Usulsüzlük ve sömürü riskiyle karşı karşıya olan işçilerin oturma izinleri için Bakan Piantedosi'ye “Yabancıydım” mektubu

Namik

Üye
ROMA – Ero Straniero Kampanyası, diğer otuz kuruluşla birlikte, Bakan Piantedosi'ye “akış kararnamesiyle giren, usulsüzlük ve sömürü riskiyle karşı karşıya olan işçilere iş bulmayı beklerken oturma izni verilmesini kolaylaştırmak” için bir mektup yazıyor. Ben bir Yabancı kampanyasıydımyenilerini göz önünde bulundurarak tıklama günü Önümüzdeki hafta, 30'dan fazla dernek ve sendika ile birlikte bugün, İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi'den, akış kararnamesi yoluyla İtalya'ya girmiş olmalarına rağmen, iş bekleyen işçilere oturma izni verilmesini kolaylaştırmasını talep eden bir mektup gönderdi. daha sonra işveren tarafından işe alınmadılar veya daha da kötüsü, belge alma ve İtalya'da yasal olarak kalma olasılıklarını kaybederek gerçek dolandırıcılıklara düştüler: bunlar, yasal düzensizlik ve aşırı sosyal güvencesizlik durumuna zorlanan on binlerce insandır. kendilerine atfedilemeyen ancak hukuk sisteminin yeterli yanıtlar veya korumalar sunamadığı nedenler.

Son mevzuat değişikliklerinin kritik sorunları. “Gibi Aktif vatandaşlık – diyor Ulusal Koordinatör Laura Liberto Haklar için adalet – Cittadinanzattiva. – Ero Straniero kampanyasının teşvik ettiği çağrıya bağlı kalıyor ve güçlü bir şekilde destekliyoruz. Kabul edildiği takdirde, aksi halde ve kendilerine rağmen düzensizlik ve sosyal dışlanma durumuna düşmeye ve sonunda emek sömürüsü mağduru olmaya mahkum olan binlerce insanı korumayı mümkün kılacak makul ve uygulanabilir bir öneri.” Erişim prosedürünü kısmen basitleştiren son mevzuat değişiklikleri, acilen müdahale edilmesi gereken kritik konuları ortaya koymaktadır: örneğin, yalnızca yetkilendirme ile iş yürütme olasılığı, gerçek anlamda yasa dışı olmasa da, bozucu ve endişe verici dinamikleri daha da desteklemiştir. yönetmek.

Dosyadaki rakamlar bize neyi anlatıyor? “İtalya'da işe giriş piyangosu: akış kararnamesinin gerçek sayıları” dosyasında yayınlanan girişlere ilişkin verilerin analizinden ortaya çıkan rakamlar Ben bir yabancı kampanyasıydım etkileyici: 2022 yılı akış kararnamesine göre verilen toplam 55.013 ruhsattan sadece 17.951 konut sözleşmesi imzalandı, %32,63; Dolayısıyla işçilerin büyük çoğunluğu ilk önce sadece izinle şirketlerde çalıştırılıyor, ancak bu istihdam sona erdiğinde işe alınmıyor ve dolayısıyla oturma izni alamıyorlar, bu da düzensiz bir hal alıyor.

Kampanyaya kimler katıldı? Orada Ben bir Yabancı kampanyasıydım – A Buon Diritto Onlus, ActionAid, ASGI, İtalyan Evanjelik Kiliseleri Federasyonu, Oxfam, Arci, CNCA, CILD, Fondazione Casa della carità “Angelo Abriani” tarafından desteklendi – üçüncü sektör kuruluşları, işverenler ve diğer kuruluşlar arasında Bakan Piantedosi'ye yapılan çağrıya destek toplandı. dernekler, sendikalar: Scalabrinian Kalkınma İşbirliği Ajansı, Uluslararası Af Örgütü Italia, Assindatcolf, Associazione Domina Roma Nord, Ulusal Demokratik Hukukçular Birliği, Associazione Senzaconfine, Baobab Experience, Casa dei Diritti Sociali Odv, CGIL, Cies Onlus, Cittadinanzattiva, Commission Migrantes ve GPCI Comboni Misyonerler İtalya, Sant'Egidio Topluluğu, İtalyan Mülteciler Konseyi, Danimarka Mülteciler Konseyi İtalya, Göçmenler Vakfı, İşlerin düzenini değiştirme Forumu, IRC İtalya, Le Carbet, Libellula Italia Aps, Vatandaşlık Olmayan İtalyanlar Hareketi, Nonna Roma, Tekrar. Co. Sol., Mülteciler Hoş Geldiniz, Europasilo Ulusal Ağı, İtalyan Göç Tıbbı Derneği, Dairesel Alanlar.