalarını görmezden geldi